Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Začít vnímat sebe bez pohledu na displej

By on 20. 10. 2014 in Rozvoj with Počet komentářů: 1
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Nemuseli byste procházet náš web dlouho, abyste narazili na články, které se věnují možnostem, jak pomocí moderních technologií sledovat své tělo. Ať už slo o měření spánku, chytré buzení, krokoměry nebo jiné life hacking metody, neslo se texty vesměs pozitivní nadšení a náklonnost. Tentokrát však nepůjde o recenzi nového udělátka a vlastně ani o tolik nakloněný pohled na dané téma.

Cesta tam

Svou významnou roli, proč jsem se začal napojením technologií na běžné fungování v životě zabývat, sehrál chytrý telefon. Aplikací pro iPhone neustále přibývalo, hýbaly žebříčky v AppStoru, vedle toho jsem měl potřebu si někde evidovat své návyky, resp. ty, které jsem chtěl vybudovat, sledovat, jak se mi daří. Papír mi na to nestačil. Líbilo se mi, jak aplikace umí dělat přehledy, připomínat ideální čas na další nový návyk, trošičku postrašit, když jsem se flákal. Telefon se začal plnit dalšími a dalšími, kromě návyků to bylo sledování a měření nejrůznějších činností, které jsem do té doby dělal jaksi spontánně a přirozeně: čtení, psaní deníku, vaření i jezení, dokonce jsem si chvíli pohrával s aplikací, která ukazovala, že jsem si s některými svými přáteli (?) už dlouho nenapsal.

Pochopitelně, že jsem vždy tak nějak tušil, že vztah s aplikací je krátkodobý, zas takovým otrokem jsem se jim nikdy nestal, jenže ve chvíli nákupu krokoměru Fitbit můj zájem o gadgety změnil kurs. Proč? Protože Fitbit mi pomohl. Vnímal jsem přesněji, jak moc jsem aktivní/pasivní, čísla mnou zatřásla a postupně jsem o své zdraví začal více dbát. Samozřejmě že jiní k tomu dojdou bez krokoměrů a statistik, na straně druhé proč zazlívat někomu, že si pomohl technologií? S Fitbitem jsem si začal měřit spánek, pořídil jsem si i chytrý budík a začal se chytře budit. Ani jedno z toho mi nepřijde zlé. Ostatně, díky sledování spánku jsem si mohl přesněji uvědomit, při jakých návycích/zlozvycích se můj spánek ochuzuje, chytré buzení mi zase pomohlo mnohokrát vylézt z postele, aniž bych se cítil jako Šípková Růženka, kterou princ neprobudil polibkem, ale dobře mířenou ranou pánvičkou.

Intermezzo

Jenže vinou vnitřních pochybností, rozvah, intuice, stejně jako rozhovorů s některými přáteli jsem si začal intenzivněji uvědomovat, že sice získávám zajímavá a přesná (je tomu tak?) data o svém těle, o to více jej ale přestávám vnímat. Myslím tím skutečně vnímat – sám – bez pípání, bez nárámků na ruce, bez grafů, bez porovnání s ostatními online kamarády. Můj organismus komunikoval s přístroji, nikoliv se mnou…

Cesta zpět

A tak přišel den, kdy jsem náramek (to už jsem měl jinou značku) sundal ze zápěstí. Kdy jsem odinstaloval aplikace. Kdy jsem si lehl do postele s tím, že se ráno nebudu dívat, jestli jsem spal dobře nebo špatně, ale rozhodl jsem si to na základě svých pocitů. Kdy jsem začal chodit na procházky, aniž bych hned poté slavnostně koukl po synchronizaci na navýšené skóre. Už jsem přestal potřebovat čísla k tomu, abych vnímal, že mi je lépe, nebo hůř. Už jsem přestal potřebovat grafy, abych si uvědomoval, jestli jsem v uplynulém čase sám sebe zanedbával, nebo se naopak o své zdraví staral. Už jsem přestal potřebovat porovnávat svůj výkon s ostatními, protože mi takové srovnání nepomohlo ke koncentraci, k nabytí energie a ani potlačení únavy.

Technologie bezpochyby mohou našemu zdraví (fyzickému i mentálnímu) pomáhat. Stejně ale neuškodí občas naslouchat něčemu, co možná zdánlivě není tak přesné, uchopitelné a srozumiltené, naslouchat sami sobě…

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Petros_CZ napsal:

    Je to přesně, jak píšete, Lukáši. Díky udělátkům (gadgetům a aplikacím) máme k dispozici řadu informací. Jejich přínos pro kvalitu našeho života je ale velmi sporný, když si člověk uvědomí tu spoustu času a ztrátu koncentrace, která vzniká v důsledku potřeby informace vyhodnotit a přetavit je v poznatky. Ideální je zjištění, že v době b.c.jsme se více zaměřovali na „být“ než „mít“. A žilo se nám lépe, usilovali jsme o vztahy s opravdovými lidmi, ne s androidy…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru