Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Svoboda – odpovědnost – rozhodnost

By on 16. 6. 2014 in Rozvoj with Žádný komentář
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Nějak mi tyto pojmy nejdou od sebe oddělit. Protože chci být odpovědný a odevzdávat co nejlepší výsledky, když už se do něčeho pustím, musím se neustále rozhodovat. Asi už stárnu a „hrdinské snahy“ mi tolik neříkají. Snažím se dělat na věcech, které mají alespoň nějakou šanci na úspěch, dávají mně i mému týmu smysl a vím, co se skutečně ode mne očekává. Není to proto, že bych chtěl dneska hodit už jen po vyšlapaných cestách, ale to, že se snažím o něco lépe hospodařit se svým časem, a hlavně energií.

Času má ve skutečnosti většina z nás opravdu nadbytek.

Kyž si uvědomím, kolik a čemu jsme ho denně schopni věnovat. Například sledováním TV prý denně strávíme kolem 4-5 hodin… S kondicí a duševní hygienou už na tom tak dobře nejsme. Ve všem, co dělám, potřebuji pocit svobody rozhodování.

Energie se dá nejlépe získat z dobrých výsledků, ne snadných, ale takových, které vyžadovaly to něco navíc, ale jen tolik, že jsme to ještě s vypětím sil zvládli. Úspěch plodí úspěch, to je jednoduché pravidlo. To zvyšuje vnitřní motivaci, to dodává tolik potřebné sebevědomí. To dodává odvahu přijímat a vyrovnávat se s rizikem.

Dalším nutným předpokladem pocitu úspěchu je „pocit možnosti volby = pocit svobody“. Tady jsem si všiml, že většina z nás velice málo využívá svůj prostor pro ovlivňování toho, co se po nás chce. Nejednáme se zadavateli – nadřízenými. Nevyjednáváme si podmínky tak, abychom my, nebo náš tým, uspěli. Nedelegujeme úkoly dál tam, kde je nejekonomičtější, aby se plnily.

Často hledáme řešení vně, místo tam, kde je příčina problému – uvnitř.

Jsme to my, kdo máme řídit svůj život, kdo má za to dokonce odpovědnost, nejen k sobě, ale i ke svým blízkým, obchodním partnerům, nadřízeným. Neměly by nám pomáhat výmluvy toho typu, že úkol se nedal stihnout, že jsme čekali na druhé, že to ONI…

Abych mohl svobodně a odpovědně rozhodovat, zase používám ten svůj diář – tam hospodařím, rozhoduji, organizuji.

Svoje plány upravuji podle toho, jak se vyvíjí situace a jakých dosahuji – dosahujeme – výsledků. To mi dává pocit potřebného dílu kontroly, smysluplnosti toho, na čem právě dělám nebo budu dělat. Svoboda a rozhodování vyžadují jednu důležitou „rutinu pro přežití“ – disciplínu. Tu potřebuje jak lovec – denní aktivity, tak sběrač – tydenní aktivity, ale i zemědělec – roční aktivity.

Mimochodem, znáte Lenochovo kvarteto?

  1. Proč vůbec?
  2. Proč teď?
  3. Proč já?
  4. Proč takhle?

Disciplínu představuje začínat i končit den se svým diářem, rozhodnout, co je třeba, informovat o svých rozhodnutích všechny, kdo to potřebují, informovat je co nejdříve tak, aby i oni mohli změnit své plány.

Poznámka pod čarou:
Nedávno jsem dostal od jednoho zadavatele zprávu ve 23:00. Vyžadoval něco velice akutního do druhého dne 8:00. Jediný telefonát ve 23:15 vše vyřešil.

  1. termín se najednou odsunul až na 13:00
  2. obsah se výrazně změnil (což by se stalo stejně, jen první kolo by byla zbytečná práce)
  3. dohodli jsme si „relační časy“, tím bychom měli do budoucna odstranit riziko, že ve 23:00 nebude na jejich poptávku nikdo adekvátně reagovat.

 

Jaroslav Homolka

 

zdroj obrázku: Pixabay

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru