Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Vítězit ve správný okamžik

By on 30. 6. 2014 in Rozvoj with komentáře 3
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

„Načasování je znakem mistrovského myšlení“ Sun C´

Dvacet čtyři hodin denně, jedna hlava, jedno srdce, dvě ruce, dvě nohy… to je náš potenciál.

Time management je výborný marketingový trik. Čas nepotřebujeme řídit, ten už má svůj rytmus, dala mu ho příroda a udělala to skoro dokonale.
Mnoho lidí podlehlo tomuto klamu, nakoupili vybavení, nastudovali příručky. Většina z nich toho už dávno nechala, zabíralo to více času a energie, než to přinášelo užitku. Jejich plány se neustále hroutily, protože Svět se řídí podle jiných pravidel než podle našich přání a představ.

Kdy je ten správný čas. To je někdy víc filosofická než praktická otázka. Správný čas je ten, kdy se dokážeme přimět k aktivitě. Vše ostatní jsou iluze, velké oči, nenaplněné ambice, žití ve virtuálním světě svých představ, nebo našeho okolí.

Vhodné načasování je umění, pohybovat se v tomto rytmu času tak, abychom dokázali zrealizovat a prožít to, pro co jsme se rozhodli, k čemu jsme se odhodlali. Často ani nevíme proč, ale je nám to příjemné, příjemnější než „činnost a aktivity, které bychom dělat měli“.

Je to otázka umění „zaměřit pozornost“, odfiltrování všech rušení. Máme-li zaměřenou pozornost, i překážky se stávají výzvou, všechno dokážeme využít k dosažení „svého záměru – cítit se dobře“, mít ze sebe dobrý pocit.To je ten nejsilnější motiv, dokonce i ve chvílích, kdy jsme v ohrožení života.

Když jsme na místě včas, vždycky můžeme ještě své plány upravit podle okolností, můžeme se vhodně naladit, uvolnit, uklidnit – v tu chvíli nám výborně slouží všechny smysly. Smysly máme napjaté jako u lovce, který čeká na svou kořist. Klidný a přitom připravený udělat to nejlepší, čeho je schopen.

Můžeme přestat myslet na sebe, být úplně v klidu. Vše potřebné, na co jsme měli vliv, jsme udělali, ověřili. Teď se můžeme plně koncentrovat na situaci, soupeře, klíčové informace. A skutečně s nadhledem kontrolovat situaci, její vývoj, reagovat relevantně na všechno, co se stane.

Vytvoříme si návyk pracovat ve svém rytmu, v harmonii se sebou samým, se svými schopnostmi, se svými záměry, se světem kolem, ve kterém se právě nacházíme. Klidně naladění k situacím, ve kterých se už dobře orientujeme. A pokud se objeví „nová situace“, uvítáme ji, jako příjemné zpestření a výzvu ji zvládnout, dostat ji do „svého rytmu“. Potom jsme s vyšší kvalitou připraveni čelit dalším výzvám, nebo je prostě necháme odplout, pokud nepodporují náš hlavní záměr.

 

Jaroslav Homolka

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Honza napsal:

  Ahoj Lukáši,
  co bylo cílem tohoto článku? Proč si ho napsal?
  Pokud bylo cílem zmatení a vyvolání otázek, splnil si ho dobře.

  Zpočátku zpochybníš kategorický time-management. Argumentem, že každý máme svůj rytmus.

  Následně krásně popíšešl prostor či stav, kam by jsme se dle tebe měli dostat. Prostor, ve kterém prožijeme popsané zážitky a zkušenosti. Osvojíme si dovednosti. Dosáhneme lepšího já.
  Prostor přirozeného časového rytmu.

  Bohužel v tomhle momentu končíš.
  V momentě, kdy si měl pokračovat návrhem kroků nutných k cestě za tímto prostorem.
  Nebo aspoň shrnutím a závěrem, kdy „hladovějícím“ slíbíš nasycení v budoucnu.

  Ukázal jsi lidem, že hladoví. Ukázal si prostor, kde hlad není.
  Ale neukázal cestu. Prostě si se vytratil.
  Doporučení na zlepšení: Ukaž jim cestu. Či ji aspoň na závěr přislib :)

  Užívej života,
  Honza

 2. Petr Kozlík napsal:

  Honzo, není náhodou právě o tom ten článek, aby sis cestu našel sám? Neexistuje jedno řešení pro všechy. Jsem názoru, že pokud v tobě rezonují otázky a hledáš na ně odpověď, formuješ si i svojí cestu, kterou by si měl rád na konci článku. :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru