Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Vzkvétání

By on 30. 10. 2014 in Rozvoj with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

S přicházejícím podzimem mohou na člověka začít doléhat chmury. Ne každý den totiž ukazuje za pomoci slunečních paprsků pestrobarevné koruny stromů. Dost možná ve chvílích nehostinné (a brzké) tmy sotva hledáme důvody k radosti. A ve stejné době se na pulty knihkupectví dostává český překlad významné publikace směřované na formování naší spokojenosti…

Zjistil jsem, že brát do rukou další knihu, která mi už z obalu slibuje šťastnější život a úspěšnější kariéru a schopnější Já, se mi přestalo dávno chtít. U Seligmanova Vzkvétání jsem ale neváhal. Skutečnost, že rozhodně nejde o žádnou typickou osobněrozvojovou literaturu, nýbrž odbornou/vědeckou práci, některé dost možná odradí, mě naopak přesvědčila k vybudování důvěry, tedy spíše důvodu, proč si ji přečíst.
Seligman nepředstavuje žádného šamana úspěchu, věnuje se desítky let pozitivní psychologii a každá stránka jeho textu dává na vědomí, že čerpá výsostně z důvěryhodných, vědeckých zdrojů a vedle toho z bohaté zkušenosti své praxe. Svým jazykem sice postrádá drive, tolik typický pro životaměnné americké kousky, umožňuje však nad povahou štěstí, respektive osobní pohody seriózně přemýšlet.

 

 

Hned ze samého začátku boří mýtus pojmu štěstí jako veličiny, která dokáže sama o sobě být pro spokojenost člověka dostačující. Seligman tím sice podrobuje kritické reflexi vlastní dosavadní práci (a jednu z předcházejících knih), novou argumentaci však smysluplně seskládá na – zjednodušeně řečeno – vratkém trvání a soběstačnosti štěstí. Přichází s konceptem PERMA, který vznikl na základě dlouhodobých výzkumů a pojmenovává pětici prvků: pozitivní emoci, zaujetí činností, pozitivní vztahy, smysluplnost a úspěšný výkon. Ve vzájemné koexistenci utváří něco, co Saligman nazývá osobí pohodou (well-being), jež je mnohem silnější, plastičtější a trvalejší stav v porovnání se štěstím. (Koncept štěstí nabourává i dosavadní výsledky výzkumů, kdy lidé mají tendenci hodnotit své štěstí přednostně na základě aktuální situace.)

Bylo by možné se věnovat každé z kapitol čtyřsetstránkové publikace, osobně však Vzkvétání doporučím a zaměřím se pouze na malý střípek. Ne každá z částí mi sice nutně rezonovala myslí, některé však významným způsobem souzní s tím, co v sobě již delší časo nosím. Předně jde o kouzelnou trojici, návyky, kdy každý večer zapíši tři věci, které mne v daný den potěšily, které se mi podařily. Seligman postupně o této trojici v knize píše několikrát, dokonce i v kontextu srování s účinky léků proti depresi. Zatímco však chemické preparáty mohou pouze příznaky deprese potlačovat, obyčejný zvyk trojice přenastavuje naše myšlení a ve výsledku se tak podílí nejen na vyrušení příčin deprese, ale především na posilování již zmíněné osobní pohody (a tedy vzniku deprese předchází a nevpustí ji). Seligmanova kniha mi na mnoha místech potvrdila, jak moc je pro mě důležité soustředit se právě na péči o to zdravé, o růst a posilování dobrých vlastností, schopností a hledání důvodů ke spokojenosti, než na pouhý boj s negativními pocity, jejich vytlačování (nedejbože přehlížení). Slovy doktora Hnízdila, jde de facto o rozdíl mezi uzdravením (Seligmanův přístup) a léčením.

trojice však nezůstalo. Vzkvétání, byť někdy vlastně velmi nenápadně, nabízí materiál k hledání a pojmenování svých vlastností, silných i méně citelných, v nejrůznějších směrech – ať už jde o náš přístup k práci, nebo třeba mezilidskou komunikaci či zvídavost. Seligmanův důraz na PERMA mi neustále připomínal, že ke spokojenosti se nedoberu skrze nějaké pasivní čekání na štěstí. Zaujetí pro činnost v sobě nese náš aktivní přístup při nacházení práce, která nás baví. A nejen to, dává nám smysl. Právě ona hodnota, kterou činnost přináší, se významně spolupodílí na tom, jak moc se budeme dobře (a dlouhodobě) cítit. A to nejen duševně, ale i fyzicky, protože ani Seligman tělo od životního přístupu neodděluje.

Vzkvétání nepředstavuje snadno uchopitelný soubor doporučení. Spíše připomíná spletitou pavučinu, k níž – třeba pouze k samostatným, jednotlivým nitkám – bude dobré se vracet. Sice si nemusíte pamatovat všechny vazby na fungování mozku, lidského těla, na výsledky výzkumů, ale to neubere na faktu, že s největší pravděpodobností začnete sami sebe vnímat poněkud jinak. S ohledem na větší zapojení při posilování toho pozitivního, co ve vás a kolem vás je.
Martin Seligman: Vzkvétání – Nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody
Jan Melvil Publishing – říjen 2014 – vydáno v tištěné i e-verzi, více informací a možnost nákupu

 

Nyní je tištěná verze knihy Vzkvétání na omezenou dobu (do 5.11.) levnější o 30%!

 

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru