Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak se máme

By on 19. 3. 2015 in Vztahy with komentáře 3
Libor Kriz

Libor Kriz

Managing Director - JiMaRa s. r. o.
LIBOR KŘÍŽ | Pracuje v rodinné firmě JiMaRa. Je pionýrem v oblasti osobní produktivity, konzumentem dobré muziky a chytrých knih.
Libor Kriz

Poslední články od Libor Kriz (Všechny články)

Nedávno jsem se sousedem-angličanem diskutoval náladu běžných Čechů. Řekl: „Když potkám někoho na ulici a ptám se ho, jak se má, většinou si začne stěžovat. Když se naopak někdo optá mě, říkám, že se mám dobře. A to i v případě, že zrovna nemám vůbec dobré dny.“ Jak to s námi Čechy tedy je?

Na to, abych se ptal všech, nemám ani čas, ani prostředky. A tak jsem se alespoň vydal do ulic na malý průzkum, na vlastní pěst. A dnes už nás mohu směle rozdělit do tří skupin.

Do první z nich patří – mimo jiné – trafikantka, která mi s úsměvem na rtech řekla, že se má bezvadně, protože se její dcera právě dostala na vysokou a syna nevyhodili z gymplu. Také děvčata v masně poděkovala za optání a řekla, že se mají parádně, už proto, že je venku konečně teplo a svítí slunce. Tuto skupinu tvoří 40 % dotazovaných.

Do druhé skupiny patří všichni ti, kteří odpověděli, že se mají momentálně vyloženě špatně. A mají pro to docela důvod: vážná nemoc, ztráta zaměstnání atp. Do této skupiny patří 2 %.

A teď ke skupině třetí, rozhodně nejzajímavější. Tvoří ji 58 % Čechů. Jejich odpověď v různých obměnách zněla takto: No, docela to jde, ale mohlo by to být lepší, mohl(a) bych se mít líp.Když takováto odpověď přišla, hned jsem se ptal dál: A jak líp? Pak nastala odmlka, pauza a… nic. Jaksi ze sebe nedokázali dostat informaci o tom, jak a proč by se mohli umět mít lépe. I přes doplňující „představ si, že ti splním jedno přání“ nebyli schopni z fleku svou odpověď něčím rozumným podepřít.

Znamená to tedy, že netuší, co by se muselo stát, aby se měli tak nějak hned lépe? Zřejmě ano.

Takže. Až se příště budu třeba se sousedem-angličanem bavit o tom, jak se Češi mají, budu mu muset říct, že se plete, pokud si myslí, že špatně. Protože podle mých (!) průzkumů se 98 % Čechů dobře má. Jen o tom polovina z nich neví.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Peter napsal:

  Ja to vidím tak, že tí neistí z tretej skupiny nemajú premyslené čo vlastne chcú, ani ako to dosiahnu, nemajú jasne určené ciele a súvisiace ďalšie kroky.
  Odporúčanie 58% opýtaných: „Make it up, make it happend“, alebo začnite pracovať nad svojim GTD a váhy sa istotne preklopia v prospech skupiny prvej.

 2. Milan napsal:

  Z toho vyplývá, že většině čechů dokáže angličan zkazit náladu, zatímco angličan ve společnosti čecha se má dobře, i když zrovna má špatné dny.

 3. Martina napsal:

  Člověk by si neměl stěžovat,naopak,i když mu není nejlíp je lepší myslet a mluvit o pozitivech,které zažil.
  Někteří lidé čekají,že si budete stěžovat. Když jim řeknete fajn,tak to nemusí unést.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru