Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nikdy to nevzdat

By on 28. 7. 2014 in Rozvoj with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Při troše zobecnění se můžeme rozdělit na tři, respektive čtyři typy lidí, podle toho, jak se nám daří něco si stanovit a úspěšně dojít do finále. (Ale ani tam to ještě nekončí.)

První typ: Jak začít, když si myslím, že to chci. Tady to většinou začíná i končí. Neuděláme ani první krok. To je frustrující. Každý takovýhle zážitek nám ubírá síly do dalších začátků.

Druhý typ: Věčný začátečník. Tohle znám dobře – takhle pracuji se znalostí angličtiny. Nikde nejsou použitelné výsledky. To je frustrující. Ničí nás to začínat znovu a znovu, ale brzy přestaneme.

Třetí typ: Začne ve správnou chvíli. Postupuje krok za krokem. Má výsledky i porážky. Maká do chvíle, dokud není cíl na dohled. Stačí kousek a je to.

On najednou zvolní, nebo se dokonce zastaví.

První typ má strach z prohry. Je to ten typ, co vidí výsledek jako velikou oslavu jeho jedinečnosti. Jako důkaz toho, že „ten jeho názor, postup, pohled na svět“ je ten jediný správný. Ví, že je to nesmysl, ale tolik by si přál všem dokázat svoji jedinečnost. Ale vždycky si najde dostatek důvodů, proč není ta správná chvíle, vždy pojmenuje, co všechno brání jeho jedinečnosti se projevit. Proto rád snižuje výsledky jiných. Jenže napřímo jen výjimečně.

Druhý typ je stejný zoufalec jako ten první. Vlastně větší. Je ochoten svým záměrům obětovat cokoli. Čas, peníze, energii, odpočinek. Vidí svůj výsledek v té nejlepší úrovni. Není nikdy spokojený s výsledkem. Věří, že detail je důležitější než celek. On sám ale nikdy není dost dobrý, aby se vydal na cestu. Proto tak rád přemýšlí, plánuje, učí se od druhých, hledá ty nejúčinnější metody a postupy.

Třetí typ je největším zoufalcem ze všech. Dokáže víc než jiní, poradí si se situacemi, při kterých by jiným povolovali svěrače. Má výsledky, má našlápnuto k vítězství. Nakonec ho každý předběhne. Přichází se svým řešením pozdě. Přestane tak nějak – jakoby z nostalgie – mít hotovo, znamená nemít pro co žít. Chybí mu představa co dál.

Možná jste se nějak našli v každém z nich, já určitě ano. Co s tím? Vytvořte si double team, najděte si sparring partnera. Někoho, kdo pro vás udělá to, co vy sami pro sebe udělat nedokážete. – První typ: někoho, kdo vás přiměje k akci, kdo vám nedovolí se jen a jen vymlouvat. – Druhý typ: někoho, kdo vás přiměje pokračovat v tom, co jste začali. Umožní vám poznat, že řešení není v systému, postupech, ale v účinnosti v jakémkoli systému. – Třetí typ: někoho, kdo vás přiměje k závěrečnému finiši. Zajistí, abyste proběhli páskou s tím, že už víte, co bude vaše další výzva.

A pak jsou ti výjimeční, kteří se teď určitě jen smějí. Díky nám obyčejným neustále vítězí. Ty nepotřebují skoro nic, snad jen nové a nové výzvy. A aby jim nikdo nepřekážel. Těm často chybí „produktivní zpětná vazba“, hledání ještě efektivnější postupů. Takže i těm by se občas hodil nějaký ten sparring, který už dokáže být víc partnerem než sparringem.

Jaroslav Homolka

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru