Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nerecenze iPhonu 6 Plus

By on 10. 11. 2014 in Nástroje, Témata with komentářů 7
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

V obchodech stále ještě není skladem natolik, aby pokrýval zájem. A to nejen v naší zemi, kam doputoval s měsíčním zpožděním. Dokonce takové tvrzení platí i o americkém trhu. Jablečný telefon vlastně ani nemusí moc skákat ve vývoji či změnách designu, aby se každá nová generace prodávala ještě lépe. Proč? A proč i zapřísáhlý odpůrce velkých telefonů si nakonec iPhone 6 Plus pořídil?

iPhone 3G se stal tehdy před lety mým prvním skutečně pracovním telefonem. Neměl jsem v úmyslu pouze vyťukávat esemesky, hru jsem si na něj nikdy nenainstaloval, naopak se mi podařilo zefektivnit některé své činnosti. V domácnosti jsem měl i Macbook, došlo proto k navázání komunikace, která se rok od roku zlepšuje, ostatně iOS8 to pěkně dokazuje. Nákup dalšího iPhonu 4 jsem pečlivě zvažoval, vlastně mne ani tolik nelákal výkon (jako obyčejný a nenáročný uživatel toho mnoho nepotřebuji), jako spíše retina displej a design. Tehdy jsem si tvrdil (tedy i manželce), že půjde o na dloooouhou dobu poslední upgrade, že mi „čtyřka“ určitě bude stačit skoro nafurt…

Nicméně jsem sledoval, jak s každým novým příchodem podzimu přichází na trh i nový „ajfoun“. U pětky i 5S mne nic mimořádně nezaujalo. Systémové aktualizace totiž stále s mou čtyřkou počítaly, design se neměnil nijak výrazně a jedině fotoaparát (či v loni Touch ID) mírně rozčechraly mé chuťové buňky. Intuice mi už předloni říkala, že si mám počkat na příchod sudé „šestky“. Že prý se mi bude líbit. A tak jsem čekal. (A doma tvrdil, že nečekám.)

Uvedení na trh – nepřekvapení

Design se překvapením nestal, protože Apple (úmyslně?) nehlídá informace před svou představovací prezentací tak dokonale, to mi však nebránilo mít z něj dobrý pocit. Zatím tedy pouze z obrázků. Ocenil jsem zakulacení, přeci jen jinak velmi krásná čtyřka je určitým způsobem ostrá a tlačí. Ani mě nepřekvapilo zvětšení rozměrů, jen jsem si znovu říkal, že Plusko je prostě opravdu mimo můj zájem. (Pamatuji se, jak jsem se letos v létě v obchodě neudržel a začal se smát po zhlédnutí nagelovaného pána, jak do jakéhosi „phabletu“ zkouší hovořit a držet si jej u ucha.)
To víte, že mně svědila potřeba si hned při nejbližším termínu zarezervovat šestku. Jenže vlastně… uvědomil jsem si, že sice mám produkty od Applu rád, ale nemusím stát fronty o půlnoci a nemusím bezzubě volat sláva na každý jeho odlesk. Zchladil jsem hlavu a vyčkával, abych si raději telefon nejdříve zkontroloval naživo…
(Doma to proběhlo velmi hladce. Jakmile totiž manželka viděla slow-motion video natočené novým iPhonem, nadšeně prohlásila: Týjo, ten si koupíš, ne?)

Příprava na setkání – recenze, které nedočítám

A v době čekání jsem si procházel první recenze. Ale vlastně je nedočítal, přeskakoval pasáže… proč? Mnoha věcem nerozumím, nebo nepotřebuji rozumět. Technické specifikace ve mne nikdy nezrychlovaly krvinky. U počítače ještě pochopím RAM a velikost disku, vím, že retina je lepší než obyč, nebo že 8MP foťák má víc megapixelů než ten 5MP (ale ne nutně to znamená, že na těchto číslicích stojí a padá kvalita fotek). Recenze, které hodnotí (jakési) zrychlení, porovnávají je s jinými telefony (já žádný jiný nechci, protože jsem spokojen v Apple ekosystému), nebo telefon otevírají a skládají, popřípadě ohýbají, ničí, dupou či s ním vaří, mi nikdy nenabídly pocit. Skutečný pocit, zda telefon je HEZKÝ, dobře se DRŽÍ a prostě ŠLAPE.
V tomto směru jediná recenze, která mi dávala smysl, se objevila na Facebooku a napsal ji Petr Mára. A právě zde přichází na řadu zajímavý bod obratu. V životě dávám dost na intuici a ta (stejně jako tehdy před lety říkala, ať čekám na šestku) mi nyní šeptala, že dost možná bude pro mě tím pravým větší bráška, Plusko.

Setkání – na první pohled

Jakmile se v prodejně obě novinky objevily, vydal jsem se za nimi. Vzal do rukou nejprve Plusko, protože menší šestku někdo právě ohmatával. A… byl to ten pocit. Dámy určitě chápou. Něco jako vibrace, to je ON!, nepřeháním. Nejsem fanatik, nemusím mít každý jablečný produkt, ale pokud si chci nějaký koupit, řídím se především dojmy. Vychází mi to.
A tak jsem tam na třicet minut postával, držel Plusko, zkoušel různé úchyty, otevírání, zavírání, psaní, přikládal si jej k uchu a koukl se do zrcadla (nesmál jsem se). Raději jsem zkontroloval i menší vydání. Ale už jen spíše z jakéhosi pragmatismu. Krásně padl do ruky. Jenže scházel TEN POCIT. Už jsem nepřemýšlel. Objednal si Plusko a čekal (týden). A těšil se (snad rok!).

Přeci jen něco málo k číslům a parametrům

Nový přírůstek má prý 5,5 palců. Pro mě to znamená, že mám větší plochu k práci, čtení a dívání se. Že mám telefon položený v dlani a mnohdy potřebuji dvě ruce (a že mi to nevadí, naopak pracuji tak rychleji a držím jej pevněji). Znamená to, že velký iPad nepotřebuji nyní už tolik brát sebou (ten mám spíše na čtení magazínů a na náročnější kancelářskou práci, když nahrazuji tradiční notebook), protože na Plusku se dá i číst a (s přivřenýma, teda spíš doširoka otevřenýma očima i dívat na nějaká ta videa a filmy…). Ale taky to pro mě neznamená žádný návyk navíc, co se týče nošení. Telefon jsem do kapes nikdy nerval (jsem i četl, že prý to není zdravé, chlapi!), mám jej u sebe na stolu. A když se přesunuji, chodívám s brašničkou přes rameno, protože tam jsou i doklady/peníze, dokonce i místo na trochu málo vody.

Nový přírůstek je tenčí a prý těžší. První dosvědčuji. Ale je širší než 6, což mi vyhovuje, protože se mi lépe zvedá od stolu. Prý je těžší než iPhone 4, když je však držím oba, pocitově bych s takovým tvrzením nesouhlasil. (Může za to ale dojem utvořený omakem materiálu.)

Nový přírůstek má lepší fotoaparát, ale ne zase lepší než některá konkurence (nemůžu si vzpomenout na jméno výrobce, možná něco jako Nokia). Ještě před osobním setkáním s Pluskem jsem nad ním uvažoval i proto, že má optický stabilizátor. Lépe fotí v horších světelných podmínkách, lépe ostří. Pochopitelně že z přechodu ze čtyřky je posun neuvěřitelný. Umí nahrávat zpomalené video 240FPS (tu zkratku znám proto, že se věnuji filmu a navíc jsem kdysi zakládal časopis 25fps.cz), které vypadá magicky. Má krásné barvy. (Nepamatuji si rozlišení a ani nedokážu popsat novou funkci ostření.)

Nový přírůstek má prý lepší výkon. Oproti mému předešlému mobilu ano, to cítím. Jak je to s 5 či 5S netuším. Nezkoumal jsem čipy, ramku… Chci otevřít aplikaci a mít ji co nejdříve spuštěnou. Stisknout palcem hlavní tlačítko, přičemž se mi telefon vmžiku odemkne a spustí (a to stihne ještě i identifikovat, že je to můj palec a může tedy telefon zpřístupnit).

A pocity?

Překvapilo mě, jak jsem si rychle navykl na přesun ovládacích tlačítek. To horní je naboku (abych na něj lépe dosáhnul), ovládání hlasitosti na druhém boku než doposud. Vstup pro sluchátka je naspodu. Tři změny, které jsem přijal a naopak u iPadu je teď nenacházím.
S vystouplou čočkou nemám doposud problém, telefon se nijak nekymácí. Hlídám si ho. To víte, iPhone 6 Plus o velikosti 64GB nepatří mezi levné plasťáčky. Vzhledem k faktu, že čtyři roky iPhone 4 se mnou vydržel bez škrábanců a pádu, budu doufat v pokračování takové tradice. Přesto si počkám na nějaké pouzdro, do něhož budu moci telefon zasunout či zavřít, abych jej pak při práci vytáhnul. (Nasazovací kryty moc nechci, ať nekazí design.)

O Plusku (nevím, zda i o šestce) se říká, že prý tahá za vlasy. Skutečně. Jednou se mi to po skončení telefonátu stalo.

Na velikost displeje jsem si ani nemusel zvykat, uhranul mne. Nevýhoda spočívá v absenci aplikací, které by pro něj byly uzpůsobené. Jenže to se mění – a docela rychle. Ty zásadní, s nimiž dělám, už jsou kompatibilní. A i když rozvržení ovládacích prvků významně neodráží fakt, že Plusko nabízí podstatně větší plochu než předchozí modely, má větší displej dost předností. Například při zobrazování kalendáře nebo třeba při práci s OmniFocusem. V něm tak lze hezky při náhledu u Forecastu vidět denní úkoly i události. Bylo by skvělé, kdyby vývojáři některé své iPad aplikace vpustili v takové podobě i na iPhone 6 Plus, dokáži si představit hned několik z nich, u kterých by jeho plocha nebyla překážkou při pohodlné práci.

Samozřejmě, že podstatná je i výdrž baterie. Její zhodnocení bývá ovlivněné tím, jak moc přístroj kdo používá. Vzhledem k tomu, že s ním pracuji dost, netvrdím, že mu každý večer raději sílu nedoplním. Jenže stačí trochu. A rozhodně už nejsem v průběhu dne, kdy se musím přesouvat, nervózní ze zmenšujících se procent v horní liště. Plusko v tomto směru splňuje má přání, aby výdrž telefonu neomezovala zacházení s ním.

Když už, tak Plusko (?)

Věřím, že dobrou volbu provedli i ti, kteří dali přednost menší verzi, pro mě šlo opravdu hodně o intuici a pocit (a tak trochu i chlapácké zvolání, že když už upgrade, tak pořádný). Záleží na způsobu práce i na aplikacích, které používáte. Vzhledem k faktu, že během chůze po ulicích nepracuji s telefonem (jen telefonuji), nevadí mi jiný způsob držení a mnohdy i využití dvou rukou.

Nedokáži posoudit, zda je iPhone 6 Plus nejlepším smartphonem na trhu. Vlastně to ani posoudit nejde. Nejlepší v čem? V konfiguraci? A je důležitá? Žádná čísla na papíře stejně neodráží pocit, který máte, držíte-li telefon v ruce. Vaši zkušenost s kvalitou zpracování, s chodem, ani s tím, jak jste zvyklí mít vše propojené mezi sebou. Pro mě je to prostě nejlepší telefon, který jsem doposud měl. A to mi bohatě stačí.

 

Můžete se na to, co v článku nezaznělo doptávat. Určitě se pak přidají i jiní uživatelé…

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Radim napsal:

  Díky za článek. K výběru jsem přistupoval stejnou cestou, stejně tak u mě hrála roli recenze Petra Máry, v této chvíli mi nicméně přepravka veze menší verzi iPhone 6.

 2. Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

  Z Twitteru ke mně přišel dotaz: Zajima me Vas pohled na jine platformy nez iOS, proc u iOS zustat nebo k nemu prejit/opustit ho…

  Nejsem nějaký zarytý dogmatik, který pouze hájí iOS, nicméně filozofie Androidu mi není coby uživateli blízká. Líbí se mi naopak koncept, kdy si výrobce dělá hardware i na svou míru operační systém. Vyhovuje mi taková uzavřenost. Android, který má běžet na všech možných telefonech, zkrátka nemůže být vyladěný podle představ Googlu.

  O přesunu na jinou platformu jsem zatím ani maličko neuvažoval. Líbí se mi design nových Blackberry, ale nikdy jsem s nimi nepracoval. Líbí se mi i rozhraní Windows systému pro mobily, ale pouze na koukání. O Androidu jsem (z výše uvedených důvodů) neuvažoval a ani se mi nijak nelíbí (vč. možnosti si leccos přenastavit a nastavit).

  Svou roli v tom nehraje pouze spokojenost s iOS (výhrady ale mám), ale především vzájemná propojenost mezi zařízeními. Je to určité „osidlo“, které mě drží, ale jsem v něm dobrovolně a spokojený.

 3. Tomáš Bleša napsal:

  U svého iPhone 6 jsem jednou pocítil potahání za vlas. Navíc v pravém dolním rohu je nedokonale sesazený display na tělo telefonu. Je tam desetinka milimetru vůle, která není vidět, ale když palcem zatlačím vpravo od home tlačítka, tak je vůle cítit. Jinak ale super telefon.

 4. DalCo napsal:

  … pekný, duchaplný a milý pohľad … Ďakujem! Článok potešil.

 5. Miro napsal:

  Možno by autor nebol natoľko zaujatý, keby sa mu dostalo do ruky niečo ako Note 4.
  Takto to je ako recenzia Fábie od človeka čo doteraz jazdil na Škode 120.
  Ono všetko sa javí super, keď to človek nemá s čím porovnať.

 6. tom4as napsal:

  Zdravím,
  no možno by to nové Blackberry stálo za zváženie. Ovládanie gestami je dosť návykové a hlavne intuitívne.

 7. Marek napsal:

  Víte, kde si vlastně můžete nechat opravit svůj iPhone?

  http://www.iphonepro.cz/

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru