Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Užitečnosti (6): Jak si vytunit Gmail

By on 4. 9. 2014 in Nástroje with komentáře 3
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Pokud se pohybujete ve webovém rozhraní Gmailu, dost možná jste už narazili na nastavení či různé doplňky, kterými si nejen uživatelské prostředí, ale i funkčnost Gmailu můžete vylepšit. Přinášíme vám několik málo tipů, které stojí za zvážení.

Psát lehce jako Markdown

Nad velmi efektivním způsobem psaní textu básnil ve speciálním článku Tomáš Baránek, proto zde markdown nemusím představovat. Já k němu hledal cestu déle, respektive náš vztah se vyvíjel velmi opatrně. Přesto jsem si při psaní článků, který je do měsíce přeci jen hodně, zvykl právě na jeho jednoduchost – a efektní výsledek. Podpora markdownu se u poštovních klientů hledá těžce, Tomáš upozornil na „jablečný“ Airmail. Doplněk Markdown Here si ale můžete do Google Chromu nainstalovat a všechnu korespondenci pak psát v tomto jazyku. Ovládání je snadné. Zkrátka píšete tak, jak vám markdown narostl, abyste pak před odesláním klepli na patřičné tlačítko, jež převede text s nejrůznějšími podtržítky do formátované podoby.

Být ve spojení

Služba, kterou jsem si nakonec odinstaloval, přesto ji můžu doporučit, se jmenuje Connect6. Po registraci se napojí na váš prohlížeč a u jmen lidí, nejen v Gmailu, ale i u sociálních sítí, zobrazí malou ikonku 6. Klepnete-li na ni, objeví se v prohlížeči pravý postranní panel s informacemi o dotyčné osobě – a také o všemožných sociálních sítích, na kterých se nachází. Také zpracuje, jestli jste s ní v té které síti ve spojení (a můžete to přímo v panelu zkusit změnit). Může to být užitečné, o zas tak efektivní nástroj ale nejde – a vlastně, upřímně, mě trochu překážel onen panel.

Sledujte

Naopak služba/doplněk Signals se mi líbí hodně. Ne že by snad šlo o solitéra na trhu, ovládání i rozhraní se mi líbí. Využití? Po aktivaci (je třeba se registrovat a následně také označit, jestli spravujete poštu v Gmailu nebo v jiném poštovním klientovi) máte vždy možnost mít přehled o tom, zda si dotyčný příjemce váš email otevřel. Nejenže Signals pomocí ikonky v liště o tomto informuje (notifikace je možné vypnout), ale také vede statistiky. Služba dává vědět i tehdy, když se příjemce k mailu znovu vrátí. Není třeba, aby příjemce dopis otevřel v Gmailu, aby na cokoliv klikal, aby o tom, že jej sledujete, vůbec věděl. Signals i eviduje zvlášť kliknutí na vložené linky a otevření příloh. A v neposlední řadě je možné email pomocí Signals i odesílat v jinou dobu – ne hned. Služba je zdarma, až po překročení limitu 300 oznámení za měsíc by bylo nutné si připlatit. Výhoda spočívá v tlačítku, kdy před odesláním můžete doplněk deaktivovat a mail odeslat obyčejně. Já jej používám pouze u dopisů, u kterých budu zkrátka rád mít představu, zda se už k emailu příjemce dostal.

Co můžete odložit…

Představovat Boomerang je možná jako nosit dříví do lesa, přesto jej zde zmíním. Sice možnost pozdějšího odeslání umí i výše zmíněná služba Signals, tu si třeba nebudete chtít instalovat. Navíc, Boomerang – jak napovídá název – zvládá i funkci opětovného odeslání, pokud nedostanete na email reakci (kupříkladu do 2 dnů).

Mějte přehled

Doslova fantastická služba se skrývá pod jménem Gmail Meter. Po aktivaci (tedy spojení s Gmail účtem) vám bude vždy na začátku nového měsíce chodit report o tom předchozím. Dozvíte se z něj spoustu užitečností. Statistiky evidují nejen počty příchozích a odchozích emailů (a také seznam nejaktivnějších odesílatelů a adres, kterým posíláte nejvíce), ale také nejvytíženější dny, dobu v rámci dnů, budete mít i představu o tom, jak jsou v průměru jejich/vaše emaily dlouhé, jak jsou na tom ostatní a vy s časem, než na email zaregují/jete. Dokonce vám služba udělá i tzv. word-cloud s nejpoužívanějšími slovy. Smysluplnost služby není třeba příliš obhajovat – máte pod dozorem (hlavně své) návyky práce s elektronickou poštou, takže můžete do budoucna zapracovat na změnách, zefektivnění.

Nechte si uklidit

S klidným svědomím můžu doporučit službu Unroll.me, která – jak se zdá – umí efektivně uklidit ve vaší schránce. Nejde jen o likvidaci spamů, ale i inteligentní třídění pošty. Osobně se službou nemám mnoho zkušeností, protože si zatím (rád) platím za podobnou (ale přeci jen vytuněnější) službu Sanebox. Určitě bude dobré, když se podělíte v komentářích. Vím, že někomu může přijít delegace takové činnosti na „stroj“ jako a) naivní, b) nebezpečné, c) nefunkční, sám za sebe můžu sdělit, že jsem velmi spokojený a funguje to.

Úkolujte (se)

Není to dávno, kdy jsem se rozepsal o doplňku ActiveInbox. Ten už tedy něco stojí (ročně takřka 40 dolarů), ale jak vám řekne článek, umí toho hodně a pro mě je nyní naprosto nezbytnou součástí workflow.

Podepisujte se

Jestliže jste někdy zatoužili mít podpis hezký, s ikonkami na různé služby, s fotečkou, pak doporučuji WiseStamp. I v bezplatné verzi s ní lze udělat pěkné vizitky-podpisy, které se vám mohou přidávat k emailům. Práce s WiseStamp je snadná, výsledek efektní.

Archivujte

Jako poslední zde zmíním Evernote Web Clipper, který zvládá opravdu krásně sebrat poštovní komunikaci a uložit do vaší „sloní“ složky. Vzhled je velmi čistý – přehledný.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Pepa napsal:

    Pěkný seznam. Žádný z uvedených rozšíření jsem neznal. Rád vyzkouším. Díky.

  2. Štefan napsal:

    Lukáši, co vše necháváte za sebe dělat ten Sanebox?

    Pořád se k tomu nějak nemohu odhodlat pustit ho na svou poštu :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru