Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Užitečnosti (7): Vytvářejte skvělé infografiky

By on 22. 9. 2014 in Nástroje with Počet komentářů: 1
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Byly časy, kdy jsem si pojem infografika pojil především s návštěvou specializovaných webů, které tu více, tu méně do hloubky probíraly svět internetu a sociálních sítí. Narážel jsem v pravidelných intervalech na infografiky zobrazující nejvhodnější čas pro publikování statusů, je jedno, že si navzájem protiřečí, důležité (alespoň pro tento text) je právě ono grafické znázornění informací/dat. Při pečlivějším (a cílenějším) procházení internetu jsem začal potkávat infografiky ve spojení s celou řadou oblastí: od ekologie, přes historii až k filozofii či psychologii.

Trend infografik bezpochyby nestojí a nepadá na nějaké módní vlně a snaze věci zjednodušovat, byť i s takovým názorem jsem se setkal. Schopnost překlopit například výsledky výzkumu či desítky výpisků z odborné literatury do hezkého vizuálu totiž především souzní s fungováním lidského mozku. Konkrétně s oslovováním levé i pravé hemisféry, racionálnější i té kreativnější části mozku. Když jsem si „listoval“ infografikami, více a více ve mne rostlo odhodlání je začít využívat při komunikaci s lidmi, vedením naší katedry, při výuce. Jenže jak s nimi začít, když nejste zrovna rodilý grafický designer?

Kdo hledá, ten najde

Mé první doteky s něčím, co by se dalo k infografice připodobnit, se pojí se sumarizací pravidel hodnocení studentů v rámci mých předmětů. Pro představu zde umisťuji odkaz na jeden z „letáků“ – systém hodnocení v předmětu Dějiny filmu. Vizuál sice problematiku de facto jaksi zlehčuje, od doby, kdy jej používám, se mi nestává, že by studenti systému nerozuměli, nebo neměli vše k dispozici, co potřebují o pravidlech znát. A to vše bez množství řádků ve Wordu. Utvrdil jsem se, že touto cestou je dobré jít. Ostatně, kdykoliv já dostanu do rukou nějakou směrnici, mozek mi začne v hlavě fungovat především jen jako těžítko. Zaplaví mne text, z něhož to podstatné – jak jsem přesvědčený – by bylo možné překlopit právě do infografiky, s níž lze komunikovat denodenně a nebýt u toho otrávený.

Ale abych se vrátil k tématu hledání. Leták o ohodnocení jsem vyráběl v aplikaci OmniGraffle, funguje pouze na iPadu či Macu, nicméně princip spočívá v tvorbě různých diagramů, což zvládnou desítky jiných nástrojů. Protože jsem však žádný jiný neměl a nezkoušel, pracoval jsem s OmniGrafflem a v něm také vytvořil svá skripta o analýze animovaného filmu. Mohl bych v dané aplikaci pochopitelně infografiky vytvářet, jenže to by předpokládalo a) větší talent, b) více času. Začal jsem hledat specializované nástroje na infografiky, které by obsahovaly šablony, abych si práci ušetřil a vyhnul se úplnému amatérismu.

Existuje jich také poměrně dost, jenže se žádnou (a zvláště bezplatnou) jsem spokojený nebyl. Ať už šlo o uživatelské rozhraní, nebo (ne)množství šablon. Až pak jsem vloni poznal Piktochart.

piktochart-editace

Seznamování s Piktochartem

Už tehdy mne nadchnul, už pro své možnosti, také tím, že nabízí tzv. EDU účet. (Pokud to totiž myslíte s tvorbou infografik vážně, free verze nástrojů brzy shledáte jako příliš omezující.) Tehdy jsem si ale nic neplatil, jen zkoušel a hrál. Touha už tehdy studentům začít informace překlápět do atraktivní vizuální podoby ve mně žhnula, ale důležitější záležitosti ji upozadily – zkrátka na seznamování s nástrojem, resp. na tvorbu infografik nebylo tolik času. A navíc, Piktochart tehdy nevypadal také kdovíjak hezky.

To vše se však změnilo s letošním létem. Skrze své workshopy pro veřejnost, především však studenty a pedagogy od ZŠ až po akademickou obec, kdy jim představuji různé – povětšinou online – nástroje pro zkreativnění a zefektivnění jejich práce a komunikace, jsem znovu Piktochart osahával. A v létě se rozhodl jej naplno začlenit do svého workflow. Jeho rozhraní se radikálně proměnilo (k lepšímu). Nabízí prakticky vše, co potřebuji a má tolik šablon (a neustále doplňuje), že mi tím významně ušetří čas.

Vím, že by pro pravé kreativce mohlo využití šablon znít jako rouhání, na straně druhé – jako odrazový můstek mi slouží dobře. Ať už podle klíčových slov, nebo zkrátka při letmém brouzdání si vybírám to, co mé oko zaujme a co můj mozek vycítí jako potenciálně možný zdroj pro mé využití. Piktochart člení šablony do tří kategorií: určené na infografiky, propagační materiál a prezentace. Vyberete si šablonu, pak už je ale na vás, jak s ní budete zacházet. Každý prvek lze editovat, jednotlivé části množit, přesouvat… zkrátka šablona může být dogma, nebo opravdu jen výchozí inspirací, která vás nasměřuje, jak data, která máte, zajímavě/vhodně koncipovat.

Bezplatná verze pochopitelně šablon nabízí omezené množství, zhruba nějakou tu desítku, možná dvě. Za příplatek se v nich dost možná začnete naopak topit. Ale Piktochart nejenže umí vyhledávat, ale i zobrazuje tipy na podobné či doporučené šablony, s nimiž už pracujete.

První práce s Piktochartem

Než jsem však šel do placené verze, potřeboval jsem si Piktochart otestovat. Jde o online službu, zajímalo mě, jak svižná bude. Práce je naprosto plynulá, pouze u ukládání větší infografiky a při jejím exportu si musíte chvíli počkat. (Generuje totiž i náhled, abyste v přehledu svých souborů už podle náhledu poznali, co je obsahem.) Při práci jsem vlastně ani neměl pocit, že bych se pohyboval někde ve webovém prohlížeči, prostředí je intuitivní, rychlé, dovoluje i drag and drop souborů, pokud si například nahráváte do Piktochartu obrázek z disku. Umožňuje editaci prakticky všeho, neustále napomáhá čárami, které se snaží o to, aby objekty byly zarovnávány správně.

Většinou má každá ze šablon několik oddílů – bloků. Naučil jsem se s nimi pracovat, už proto, že lze pak jednotlivé bloky celé snadno přesouvat, duplikovat, nebo mazat. Pochopitelně je možné uzamykat objekty či blok proti změnám, nicméně tlačítko zpět funguje i po využití uložit. Pomohla mi i funkce, kdy jednotlivé soubory je možné také kopírovat, takže pokud jsem udělal infografiku pro znázornění studia prvního ročníku, udělám duplikát pro ročníky další a pouze už měním jen obsah, nikoliv vizuál jako takový.

Bezplatný účet v editaci v ničem neomezuje (kromě množství šablon), na další projev free účtu narazíte až při exportu.

piktochart-export

Jak infografiky sdílet

Pochopitelně právě export je zásadní funkce, pokud si neděláte infografiky jen tak pro radost/pro sebe. Nabízí se hned několik způsobů:

  • publikování na webu – zatímco bezplatný Piktochart umožní pouze tzv. public oprávnění, čili infografiku může dohledat kdokoliv, v placené verzi je to možné uzamknout (pro sebe) či sdílet s vybranými lidmi. U publikování na webu má infografika tu přednost, že nic neposíláte emailem (a nezatěžujete něčí úložiště), především však, že může být interaktivní. Při procházení grafů, map, pouštění vložených videí, otevírání vnořených hypertextových odkazů… Co mi ale vadí, to je horní lišta, která se zobrazuje při otevření publikované infografiky nejen vám, ale i čtenářům (jen každý trošku vidíme něco jiného). Sice je fajn, že v liště lze zjistit, jak moc se infografika líbí a jak je navštěvovaná (a lze přidávat i komentáře), na straně druhé to mně osobně překáží. Publikování na webu má ještě jednu velkou přednost: můžete ji odtud i prezentovat. Zde se hodí právě ono zmíněné využití jednotlivých bloků, protože se prezentuje po blocích (animace jsou hezké). Jde o funkci, která dává smysl a opravdu se může hodit, pokud komunikujete s týmem lidí.
  • Slideshare a Evernote – „sloníkovou“ službu můžete s Piktochartem provázat i bez poplatku. Funguje výborně. Mně osobně vlastně tento způsob vyhovuje nejvíce, protože Evernote používám na elearning i na vedení katedry, takže kupříkladu takto může vypadat přehled filmových projekcí, které jsou součástí mé výuky (ale mohou na ně zajít i ostatní studenti z katedry). Stačí k tomu pouze export do Evernote, vybrat si zápisník a to, zda má jít o obrázek nebo PDF.
  • export do souborů počítá v základní verzi s obrázky (JPEG, PNG) a s PDF, ale pozor – v omezeném rozlišení a s dolní „lištou“, kde je reklama na Piktochart. V PDF navíc není možné kopírovat či klikat na hypertextové odkazy. To placená verze umí a nebrání vám rozlišení/rozměry měnit dle libosti. Trošku jsem byl překvapený u exportu do PDF, kdy Piktochart infografiku rozdělí např. do A4 papírů. Výhodu to má, když ji chcete následně tisknout – vytisknete jednotlivé strany, a pak k sobě přilepíte, aby utvořily „nudli“. Ale pro šíření pouze elektronické verze se moc nehodí. To už je lepší třeba z PNG udělat v počítači PDF, aby byla dlouhá infografika kompaktní, ale nebude zvládat otevírání vložených URL odkazů.

 Další postřehy

  • Služba je dost drahá – celoroční předplatné vyjde na téměř 300 dolarů. Existují i balíčky pro nekomerční použití či vzdělávací účely, které jsou více než 7x levnější. Je potřeba však do Piktochartu napsat odůvodnění, něco o sobě. Já na schválení EDU účtu čekal 1 1/2 dne, ale byl víkend.
  • Nahrávání vlastních obrázků má svou hranici, 200 kusů. Počítám však s tím, že postupně budu u starých infografik, které nebudu pak používat (a budou navíc vyexportované) nahrané obrázky ze služby mazat, takže by se to mělo zvládnout.
  • Piktochart má hodně bohatou zásobu ikonek a piktogramů. Pokud by vám nestačily, doporučuji si balíčky vektorových obrázků stahovat z jiných služeb, například VectorPortal.
  • Oceňuji taky funkci Preview, kdy při tvorbě infografiky lze jednoduše a rychle vidět, jak bude výsledek vypadat vyexportovaný.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Martin napsal:

    Dobrý tip, Lukáši. Děkuji. Zkuste se podívat na http://www.ceros.com. Také vám může pomoci přitažlivě a srozumitelně předávat informace. Pěkný den, Martin

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru