Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Užitečnosti (8): Na časovou osu s Aeonem

By on 29. 9. 2014 in Nástroje with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

V závěru srpna jsem se s vámi podělil o užitečnou službu Tiki-Toki, díky které lze dělat snadno hezké časové osy. Užití taková osa nabízí nejen při mé práci pedagoga (soustředím se především na dějiny filmu), ale i při vedení týmu či při vizualizaci vašich plánů či aktivit. Ačkoliv jsem naplnil text převážně chválou, nebrání mi, abych nabídl tip na službu jinou. Proč? Úvody nabídnu v článku.

Nejprve k maličkosti, ale velmi podstatné. Tiki-Toki funguje jako multiplatformní webová aplikace, kdy zdarma dokážete pracovat pouze na jedné ose (souboru). Existuje i její desktopová verze, která toto omezení nemá (ale naopak se její hranice nacházejí v exportu), nainstalují si ji pouze uživatelé Mac OS. To Aeon Timeline ve webovém rozhraní neexistuje, zato si lze aplikaci zakoupit jak pro Mac, tak pro operační systém Windows. Z oficiálních stránek a různých videí jsem vyrozuměl, že čas od času dojde k určitým odchylkám mezi oběma verzemi, kdy ta pro Windows dohání tu pro Mac (například synchronizace s výtečným programem Scrivener se teprve připravuje).

První pohled

Vzhledem ke svému textu o Tiki-Toki, kde jsem přednosti vizualizace pomocí časové osy již popsal, se budu nyní spíše na text odvolávat a Aeon Timeline porovnávat. Nedalo mi to a hledal jsem totiž ještě nějaký nástroj, který by nebyl online, dokázal by to, co potřebuji, měl příjemné uživatelské rozhraní a pokročilejší práci s prezentováním a exportem. Na první pohled na to ale Aeon Timeline nevypadal. Respektive – zdálo se dle výčtu funkcí, že pravděpodobně toho bude umět docela dost, vzhledem mě nijak neoslnil. Například právě Tiki-Toki má mnohem přívětivější design, takový vymazlenější, zatímco Aeon působí stroze až strojeně, chladně, a nezdálo se mi, že bych jej mohl (chtít) při své výuce používat.

Na stranu druhou při editaci časové osy v Tiki-Toki se nepohybujeme v nativním prostředí desktopové aplikace, což já osobně nemám úplně rád. Aeon naopak svým rozhraním a ovládáním jednoznačně vychází ze systému Mac, jednotlivé funkce či panely jsou tam, kde byste je čekali, graficky zapadají do systému a ve výsledku je tak lze vlastně ocenit za minimalistický přístup. Zatímco jednoduchost ovládacích prvků mi vyhovuje, protože vše funguje velmi intuitivně a rychle, u grafiky osy mi přijde, že by Aeon mohl nabídnout více motivů. Sice lze upravovat písmo i barvičky, vzhled osy ale nemá šmrnc té od Tiki-Toki, ale ani od Timeline 3D (aplikace je jen pro Mac a – pokud se nepletu – její vývoj stojí). Dle obrázků posuďte sami, jak na vás výsledek působí.

aeon01

Druhý pohled

Jenže jsem se nenechal odradit a začal více poznávat útroby aplikace. A s každým dalším okamžikem byl více spokojený (a někdy i nadšený). Ve stručnosti a bodech postihnu to podstatné, co Aeon umožňuje a co se mi líbí:

 • v aplikaci lze pracovat s těmito třemi základními kategoriemi: tzv. events, arcs entites
  • events představují jednotlivé události, které zanášíte na časovou osu – v mém případě tedy události historického, společenského kontextu, události ze života tvůrce či jeho film, přičemž každou z těchto podkategorií vytvoříte díky využití vlastnoručně nadefinovaného labelu, kdy každý má jinou barvu a na první pohled je tak mně i studentům jasné, oč jde. Události mohou mít i konkrétní tagy, ty jsem si nastavil pro označení a) důležitosti události, b) pro doplnění konkrétní země – o tom ale ještě později
  • arcs představují něco jako oddíl, blok, kdy já si osu rozdělil podle zemi, popř. většího geografického území (severské evropské státy, Střední Evropa apod.). Právě tagy jsou konkrétní zemí (Německo…). Je to proto, abych arcs nebylo příliš, neboť mým cílem je, aby byly jednotlivé osy u dílčích oddílů (geografických oblastí) i vidět pod sebou a bylo tak možné porovnávat, co se kde kdy dělo
  • entites přednostně používám pro zaznamenání podstatných osobností, tato kategorie má ale v sobě více typů – takže to nemusí být jen člověk, ale i nějaká firma/instituce, směr, technologie… Práce s tzv. entitami je skvělá, už proto, že jednotlivé události lze propojovat s osou života osobnosti. Když zaznamenáte narození tvůrce, automaticky vám u protnutí vyskočí číslo, v kolika letech tvůrce daný film udělal. (Samozřejmě, že toto lze použít i při evidování týmové práce, pak by nemuselo nutně jít o roky, ale o to, kdy daný člen týmu začal pracovat na projektu a který měsíc/den jaký krok udělal či má udělat)
 • aplikace nabízí úžasně flexibilní filtrování – a právě to počítám jako jednu z největších předností Aeon Timeline. Mám vlastně kompletní dějiny animovaného filmu v jedné ose, stejně tak pak ve druhé kompletní dějiny hraného filmu. A díky využítí events, arcs, entites (a samozřejmě labels a tags) můžu ukazovat vždy pouze to, co zrovna potřebuji. Příklady?
  • třeba ukážu pouze historický a společenský kontext země, ve které se budeme v následujících hodinách v dějinách filmu pohybovat
  • nebo ukážu tvorbu, ale pouze ty události/filmy, které jsou důležité a velmi důležité, zatímco ty doplňující informace jsou skryté
  • pochopitelně můžu zobrazovat třeba jen některého tvůrce či některé tvůrce dohromady, je jedno zda z jedné země (arcs), nebo napříč
  • kombinací existuje nespočet – a pokud chci být před hodinou lépe připravený, můžu si na základě své představy a plánů filtry i uložit a pojmenovat, v hodině pak snadno pouze nahrát (tedy otevřít), aniž bych musel vyklikávat ten který filtr
 • podporuje práci se soubory a externími odkazy, takže k jednotlivým událostem není potíž přidat (i přetažením) obrázky či multimediální soubory, které se díky funkci rychlý náhled (hovořím o Mac verzi) pustí přímo v okně aplikace. Soubory se nevkopírují do aplikace, pouze se s ní provážou, takže pokud je pak odstraníte z disku, aplikace vám je neukáže. Výhodou ale je, že u události nezůstává nějaká ta ikonka scházejícího obrázku. Lze přidávat i URL a otevřít pak webovou stránku také přímo v okně časové osy.
 • flexibilní přibližování a oddalování jsem také nutně potřeboval – není třeba klikat na ikonky zoom, protože (alespoň tedy v Mac verzi) si vystačíte gestem dvou prstů
 • rychlá editace spočívá třeba i v tom, že lze s událostmi manipulovat, přesouvat z arcu do arcu
 • export do několika formátů – a lze exportovat pouze to, co vidíte a jak vidíte, tedy vyfiltrovat události, nastavit hustotu zobrazení

Aeon02

Na začátek trochu trpělivosti

Představte si, že jsem jen v bodech vystihl ústřední vlastnosti aplikace. Lze k tomu přičíst i úpravu zobrazování (velikost ikon, textu, různé rozestavění událostí v ose, i to, zda vidíte či nevidíte osu členěnou dle oddílů), nastavení rozestupu roků atp. Není těžké si domyslet, že zkraje bude od vás Aeon Timeline vyžadovat energii, abyste jednotlivé funkce odkryli a naučili se s nimi pracovat. Jenže pak vám dovolí s ním pracovat na maximum. Doporučuji se podívat na video návody, osobně je vždy na začátku preferuji před texty.

A cena? 40 dolarů.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru