Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Cesta k životní pozornosti

By on 27. 10. 2014 in Sebeorganizace with komentáře 3
Jan P. Martínek

Jan P. Martínek

JAN P. MARTÍNEK|Manažer na rodičovské, skladatel, pedagog, knihomol, audiofil, ochotník, zvědavec, hledač a nachazeč.
Twitter, web,FB, blog.
Jan P. Martínek

Když jsem v oslňující záři hořících mostů odcházel z korporace na rodičovskou, věřil jsem, že onen čtrnáct měsíců oddalovaný životní uragán přinese ovoce v následujícím desateru.

Desatero vyčerpance

 1. Dodoutnám, vstanu z popela a vzlétnu.
 2. Nakopu prácemilovníka v sobě do pr…ácemilovného zadku.
 3. Zbavím se fyzických následků bodů 1) a 2)
 4. Zbavím se psychických následků bodů 1) a 2).
 5. Zbavím se nezdravých návyků (pracovat bez přestávky do noci, těkat mezi mnoha činnostmi najednou, mikromenežovat každou prkotinu, jezdit všude rychle a zběsile autem, upřednostňovat korporátní cíle na úkor osobních a práci před kamarády, atd., atd.).
 6. Odpojím se od těch internetů a budu žít smysluplným offline životem.
 7. Začnu dělat to, co jsem tak rád dělával dřív (muzicírovatposlouchat hudbu, číst si, chodit častěji do divadla, radovat se ze života…).
 8. Pohnu po letech se všemi soukromými projekty.
 9. Přestanu být středem vlastního Vesmíru.
 10. Překopu své životní priority.

Pokroky?

Uplynulo ajťácky kulatých dvaatřicet měsíců. Některé body se vyřešily samy od sebe; zvlášť ten poslední a předposlední, v tomhle vás děti nádherně vyškolí. Workaholik už sice taky nejsem, ale to jen proto, že jsem práci vyměnil za jiné procesuální závislosti. A se zbytkem víceméně bojuji doposud.

Asi před rokem jsem zpětně analyzoval, co se na cestě k nápravě pokazilo. Tendenci vítězit mělo obviňování čehokoli a kohokoli kromě sebe. Na rozloučenou jsem například dostal od svých vendorů jeden z nejlepších a zároveň nejstrašlivějších darů ever: iPad. Ta čertovská placička mě dnes a denně láká: pojď, kámo, šlehnem si spolu net, dáme chill–out na sockosítích, zakonzumujem si ještě nějaký ten návykový kontentový eintopfík

Své desatero jsem pochopitelně vyťukal na tabletech…

Cesta?

Ale pak jsem se začal víc pozorovat. A přečetl si o sobě pár knížek. TichoThe ShallowsTechnopolyNow You See ItBlack SwanAlone TogetherDigitální demenceDigital VertigoFocusThe Master SwitchPozornost… Bylo jasné, že na změnu musím odjinud.

Říká se, že člověk se léčí z nešťastné lásky tak dlouho, jak tato trvala.

Obávám se, že s vyhořením je to podobné. Já strávil v jámě lvové šest let. Pořád mě nebaví (aspoň zdaleka ne tolik co dřív) činnosti, které jsem před pár lety miloval. Ale už vím, jak na to a nalézám další a další vrátka, pěšinky a rozcestí. Navíc jsem zjistil, že všechny výše popsané body (včetně těch vnořených a souvisejících, do kterých nikomu nic není), spolu zásadně souvisejí. Že mají společného jmenovatele.

Věnoval jsem se četbě moudrých knih, ale syndrom vyhoření byl silnější.

Řešení?

Žijeme v éře pozornosti. Bojují o ni ti, kteří už ji mají – je totiž vrtkavá a křehká – i ti, kteří stále ještě doufají. Obě strany se tím bojem vzdávají části pozornosti vlastní. A s ní toho nejcennějšího, co mají: času. Každý ale máme na výběr, čemu tenhle ekonomický artikl věnovat. A naopak, je jen na nás, které podněty odfiltrujeme a odřízneme.

Přesně před týdnem jsem spustil web, na kterém se hodlám dělit o informace, jež dle mého stojí za zamyšlení. Ta stránka pro mě bude záchranným kruhem v pasti sítí, kde o mou pozornost bojuje nikdy nekončící příval naléhavostí. Tam se budu snažit o to, aby se z varovného “Pozor, nekonečno!” stalo kýžené a smysluplné Pozorné konečno. Tohle byl původně jen úvodní článek onoho webu. Ale zaujal pozorného šéfredaktora Mít vše hotovo, který mě požádal, abych k němu připsal pár slov pro naše čtenáře vezdejší. Okamžitě jsem věděl, jaká slova to budou.

Rada do života

My, vnímavé a bystré čtenářstvo MVH, tady už drahně let řešíme tipy a triky pro šťastnýkreativní a produktivní život, naplněný smysluplným seberozvojem. A já mám pocit, že jsem po čtvrtstoletí vlastního hledání, experimentování a koumání možná konečně kápnul na to, jak tohle všechno efektivně řešit. Dnes a denně. Týden za týdnem. Měsíc po měsíci, po celé roky. A když už je zítra ten svátek…

Jste připraveni na tu nejlepší radu do života v historii rad do života?

Nevěřím, že jste, ale to nevadí; i kdyby měla dopadnout na úrodnou půdu jen v případě jediného člověka, coby akt štědrosti bude pořád stát za to.

Nuže… Jste napjaté a netrpěliví? Čekáte komplikovaný systém? Zklamu vás. Doufáte, že v rámci něj využijete své oblíbené hračky? GTD, myšlenkové mapy, 7 nebo kolik návyků, Moleskiny, noťas, přechytralý telefon či tablet? To klidně můžete. Ale vůbec nemusíte. Onen zázračně jednoduchý a jednoduše zázračný postup, který lze opakovat donekonečna, má jen dva kroky. Protože jsem je vymýšlel pro sebe, tykám si v nich, tak se nezlobte:

Krok první: Rozhodni se, čemu chceš/potřebuješ věnovat pozornost.

Krok druhý: Věnuj tomu pozornost.

Tak tohle je TA rada!

Těžší, než se zdá

Toť vše. Dá se to rozvést do tlustých bichlí, tříhodinových přednášek i dvacetidílných dokumentárních seriálů. Ale tohle opravdu stačí. Pokud vám to připadá málo, i tak si to zapište za ucho a až po letech dojde na moment Ty-kráso-to-snad-není-možný-to-bylo-přesně-vono-a-přímo-před-mejma-vočima-celou-kua-dobu-to-jsem-ale-megaťulda!, vzpomeňte si na tenhle text a zanechte nám nějakou pozornost v komentářích.

Jen drobné upozornění: druhý krok se sice skládá jen ze tří slov, ale je kruciální (to jako že je zatraceně důležitej, podstatnej a strašně vole těžkej, pardon) a bude vám dávat zabrat. Dnes a denně. Týdny. Měsíce. Roky. Ale to už jsem psal.

Ať vám to trénování jde den ode dne lépe a lépe – pozorný život vinšuji!

 

Jan P. Martínek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

 1. Báječný rok bez předsevzetí | Mít vše hotovo.cz | 31. 12. 2014
 1. Def napsal:

  Mooooc dobry. Gratulace. Dospel jsem k necemu podobnemu, jen jsem to nemel tak pekne pojmenovane. Diky teto dvoubodove definici bude mozne daleko lepe „drzet smer“.

  Diky za super clanek!

 2. munchkin napsal:

  :D :D :D Dakujem, super!!!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru