Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

OmniFocus 2 pro iPad – kruh se uzavírá…

By on 6. 10. 2014 in Nástroje with Počet komentářů: 1

Josef Jasanský

Trochu manažer, trochu IT, trochu personalista, trochu obchodník. Má rád Apple, GTD, psaní i čtení a svůj tým.

Očekávané se stalo skutkem. Po několika měsících, kdy na jaře vydaný OmniFocus 2 pro Mac se již nastálo usadil v „docích” většiny z nás, vydal Omni Group, při příležitosti vydání také očekávaného iOS 8, nový OmniFocus 2 pro iPad. Pomyslný kruh se tak (snad) uzavírá…

 

Design, který mládne…

Asi největší a současně nejvíce předpokládanou změnou oproti první verzi je bezesporu design aplikace, který, stejně jako již vydané verze pro iPhone (i Mac), zažil kompletní „redesign” ve jménu iOS7(8). A stejně jako v iPhone i Mac verzi, i v iPad verzi lze k designu říct v zásadě jediné: „Všechno je jinak!” A zároveň: „Všechno je stejně!

Jinak v tom, že design nového OmniFocusu 2 pro iPad je oproti předchozí verzi od základu přepracovaný, stejně proto, že (konečně) jsou všechny tři designy (v zásadě) sjednoceny do stejného skinu. Na co je již uživatel zvyklý z iPhonu nebo Macu, na to už si teď nemusí zvykat u iPadu. I přesto, že změna designu byla očekávaná, a mám k němu i drobné výhrady, za design ode mne i tak patří Omni Group pochvala.

U designu je to ostatně vždy o tom, co se komu líbí a co ne. Zabývat se hodnocením designu nového OmniFocusu pro iPad více do hloubky mi proto nepřijde zrovna efektivně využitý prostor tohoto článku, pojďme se raději podívat na to hlavní, co nový OmniFocus přináší, a to jsou (nové) Perspektivy.

Konečně, po třech letech konečně…

V otázce perspektiv udělal Omni Group v nové verzi OmniFocusu pro iPad asi největší kus práce. Nejen, že přidal možnost vytvářet i editovat perspektivy přímo na iPadu, odstranil navíc uživateli dlouho kritizovanou indispozici tzv. „project-perspectives”, tedy perspektiv založených na pohledu přes projekty. Konec nenalezených perspektiv po synchronizaci s Macem. Konečně!

Z pohledu uživatelů se myslím jedná o průlomový okamžik, neboť s novým OmniFocusem 2 pro iPad se tak výrazně přiblížili možnostiplnohodnotného využití OmniFocusu pouze v iOS prostředí, bez nutnosti Mac verze. Bez té bylo možné OmniFocus na iOS využívat k běžnému workflow také, ale ta ale…

OmniFocus 2 pro iPad - okno pro editace perspektiv

Další radost, kterou mi Omni Group novým OmniFocusem pro iPad udělal, je možnost vytvářet si 100% vlastní obsah levého sidebaru, který chci při otevření aplikace vidět. I tato ne-možnost mi na staré verzi docela překážela, neboť takřka žádnou z přednastavených perspektiv já ve své praxi nepoužívám. Zabíraly tak v mém případě (mém sidebaru) jen zbytečně místo těm, ke kterým bych rychlý přístup potřeboval.

Verze 2 to mění. Nyní si již mohu do sidebaru pomocí funkce Favorites vybrat pouze perspektivy, které se mi budou v mém seznamu perspektiv na iPadu zobrazovat, ty ostatní, včetně těch přednastavených, mohu nechat v hlavním seznamu, do kterého se v případě potřeby mohu kdykoliv přepnout. Sidebar mého OmniFocusu se tak rázem proměnil na mírně minimalistický, designově řekněme možná méně přívětivý, za to ale funkční.

Ukázka nastavení sidebaru pomocí Favorites v OmniFocusu 2 pro iPad

Aby mi té radosti udělal OmniGrouo ještě více, zajistil také, aby v nové verzi fungovaly in-app linky na vlastní perspektivy, které s oblibou používám, a které v předchozí verzi byly na iPadu rovněž nepoužitelné. Konečně je jedno, zda in-app link vytvořím na Macu, v iPhonu nebo v iPadu, i jedno, kde jej potřebuji otevřít. Funguje všude, což je skvělé.

Ukázka in-app linku perspektivy v OmniFocusu 2 pro iPad

Jediné, co mi u perspektiv na iPadu v této chvíli ještě trochu chybí, je možnost přepnout se v zobrazené perspektivě na konkrétní kontext, který je do perspektivy zařazen, jako je to možné na Macu. Obvykle se mi stává, že v seznamu definované perspektivy mám více kontextů, přičemž v daný moment mne z tohoto seznamu zajímají pouze položky jediného kontextu, například v perspektivě Tento týden!

Pokud jsem doma a chci se podívat, které důležité položky na tento týden mohu/mám @doma ještě vyřídit, zajímají mne pouze flaggované položky s kontextem @doma. Na Macu je taková situace jednoduchá, zobrazím seznam Tento týden! a kliknu na kontext @doma, na iPadumožnost „protapnout se” jen na položky s kontextem @doma bohužel není (nebo jsem ji nenašel). Nepovažuji to ale za zásadní problém, navíc, to bych chtěl po Omni Group už asi opravdu moc.

Kupředu levá, zpátky ni krok…

Nejen v perspektivách se OmniFocus pro iPad hodně posunul vpřed. Dalších funkčních vylepšení, které uživateli zjednoduší práci, ulehčí používání (i život) a umožní používat OmniFocus na iPadu opět o několik řádů výše, jsem v nové verzi našel hned několik, například vyhledávání.

Vyhledávání bylo ve staré verzi, diplomaticky řečeno, na houby! V nové verzi, stejně jako ve verzi 2 pro iPhone, již můžeme s klidným srdcemvyhledávání  opravdu říkat vyhledávání.

Předchozí verze pro iPad vyhledávala zadaný řetězec sice napříč databází, nevyhledávala jej ale v poznámce položky, pouze a jenom v jejím názvu. Nezřídka se tak uživateli OmniFocusu stávalo, že zatím co mu OmniFocus například na iPhonu (ve verzi 2 pro iPhone) nebo Macu (verze 1 i 2 pro Mac) hledanou položku našel, na iPadu (ve verzi 1 pro iPad) ani náhodou. Rozdíly ve výsledných seznamech výsledků vyhledání mezi iPadem a ostatními zařízeními byly někdy diametrální.

Navíc, pokud verze 1 pro iPad zobrazila jako výsledek hledání nějaký projekt nebo skupinu položek (Groups), po tapnutí na tuto položku se zobrazilo okno projektu/skupiny, ne položky v něm, tedy obvykle k ničemu. Výsledky vyhledání také předchozí verze zobrazila v jednom (nepřehledném) seznamu, bez ohledu na to, zda se jedná o položku dokončenou, nebo aktivní. Prostě, v OmniFocusu 1 pro iPad bylo vyhledávání více nefunkčním problémem, než užitečná „featura”.

OmniFocus 2 pro iPad tuto situaci ale dramaticky mění a lze říci, že dokonce i o malý kousek (oproti OmniFocusu 2 pro iPhone) posouvá v před. Na iPadu už totiž umí OmniFocus vyhledávat nejen „ve všech” záznamech (včetně dokončených položek) nebo jen v aktivních (remaining) položkách. OmniFocus umí vyhledávat „pouze” i v další kategorii položek a to v aktuálním seznamu, neboli perspektivě. Nové vyhledávání na iPadu začínám mít opravdu rád.

Zrychlete to, zrychlete to…

Říkává prý jeden zdejší významný podnikatel-manažer při svých jednáních, alespoň se to něm u nás říká. A v Omni Group ho zřejmě vyslyšeli. Přidali novému OmniFocusu sice drobnost, která se jistě nebude řadit mezi nejvýznamnější změny nebo vylepšení, o to ale drobnost efektnější a efektivnější.

Okno položky (úkolu) v novém OmniFocusu 2 pro iPad nyní umožňuje přepínat se pomocí šipek mezi jednotlivými položkami aktuálního seznamu (perspektivy), což oproti předchozí verzi značně práci zrychluje, například při třídění inboxu.

Již není nutné se po zpracování jedné položky vracet do výchozího seznamu, a tam hledat „další” položku, nyní již jen stačí jednou, dvakrát, třikrát tapnout na šipku v levé části okna položky, a na požadované položce je uživatel „v cuku letu”.

Stejně jako ve verzi 2 pro iPhone, i ve druhé verzi pro iPad byla do okna nové položky v inboxu přidána také možnost uložit původní položku se současným otevřením nového okna nové položky pomocí funkce Save+, i zde tedy další příklad snahy Omni Group to urychlit….

Mouchy, které nelétají, se na mucholapku nepřilepí…

Každá aplikace, i ta sebelepší, má vždy něco, co jí její uživatelé mohou mít (obvykle po právu) tzv. „za zlé”. Ani nová verze OmniFocusu 2 pro iPad se proto drobné kritice z mé strany asi nevyhne. Vezměme to ale popořádku.

Asi první, co jsem si po spuštění nového OmniFocusu na mém iPadu 3 všiml bylo, že mi OmniFocus na iPadu jede výrazně pomaleji, než ve verzi předchozí. Znatelné je to zejména při novém spuštění aplikace, tedy stavu, kdy není spuštěna ani na pozadí. Aktualizace databáze, o které OmniFocus začne informovat ne-přívětivým šedým oknem, mě již několikrát donutila se raději na požadovanou informaci podívat v iPhonu.

Předpokládám nicméně, že tento stav je dán za a) tím, že mám už prostě staré železo, přece jenom, v době iPadu Air s Retinou a 128GB pamětí je můj 16GB iPad 3 tak trochu dědeček, za b) tím, že nová verze není ještě z pohledu rychlosti 100% vychytaná. Jako zásadní problém to ale nevidím.

Dalším trochu překvapením pro mne bylo, že ne vždy je schopen se nový OmniFocus tzv. v reálném čase aktualizovat. Vyzkoušel jsem si to například na perspektivě Dnes hotovo, kde mi OmniFocus již několikrát, poté, co jsem prokazatelně označil několik položek jako Completed, nezobrazil tyto položky v seznamu ve skupině Completed: Today a stále mi nabízel jako nejaktuálnější pouze skupinuCompleted: Yesterday. Pomůže pouze úplné vypnutí a následné zapnutí OmniFocusu (jen tak lze totiž v iPadu aktualizovat databázi), pouhé zavření (pomocí Home button tlačítka) a otevření aplikace tento problém bohužel neodstraní.

Závěr, snad ne konec…

S novou verzí OmniFocusu 2 pro iPad nedělám dlouho. Navíc, iPad je z pohledu mého omnifocus-workflow nejméně používané zařízení, používám jej spíše výjimečně, obvykle při revizích tam, kde nejsem doma nebo v kanceláři, někdy také jako podpůrný druhý omnifocus display, například při poradách. Na nějaké velké soudy z mé strany je proto ještě příliš brzy, uvidíme, jak se osvědčí, až ho trochu více zatížím.

Vyzkoušel jsem si s iPadem udělat jedno Daily Review, které, přiznávám, trvalo výrazně déle, než stejné například na Macu, nebo staré verzi OmnFocusu pro iPad, zatěžkávací zkouška v podobě kompletního týdenního zhodnocení nový OmniFocus 2 na mém iPadu ještě teprve čeká.

I přesto mohu ale nový OmniFocus 2 pro iPad určitě doporučit. Obsahuje mnoho vylepšení a nových funkcí, které jistě zapřísáhlí uživatelé OmniFocusu ve své praxi ocení, zvláště ti, kteří zatím nevládnou verzí OmniFocusu (2) pro Mac. Věřím také, že se postupně dočkáme dalších vylepšení, ať už ze strany Omni Group v otázce OmniFocusu, nebo Apple v otázce nového iOS8. Stále mi totiž na iPadu při práci s OmniFocusem chybí pár věcí, které jsou na Macu samozřejmostí, a na iOS je nutné tyto věci buď řešit hodně velkou oklikou, nebo vůbec.

Mám na mysli například clipping mailů z aplikace Mail.app, stejně jako možnost přímého otevření e-mailu z linku na zprávu uloženého v poznámce položky, které, například po přidání clippingu do Safari na iOS8 už očekávám s velkou netrpělivostí. Zlepšení bych přivítal i ve spolupráci s aplikacemi třetích stran, jako například Evernote, případně dalšími, tam je to ale spíše otázka právě těch třetích stran. Omni Group to proto až tak úplně nevyčítám.

I tak je ale dle mého rychlého soudu nový OmniFocus 2 pro iPad již plnohodnotným článkem pomysleného kruhu, který, alespoň mám ten dojem, se jeho vydáním (konečně) uzavřel.

Uvedený článek popisuje OmniFocus 2 pro iPad ve verzi Pro. V případě, že používáte pouze verzi Standard, vytváření a editace nových perspektiv nebude na vašem iPadu funkční. Uživatelé/majitelé OmniFocusu 1 pro iPad mohou na verzi Pro upgradovat verzi Standard bezplatně, pomocí in-app update v aplikaci. Verzi Standard je nutné zakoupit, bez ohledu, zda již jedničku vlastníte, nebo ne.
 

Josef Jasanský, šéfredaktor webu zaměřeného na užívání OmniFocusu: www.omnifocusaja.cz

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Dobry clanek,
    Kdysi jsem OmniFocus odlozil a nahradil DayLite diky GTDteam:)
    Trebas nastal cas OmniFokus oprasit…..????
    Nejaky rychlokurz na Naucme se nechysta??

    Zdravi ten z Bileho Jeraba v Praglu

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru