Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Užitečnosti (5): Sunrise Calendar

By on 25. 8. 2014 in Nástroje with komentářů 6
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Můžeme mít seberaději papírové diáře, přesto se valná většina z nás bez elektronického kalendáře neobejde. Vybrat si ten správný se pro nás může stát úkolem na několik večerů, vždyť nabídka na trhu webových služeb či přímo aplikací pro váš počítač či mobilní zařízení spatřuje v kalendářích zlatý důl. Množství vlastně ani tak neodpovídá možnostem, jakými se od sebe mohou jednotlivé aplikace lišit. Přesto nyní zkusíme zapátrat a vytáhnout jeden tip, který by se i vám mohl zalíbit.

Možná to přičítám své – snad i bez uvozovek – úchylce prohrabávat obchody s aplikacemi či nejrůznější tipy a recenze na nástroje v oblasti produktivity, možná tomu, že si čas od času rád dopřeji nějakou změnu v užívaném nástroji, pakliže mi ten stávající vyloženě nepřirostl k srdci. Operační systémy mají v sobě integrované kalendáře, ten od Applu není nikterak špatný, přesto například pro iOS postrádá nejen – na můj vkus – přívětivější uživatelské rozhraní, ale i dostatek praktických funkcí. Odzkoušel jsem na desítky a desítky aplikací, tu, kterou představím nyní, Sunrise Calendar, jsem objevil díky snaze najít nástroj, který umí dobře spolupracovat s Evernote. Přednost Sunrise Calendaru spočívá ale také v absenci omezení. Lze si jej nainstalovat na Mac OS, iOS, Android, nebo s ním přímo pracovat ve webovém prohlížeči.

V první řadě design – nejen to

Když jsem se k Sunrise Calendaru dostal poprvé, nezaujal mě dostatečně, abych k němu okamžitě přešel. Toho času jsem na iOS měl nainstalovaný Calendars 5, jehož grafická čistota mi vyhovovala. Dodávám jedním dechem, že po bližším odzkoušení Sunrise však přiznávám, že i ten je co do designu velmi vydařeným kouskem. Pochopitelně, že se hodnocení velmi odvíjí od vašich preferencí, já osobně nerad nápodoby reálných (kožených, papírových…) diářů, v elektronické podobě to na mne působilo vždy nepřívětivě a čas od času až kýčovitě. Sunrise rezignuje na jakoukoliv snahu o překombinovanost. Jeho vzezření je minimalistické, i barvy, s nimiž pracuje spíše potlačené a bloky událostí se obejdou bez zvýraznění, stínů, plasticity.

Jenže přehnaná touha po minimalismu může vést k nedodělanosti v ovládání. (Teď mi na mysli vyvstal příklad z prostředí iOS7, kdy aplikace na hudbu je sice hezky čistá co do designu, ale pokud chcete smazat album, musíte to dělat po jednotlivých písních!) Popřípadě k určité nečitelnosti, neboť se vývojář snaží neukazovat moc tlačítek, přičemž pak netušíte, jak kupříkladu změnit náhled z měsíce na týden či den. U Sunrise Calendaru se vám toto nestane. Při bližším a bližším vhledu zjistíte, jak je promyšlený a vlastně i dobře vybavený. (Kupříkladu v mobilní verzi při zobrazení dne ukazuje i aktuální zbývající čas do další události.)

Co potěší při užívání

Sám za sebe chci říct, že nejsem tolik náročný na množství funkcí. Pokud bych byl, zůstal bych v iOS u Weekly Calendar, popřípadě bych (poněkud masochisticky) zkusil pracovat s Outlookem. Pro mě zásadní je efektní (a efektivní) kombinace designu a ovládání, kdy mi kupříkladu vadí, když kalendář neumí zobrazovat dostatečné množství celodenních událostí v horním bloku tak, aniž bych musel rolovat (k tomu mě například nutí „jablečný“ kalendář). Potřebuji snadno tvořit opakující se události, přičemž vyžaduji, aby aplikace zvládala nastavení různých frekvencí opakování, zadání nejen po 2 týdnech, ale třeba každé dva týdny vždy v pondělí a čtvrtek apod. Sunrise si s takovým požadavkem poradí. A mimochodem umí velmi rychle udělat z časově ohraničené události celodenní.

U mobilních verzí při editaci máte na výběr, zda se zobrazí to základní nastavení, nebo půjdete více do „pokročilosti“.  Jedná se zejména o úpravu času, buď posun (tažením), nebo přepsání.

Sunrise také má své ikonky, které umí přidělovat na základě klíčových slov v názvu události. Pochopitelně, že zde to funguje nejlépe s angličtinou, ale třeba slovíčka jako siesta, film pozná, popřípadě zkrátka budete muset buď ikonky oželet, nebo některé věci mít v cizí řeči – a tak na první pohled hned v kalendáři poznáte jejich kategorii.

Co mě mile překvapilo, bylo nastavení, které kalendáře se mi mají připomínat. Paušálně tak mohu většinu vypnout a nechat cinkat pouze schůzky.

promo vizualizace iOS verze

Integrace Evernote

No a důvod, proč jsem zkoušel se Sunrise vůbec pracovat, spočíval v integraci služby Evernote. Pokud si ji odsouhlasíte, všechny v Evernote vytvořené připomínky se vám ukáží i v kalendáři Sunrise. Mají – jak jinak – zelenou „evernotí“ barvu. Obsahuje v sobě i odkaz na poznámku v Evernote, kterým se po klepnutí dostanete do Evernote. Zatímco v mobilních verzích se otevře přímo aplikace Evernote, ve webové či desktopové verzi Sunrise se vám poznámka otevře ve webovém rozhraní Evernote. Jakmile v Evernote poznámku-úkol zaškrtnete coby hotovou, v Sunrise se u „zelené události“ s ikonkou sloníka ukáže i symbol zaškrtnutí/hotového úkolu. Přidávání funguje i opačně. Můžete v Sunrise vytvořit událost, dát k ní kalendář Evernote, pak se z ní stane v Evernote poznámka s připomínkou.

Tato integrace dává smysl, už proto, že řazení připomínek v Evernote schází přehlednost – resp. určitá vizualizace v čase, větší perspektiva. Evernote je prostě vypisuje pod sebe do seznamu, zatímco ve spolupráci se Sunrise můžete mít opravdu přehled nad tím, kdy co je třeba udělat.

promo obrázek integrace Evernote

Nakonec jedna špatná a pár dobrých zpráv

V závěru chci dodat, že pokud se rozhodnete se Sunrise Calendar pracovat, vězte, že na něj navážete své iCloud či Google účty, s Exchange to možné ještě není (ale spolupráce se připravuje). Na straně druhé potěší fakt, že do Sunrise není možné integrovat pouze Evernote, ale i další služby. A ještě něco? Sunrise je kompletně zdarma.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. GTDovec napsal:

  Díky evrnoutu, který denně používám, je to vzrušující. Ale nepodařilo se mi zprovoznit. Na androidím tabletu se jeví dosti okleštěně (např. odkaz na Evernote jsem nenašel, také nastavitelnost periodicity termínů mi připadá ve srovnání s Outlookem nedotažená…). Mám PC, tak jsem si myslel, že se nějak přihlásím přes svoji google registraci (nepoužívám ale aktivně gmail a jiné guglvymoženosti a nemám s tím zkušenosti, mám to jen kvůli registraci Ťamťungu – jsem ale připraven to změnit…) a bude se to chovat např. jako web Evernote. Nebyl jsem úspěšný. Nechci s tím trávit mládí. Byla-li by kuchařka nebo rada…? Dík!

 2. JirkaT napsal:

  Tak jsem právě zjistil jak mám google kalendář nepřehlednej. Nebo je sám o sobě nepřehlednej :)
  Zvykli jsme si na něj. Sunrise je uživatelsky přívětivější jak na PC, tak na mobilu.
  Díky za tento typ.

 3. Vlado Schneider napsal:

  Na Sunrise som prešiel pred cca mesiacom z Calendars 5 v iOS + app pre OSX a webapp pre Chromebook. Musím sa priznať podobne ako pán Gregor, že som prešiel a vyskúšal veľa rôznych kalendárových aplikácií ale Sunrise jednoznačne vedie. Používame vo firme Google Apps a mám cca 15 rôznych kalendárov (preto doteraz Calendars 5) + Evernote v kalendári je naozaj super + v tom istom kalendári aj Reminders z iOS.
  Takže určite odporúčam.

 4. Adriana napsal:

  Vďaka, presne toto som hľadala. Ihneď nainštalované, prepojené a krásne funkčné :) Milujem tieto stránky, toľko skvelých inšpirácii na jednom mieste je fajn.

 5. Vladan Košut napsal:

  Zdravím příznivce Sunrise.
  Ten nám však pomalu ale jistě umírá a já ne a ne najít náhradu :( Možnost integrace Wunderlistu a Trella nic jiného nemá. Google Calendar sice umí „události“ z těchto služeb zobrazovat, ale aktualizace se děje cca 3x denně, což je nepoužitelné. Na mobilu je jakás takás náhrada v podobě Outlooku (zatím jen Wunderlist), ale webový kalendář nebo alespoň Windows aplikace není vůbec. Jak jste Sunrise nahradili vy?

  Potřebuju mít kalendář a úkoly na jedno místě (alespoň zobrazené, ale vždy aktuální) a dostupné na PC s Windows a v iPhone. A i kdybych uvažoval o změně úkolovníků, stejně nenacházím adekvátně funkční řešení…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru