Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Užitečnosti (2) – Zefektivněte psaní pomocí markdownu

By on 2. 5. 2014 in Nástroje with komentářů 6

Konečně se dostáváme k tématu markdownu. O zařazení mezi užitečnosti, které vám chceme doporučit, bezesporu patří, protože jej mohou použít všichni ti, kteří alespoň trochu pracují s texty…

Markdown je totiž jako aritmetika. Lze se bez ní obejít, ale když na to dojde, neumíte si spočítat výplatu. Markdown se může stát společným jmenovatelem všech vašich operací nad texty. Markdown je minimalistickým a nadčasovým nástrojem, který přečká všechny platformy, formáty, čtečky a další katastrofy. Všechno, co děláte s textem, lze převést na markdown. A naopak.

Ale konec básnění, pojďme k věci.

Otázka: Co je to markdown?

Odpověď: Markdown je jednoduchý způsob psaní plně formátovaného textu s využitím prostého textu, běžných znaků a symbolů.

Dle anglické wiki:

Markdown je odlehčený značkovací jazyk, původně navržený Johnem Gruberem a Aaronem Swartzem umožňující lidem psát s použitím čitelného a snadno vytvořitelného prostého textového formátu, a pak tento text zkonvertovat do validního a strukturovaného XHTML. Jazyk si hodně vypůjčuje z běžných typografických konvencí při značkování prostého textu v emailu a jinde.
(Více na anglické Wikipedii.)

Chcete-li tedy rovnou ke zdroji, navštivte stránku projektu Johna Grubera.

Je to prostě pár elegantních, jednoduchých konvencí (pravidel), které umožňují psát v nejhloupějším textovém editoru (typu Notepad.exe) formátovaný a strukturovaný text tak, aby v něm bylo všechno, co umí složité textové procesory. Nadpisy, kapitoly, poznámky pod čarou, webové odkazy, odrážky, tučné, kurzíva, tabulky, obrázky… Celý tento blog je psán v markdownu.

Otázka: Ale co je na tom tak přínosného?

Odpověď: Vtip je v tom, že výsledný text (uložený jako nejprostší .txt soubor) přečte a zobrazí jakýkoli software, který umí otevírat soubory, a v případě potřeby mu porozumí i jakýkoli člověk bez znalostí markdownu, aniž by ho napadlo, že se dívá na markdown – uvidí prostě přehledný text, který v sobě ale skrývá značný potenciál. Soubor v markdownu lze totiž snadno automaticky převést (nastylovat) do RTF, HTML, DOCu, EPUBu a dalších formátů, aniž by se ztratilo značkování a sémantická struktura – výsledek vypadá obvykle lépe než ten, který vytvoříte v základním WYSIWYG editoru.

Potřebuju pro psaní v markdownu nějaký zvláštní software?

Odpověď: Ne. Ale existuje nepřeberně nástrojů (pro Win/Mac/Linux/iOS/Android, ale i online webových), které vám práci s markdownem usnadní a zpříjemní. Minimálně tím, že text v markdownu rovnou zobrazují nastylovaný (a umožní výše zmíněnou konverzi). Většina těchto editorů zabírá v počítači cca 1-4MB místa (některé jsou dokonce online), spouštějí se sekundu i na nejpomalejším stroji a není v nich ani tlačítko navíc. Jen stránka a váš text. A taky: stojí pár babek.

Otázka: Je markdown pro mne?

Odpověď: Pokud hodně a/nebo rádi píšete, tak ano. Tvůrce tohoto značkovacího jazyka John Gruber prohlásil, že markdown se naučí používat každý, kdo rozumí smajlíkům. Jakmile si osvojíte prostá markdownová pravidla, propadnete jeho kouzlu a budete své texty psát už jen v něm. Budete se divit, že jste mohli psát jinak. „Tfuj, rich-text!“ :)

Markdown mohou používat bloggeři, spisovatelé, můžete jej používat ve svém deníčku, můžete jím mailovat, můžete s ním psát SMS, formátovat text na chytrém i hloupém telefonu nebo tabletu. V markdownu lze napsat disertaci. Naše nakladatelství Jan Melvil Publishing s jeho pomocí dokonce vytvořilo své první eknihy včetně šestsetistránkového Čtyřhodinového těla. (To je ale extrém a raději a nerad o tom mluvím.:)

Otázka: Můžeš přestat teoretizovat a konečně něco předvést?

Odpověď: Můžu. Jasně.

Například když chci v markdownu zvýraznit text, aby byl napsán tučně, tak

 **dotyčnou část ohraničím dvojicí hvězdiček**

Zvýraznění je tak srozumitelné i v této podobě, a když pak provedu konverzi (text nechám nastylovat), výsledek se zformátuje jako tučné písmo (hvězdičky zmizely), konkrétně takto: dotyčnou část ohraničím dvojicí hvězdiček.

Kurzívu vytvořím ohraničením textu jen jednou hvězdičkou na každé straně:

 *toto je kurzíva ohraničená v markdownu jednou hvězdičkou na každé straně*

Výsledek: toto je kurzíva ohraničená v markdownu jednou hvězdičkou na každé straně.

Nebo dokonce stačí použít tři hvězdy:

 ***kurzíva a tučné dohromady***

a hned je to kurzíva a tučné dohromady.

Chcete-li pracovat s různými úrovněmi nadpisů, stačí pracovat se znaky # na začátku řádku. Jejich počet udává úroveň nadpisu.

 # Nadpis 1. úrovně

vypadá takto:

Nadpis 1. úrovně

zatímco

 ## Nadpis 2. úrovně

vypadá takto:

Nadpis 2. úrovně

atd.

Odkazy se píšou velmi jednoduše a přehledně. Do hranaté závorky se dá název odkazu, do kulaté závorky pak odkaz samotný. Tedy:

 [název](odkaz)

Například

 [takto vypadá odkaz na titulní stránku mého blogu](http://lifehacky.cz)

neboli výsledně:

takto vypadá odkaz na titulní stránku mého blogu.

Podobně jednoduše vložíte obrázek. Použijeme tento zápis:

 ![titulek pod obrázkem](adresa zdroje obrázku)

S reálným obrázkem pak:

 ![Obrázek kočky](http://barys.me/VC5u/kocka.jpg)

A takhle to pak vypadá v praxi:

Obrázek kočky

Obrázek kočky

Otázka: Je to dobré např. pro bloggery?

Odpověď: Ano, pro ně zvláště. Bloggeři aktivně pracují s rich-textem plným odkazů, seznamů, nadpisů, obrázků a dalších webových propriet, které při přenosu někam do WYSIWIG prostředí většinou selhávají a vytvářejí tzv. HTML bordel. Bloggeři často texty editují, sdílejí a přenášejí mezi platformami. Pokud mají ale text napsaný v markdownu, není problém poslední verzi kdekoli recyklovat či z textu kdykoli „na tlačítko“ vygenerovat všechny další varianty pro různé účely: čistý text, PDF, jednoduché HTML, DOC pro ubohé uživatele Wordu, RTF pro tělo zprávy v mailu atd.

S čistým textem (formátovaným v markdownu) se prostě dobře pracuje a nic se v něm neztratí.

Otázka: A jaké editory markdown načtou?

Odpověď: Všechny. Doslova. Vzhledem k tomu, že markdown se vytváří jako prostý text (plain-text s koncovkou .txt, nebo taky .md), tak soubor načtete a zobrazíte naprosto v čemkoli, co umí načíst textový soubor.
Druhou otázkou ale je, zda budete chtít markdownové formátování dále nechat zobrazit či převést do bohatší (rich text/HTML) podoby. V takovém případě se hodí použít některý z nástrojů, které umějí markdown nastylovat. Je jichnepřeberné množství pro iOS/OS X, Android, Windows…

Markdown je v módě a já vybírám to, co se mi opravdu osvědčilo:

Online aplikace pro práci s markdownem

 • Markable.in – online editor markdownu v prohlížeči, který můžete vyzkoušet hned teď
 • Markdownify – jednoduchá online služba umožňující převést libovolnou webovou stránku do markdownu (dojde většinou k jistému zjednodušení :)
 • Draft.in – webová aplikace pro kooperativní editaci textů podporující markdown
 • Postach.io – platforma, na níž běží tento blog, experimentálně podporuje markdown (nikoli moc dobře, ale vývojáři na tom pracují)
 • Markdown Tables Generator – snadné generování tabulek
 • Coggle.it – mindmapovací online applikace, která silně podporuje markdown (více o ní psal Lukáš Gregor na MVH)
 • GitHub – programátorské prostředí pro sdílení kódu
 • Tumblr / Drupal / WordPress ap. – většina bloggerských platforem podporuje markdown buď nativně (Tumblr), nebo formou pluginu

Appky pracující s markdownem (iOS)

Aplikace pracující s markdownem (OS X)

 • nvAlt – mocný, minimalistický správce plain-text (a markdown) souborů s vlastním editorem a md náhledem (bez něj bych jako autor nebyl tím, čím jsem – jsem-li něčím)
 • ByWord / iAwriter / Mou – skvělé editory, ten poslední je zdarma a má okamžitý nastylovaný náhled
 • Multimarkdown Composer – nejpokročilejší markdown editor pro OS X (podporující bohatší verzi markdownu, tzv. MultiMarkdown – MMD)
 • Sublime / Chocolat – krásné texťáky nejen s podporou pro markdown
 • Deckset – prostinká superjednoduchá aplikace umožnující připravit krásné prezentace (mimochodem díky naší intervenci podporuje písmo Mike Rohdeho)
 • Cloudapp – sdílecí aplikace, která umožňuje mj. nasdílet md soubor a zobrazovat jej už nastylovaný (zkuste například tuto stránku)
 • Marked – aplikace Bretta Terpstry pro prohlížení a rich/HTML export markdown souborů – nejpropracovanější a vlastně jediná svého druhu; nové CSS styly lze stáhnout např. na Markedstyle
 • Scrivener – neuvěřitelně vymakaný a komplexní editor s částečnou podporou MMD
 • AirMail – poštovní klient podporující psaní mailů v markdownu :)
 • Markdown services – systémové služby pro OS X pro práci s markdownem (pro geeky)
 • PopClip – extenze pro OS X, která nad vybraným textem zobrazí nabídku, jejíž obsah a činnost určuje to, které pluginy si nahrajete (a jsou tam i md)
 • DayOne – jednoznačně nejlepší aplikace pro psaní deníku, podporuje markdown a umí navíc vytvářet sdílené posty – nádhera

TIP: další editory pro iOS (nejen markdownové) najdete v rozsáhlém přehledu zde.

Aplikace pro Android a Windows

Zde popravdě nemám dobrý přehled: prosím androidisty a windowsisty o doplnění v diskusi pod článkem. Vaše tipy pak budou označeny jako „Featured Comments“ a zobrazeny o pár pixelů níže :)

Další zdroje

Asi o markdownu napíšu podrobněji, ale pokud jste nedočkaví, nastudujte si základy na stránce praotce markdownu Johna Grubera, nebo taky přehledného průvodce na stránce tvůrců ByWordu.

 

Článek vyšel na webu plném užitečností, Lifehacky.cz, který z radosti píše Tomáš Baránek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

 1. Užitečnosti (6): Jak si vytunit Gmail | RSS ze světa | 4. 9. 2014
 1. Medcin napsal:

  tak nějak mi to připomíná Texy (http://texy.info/cs/), ovšem neřeším, co bylo dřív ;-)

  • Tomas Baranek napsal:

   Taky nevím, co bylo dřív (řekl bych md), ale jisté je, že markdown je proti Texy výrazně rozšířenější, zejména v aplikacích a blogovacích nástrojích.

 2. Jakub napsal:

  Na Windows používám MarkdownPad (základ je zdarma, Pro verze tuším 15 USD). Příjemný, použitelný software.

  Kromě toho májí některé Mac appky Win alternativy, takže je tam klidně připiště (Sublime, Scrivener, apod.)

 3. Michal napsal:

  Autorem Texy! je David Grudl a co vím, vzniklo až po Markdown či Textile (http://en.wikipedia.org/wiki/Textile_(markup_language)). MD je určitě více rozšířené. Přesto mne více oslovuje více syntax Texy!, která mi přijde víc intuitivní. Možná to je otázka preferencí, možná zvykem. Ale každopádně, když jsem je kdysi zkoušel, tak Texy! si lépe poradilo s chybným vstupem. To je ale otázka implementace, ne syntaxe.

 4. Metjush napsal:

  Na Androide som veľmi spokojný s JotterPad https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jotterpad.x&hl=en
  Pekne to vyzerá, podporuje Markdown, syncuje s Dropboxom, má zopár ďalších pekných drobností, oplatí sa :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru