Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Proč se mi daří

Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Mám za sebou první rok ve vedoucí pozici Ateliéru animované tvorby na Fakultě multimediálních komunikací ve Zlíně. Při ohlédnutí se kromě zhodnocování podařilo/nepodařilo nabídlo i zamyšlení, jaké nástroje, činnosti, postupy či návyky mi pomáhaly k lepším výsledkům a co konkrétně mne (dost možná) zbytečně brzdilo a obíralo o energii a čas.

Věřím, že následující výčet lze zobecnit a vztáhnout i na jinou pracovní pozici, vlastně i odpojit od práce a směřovat na osobní rovinu.

Evernote

Původně jsem jej kdysi měl vyloženě jako nástroj pro psaní poznámek, pak do něj postupně začal sbírat materiály, s nimiž jsem v budoucnu hodlal něco dělat. Z Evernote se stávala osobní wikipedie, do značné míry však obsahující podklady k výuce či ke školením. A to byl krůček pro využití Evernote k e-learningu (viz můj článek) a jako zdroj materiálů, které po kurzech o plánování či GTD zasílám účastníkům. Jak jsem detailněji popsal zde, Evernote jsem začal používat i pro potřeby komunikace se studenty, s kolegy v práci i s vedením. Dotaz by mohl znít, proč něco takového neexistuje přímo na oficiální webové stránce katedry. Jenže pokud chcete zachovat flexibilitu, udržet si i nějaký ten přívětivý (a i jednoduchý) vzhled, jeví se mi Evernote jako vhodnější. Pokud bych měl tedy označit některý z nástrojů za naprosto klíčový, bude to právě ten s ikonkou sloníka…

GTD a plánování

Ano, i když metoda jako taková nedělá nic za vás, pomáhá mi. Mít více v hlavě uklizeno, mít dílčí kroky uspořádány. Co mi však výrazně pomohlo, bylo rozhodnutí si nejen připravit dlouhodobou vizi směřování ateliéru (katedry) – bez ohledu na trvání mého funkčního období – ale také pak konkrétní cíle na dané roky, měsíce. To víte, že byla chuť udělat vše najednou, co nejrychleji, ať to vidí mí nadřízení, ať to cítí mí studenti, ať jsme všichni okamžitě spokojení a šťastní. Jenže jsem se rozhodl jít po této cestě opatrněji, pragmaticky – a raději se vždy zaměřit plnohodnotně na jednu prioritu. Plánování v tomto směru představovalo nezbytnou činnost.

Myšlenkové mapy

Nejen při promýšlení dlouhodobějších vizí, konkretizaci do cílů a dílčích projektů, ale také při prezentacích mi čím dál častěji pomáhají myšlenkové mapy. Zatímco trochu váhám mezi iMindMap a MindNode (a střídavě používám to či ono), otázku, zda mapy ano/ne si už vůbec nekladu. Okolí si na ně zvyká, představují ideální bránu do předložení informací v přehledné perspektivě, současně při procesu vzniku otevírají pomyslná stavidla, kdy nápady vyplavují přirozeněji, rychleji a bez předsudků/zábran.

E-mail a SaneBox

Soupeření s elektronickou poštou představuje v mém případě určitě menší oříšek nežli pro lidi pohybující se v obchodním byznysu. Přesto z e-mailu se občas stává problém. Jedno z řešení přišlo na doporučení od mých přátel. Nese jméno SaneBox. A i když vím, že něco obdobného by dokázal i Gmail, právě Sanebox umožňuje velmi efektivní úklid pošty do patřičných přihrádek. Mohu tak přednostně kontrolovat pouze jednu ze složek, na ty zbylé se dívat v nastavených intervalech, nebo zkrátka, když na ně bude čas. SaneBox určitě zefektivnil nakládání s poštou, současně právě e-mail stále představuje jednu třísku, kterou je třeba do příštího roku odstranit. Jen velmi málo se mi daří ukočírovat i sám sebe. Tedy nedívat se na poštu příliš často. Ono už samotné otevření na telefonu totiž do mozku zasadí semínka, mozek může začít pracovat, vytvářet asociace, další kroky – a to zpomaluje a zbytečně odvádí pozornost. Jeden z klíčových cílů do dalšího roku proto nese název: nadefinování rutin, zvláště v případě práce s elektronickou poštou.

Kancelář

Prostředí, v němž pracuji, představuje zásadní prvek, který pozitivně ovlivňuje, jak se cítím i jakou práci ve výsledku odvádím. I když si proti sobě mohu poštvat všelijaké druhy spokojených bordelářů, nedám dopustit na úklid a řád. Vědět, kde co mám, šetří čas a nervy. Mít kolem sebe čisto a na stole i (docela) prázdno mi osvobozuje mysl. Na stranu druhou jsem si svou kancelář zútulnil velkými filmovými postery, na široký parapet a polici poskládal celou řadu tu malých, tu velkých figurek z filmů studia Pixar. Nejen já, ale především studenti a všichni, co za mnou přijdou, nahlédnou do mého zájmu, mohou se cítit příjemněji a vlastně i trošku neformálně. V polovině roku jsem se odhodlal pořídit si i do kanceláře gauč. Proč? Protože i vědci z NASA by vám potvrdili, jak důležitý je relax v poobědovém čase. Spánek na 20-30 minut může zvýšit vaši koncentraci o 40%. Do kanceláře jsem se naučil chodit i velmi brzy ráno, kdy můžu provést ranní rituál (namlít kávu, pustit hudbu, (ne)přemýšlet, popřípadě si číst).

Chůze a střídání prostředí

Jenže má práce se neodehrává jen v kanceláři. Když přednáším (což je většina mého pracovního času), stojím nebo mírně pochoduji po třídě. Nemám problém pracovat z domu, stejně tak si rád zajdu napsat článek do kavárny. Chůze představuje další podstatný prvek mé efektivity (rozumějte: spokojenosti a kvality odváděné práce). Jestliže na ni mám čas (tedy udělám si jej), cítím se lépe a od toho se vše další odvíjí. Pokud chůzi zanedbávám, jsem unavenější, mozek zablokovanější. Kdysi jsem měl ve zvyku při delších procházkách poslouchat audioknihy nebo podcasty. Nyní to prakticky už nedělám. Uvolňuji mozek, aby přemýšlel nebo odpočíval. Mimochodem, při chůzi se dá i velmi dobře vysypávat z hlavy do schránky (viz metoda GTD).

Komunikace s lidmi (jen do určité míry)

Ve své práci jsem šťastný. Proč? Do značné míry i proto, že jsem neustále mezi lidmi. Ve škole zejména s těmi mladšími (a navíc kreativními), při školeních zase s lidmi z různých oborů, vesměs lidmi, kteří jsou sami za sebe plně odpovědní a uvědomují si to. Vzájemně se nejenže obohacují tyto mé dvě ústřední profese, ale i já s posluchači. Konfrontace názorů, pohledů na svět (nejen na filmy), sdělování a výměna zkušeností, stejně jako obyčejná odlehčená diskuze mne naplňuje. Netvrdím však, že bych pak po večerech neměl dost. Většinou potřebuji klid (stejně jako brzy ráno), občas vyhledávám vyloženě samotu. A když si k povoláním připočtete i psaní (knih, článků), pak právě ne-komunikace s lidmi je vysloveně žádaná. Co mi hodně pomohlo, to bylo rozhodnutí se stýkat ve volném čase jen s těmi, kteří mi za to stojí. Do setkání investuji svůj čas (tedy životní prostor), proto se rád setkávám s těmi, s nimiž si buďto vyloženě rozumím, nebo vím, že i když máme odlišné postoje, se vzájemně můžeme obohatit. Není nic horšího než člověk, který si ustavičně na něco/někoho stěžuje, aniž by kdy připustil, že má valnou většinu ne-možností ve svých rukou.

Spokojený vztah

K čemu by mi byl Evernote, myšlenkové mapy i gauč v kanceláři, když bych měl narušený partnerský vztah? Vysával by mne. Jestliže se tedy v mém prvním roce vedení katedry podařilo docílit změn, které jsem si předsevzal (netvrdím, že vše už úplně ve finálním stavu), pak především díky opoře, kterou v manželství mám. Doplňuje mne silou, chutí a spokojeností. Takto může vzniknout skutečná efektivita

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Oskar Michl napsal:

    Idealni sefredaktor webu mitvsehotovo.cz :) … a pritom stale smerovat dopredu ;)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru