Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak vyrobit ticho…

By on 5. 1. 2015 in Kondice with komentářů 6
Libor Kriz

Libor Kriz

Managing Director - JiMaRa s. r. o.
LIBOR KŘÍŽ | Pracuje v rodinné firmě JiMaRa. Je pionýrem v oblasti osobní produktivity, konzumentem dobré muziky a chytrých knih.
Libor Kriz

Poslední články od Libor Kriz (Všechny články)

Málo se to ví. Snad i proto, že se o tom moc nepřemýšlí. Jednou z nedostatakových záležitostí moderního světa je ticho. Třeba si ani nedovedete představit, jak užitečná věc to je. Speciálně v případech, kdy se potřebujete soustředit, prostě nepustit k vašemu mozku žádné rušivce. Pokud má mozek klid – nedejbože se nachází v prostředí vyplněném opravdickým tichem –, dokáže spustit turbomód a začne předvádět neuvěřitelné věci. Rychleji a poctivěji vstřebá, pochopí, rozklíčuje, vymyslí.

Čekat, až se ticho dostaví samo, to není žádný med. A často se ani nedočkáte. Opravdu. Tak třeba většina lidí si myslí, že večer a v noci je ticho. Není. Houkačka projíždějící sanitky, zvony nedalekého kostela, hlučný soused, vrčení trafostanice, šum dálnice a tranzitní silnice, spolubydlící, manželka, děti, dotazy, žáby u rybníka, pípající zařízení a kdejaké další věci ticho ruší a zahánějí. Slyšíte? Tak vidíte. V noci je většinou klid. Ale ne ticho.

Okolní zvuky a šumy umíme snadno přehlušit. To zase jo. Já osobně umím mozku naservírovat parádní rokenrol. Hlasitá muzika, panečku, to je paráda. Jedu si ve vlaku s Pearl Jam či Radiohead, kdy se mi zachce. Letíme časem v parádním rytmu. Ale turbomód? Nikde. Ne, tudy cesta nevede. Přehlušování nefunguje.

Zkusil jsem si pomoci jinak. Snažil jsem se ticho zesílit. Vyrobil jsem 70minutové cédéčko s jedinou skladbou. Žádné nástroje, vokály, lidé. Jen ticho. Plastové kolečko jsem roztočil v domácím stereu, zesílil na 100 % výkonu zesilovače a… nic. Nefunguje to. Dokonce mi nepomohl ani můj kamarád, který lozí po horách. Prosil jsem ho, ať mi do zavařovačky napustí trochu toho ticha z vrcholu zasněžené pětitisícovky. Ne a ne a ne. Ticho se zesílit nedá.

Jediná cesta k turbomódu vede přes tlumení. Hluku je třeba zatnout tipec. Špunty do uší, to je oč tu běží! Pamatuji si, že před dvaceti lety bylo toto zařízení vyráběno z vaty. Asi žádná sláva. S plynoucím časem šel však překotně dopředu i vývoj těchto tlumičů. Vybrat si můžete z mnoha druhů a typů: pro lepší spánek, pro tlumení chrápání, pro tišší cestování i zážitek z hudby, do vody, na střelnici ap.

Musím se tedy vrátit zpět k tvrzení, že jednou z nedostatakových záležitostí moderního světa je ticho. Ve skutečnosti to není tak hrozné. Ticho jako takové se sice přirozeně nachází již jen na několika místech naší planety, nicméně dnes už máme k dispozici vyspělou techniku, pomocí níž dovedeme ticho docela slušně nasimulovat. Ticho vyrobit lze. Téměř kdekoli a za pár korun. Ticho je báječná věc. Slyšíte?

 

Libor Kříž

text vznikl jako úvodník ke Čtení na víkend s pořadovým číslem 54

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Def napsal:

  Jake pouzivate spunty? Penove, voskove, silikonove, nebo jine?

  Silikony jsou super, ale spatne se shani :(

 2. Daiku napsal:

  Měl jsem pěnové, a paráda, doporučil bych.

 3. Emil napsal:

  Ticho se zesílit dá, stačí generovat vlnu opačnou k okolnímu hluku. Hledejte „noise-canceling headphones“

 4. Chvojas napsal:

  Super hned jak příjdu domů, naservíruju mým ušním bubínkům trošku ticha s pěnovými špunty z práce ! :D Konečně je na něco využiju :)

 5. Tom napsal:

  Penove spunty jsou super, osvedcily se mi nejvic. Prodavaji se ve vetsine lekaren v malem baleni z voskovaneho papiru.

 6. Lukáš napsal:

  Na OPRAVDOVÉ ticho špunty pramálo pomůžou. V paneláku nemám šanci spát ani s nimi, protože ty všemožné rány a otřesy rezonují po panelech… no hrůza. Co přes špunty není slyšet, tak to je rozhovor sousedů, jejich televize, hudba, ale prostě třískání věcmi nebo dupání je slyšet furt.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru