Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Omnifocus v novém obleku

By on 26. 5. 2014 in Nástroje with komentáře 4
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Bavit se o nástrojích vhodných pro metodu GTD a nezmínit při tom OmniFocus by se rovnalo nedbalosti na hraně zákona. Už od samého počátku, kdy David Allen začal svou knihu v USA prodávat, společnost OmniGroup sestavila produkt, jenž se stal vlajkovou lodí GTD aplikací. A nyní se dočkal výrazné obměny.

Nejde o změnu neočekávanou. Vždyť přeci je to jen už nějaký ten pátek, kdy OmniGroup vypustila do světa uzavřenou a posléze i otevřenou beta verzi. První, vesměs rozpačité, dojmy z OmniFocusu 2 pro Mac, naštěstí posypal prach zapomnění, OF2 ušel vývojem kus cesty. A jaký tedy je?

Bavme se nejprve o designu

Už proto, že pokud někdo někdy na první verzi desktopové verze směřoval kritiku, pojila se s nevzhledem softwaru. „Jableční“ uživatelé zvyklí vesměs na vymazlená prostředí museli koukat na vskutku ošklivý nástroj, který svou funkčností přebíjel všechny ostatní, ale nebylo se čemu divit, když lidé proudili ke konkurenci. (Vzpomínám si ještě na počáteční rivalitu Things a OmniFocusu.) Jenže s příchodem iOS verze pro telefon už začalo být jasné, že v OmniGroup mají i trochu estetického cítění. Zvláště po vypuštění verze pro iPad, která v tehdejším iOS prostředí vypadala jinak, lépe, na ovládání příjemně. A zatímco posunů k lepšímu grafickému ztvárnění se dočkávaly jiné produkty z OmniGroup, OmniFocus zůstával stranou.

Pak ale přišla radikální úprava samotného iOS na verzi 7 a OmniGroup zaregoval (nečekaně) svižně. Za OF2 pro iPhone jsme si sice museli znovu zaplatit, uživatelské rozhraní a ovládání však patří k tomu nejlepšímu, co úkolovníky nabízejí. Oč hezčí byla nová iPhone verze, o to větší propad vznikal mezi ní a verzí pro Mac. A proto bylo dobrou zprávou, když vývojářský tým ohlásil změny.

of2_01

 

of2_02

A těch ve výsledku nebylo málo. Vlastně prostředí jako takové tým naprosto předělal. Grafika zcela logicky vychází více z iPhone verze než ze samotného systému pro Mac, aby docházelo ke vzájemnému sbližování. Na první pohled tak vidíme změny ve tvaru odškrtávacích ikonek, už ne čtverečky vlevo, ale kolečka vpravo. Ikony se změnily vlastně všechny, co je však podstatnější v rozhraní, to je tzv. Inspektor. OmniGroup už i v ostatních desktopových aplikacích (OmniPlan, OmniOutliner i OmniGraffle) zrušil vyskakovací samostatné okno, které nejenže obtěžovalo, ale po návyku systému na fullscreen režim bylo vyloženě nepatřičné. Nyní se tak po klepnutí na ikonku Inspektora vysune pravý panel uvnitř hlavního okna. Grafikou sám o sobě už tak odlišný jeho vnitřek není. Ostatně, nelze moc počítat s tím, že by OmniGroup úplně změnilo svou filozofii. Vytvářejí především neskutečně vybavené aplikace, nikoliv nástroje, které mají na první pohled udělat dobrý dojem, abyste poté zjistili, že s nimi toho mnoho neuděláte.

Vrátím-li se ale k úpravám rozhraní, velmi kvituji i možnost přidávat perspektivy do levého ovládacího panelu. Ten předtím vlastně neexistoval. Byl pouze ten, v němž jsme viděli seznam projektů nebo kontextů. Nyní lze kromě toho mít zobrazen i ovládací levý panel s rozcestníkem pro přepínání projektů, kontextů a perspektiv, mimo to však i zobrazení Forecast a režimu Review. (K tomu se ještě dostanu.)

Pokud bych měl nějak uzavřít své dojmy ze změn vzhledu, budu nepochybně pět chválu. OmniFocus si zachoval chladný minimalistický design, přizpůsobil se tomu, co lze potkat i v iPhonu, zkrášlil QuicEntry okno a odstranil samostatné okno pro Inspektor.

of2_04

Podstatné novinky ve funkcích

Zabývat se tím, co OmniFocus uměl a stále ještě umí, není předmětem mého článku. Doporučuji více brouzdat po internetu nebo se rovnou i podívat na českou stránku OmniFocus a já. Řada uživatelů OmniFocus odmítá pro jeho složitost, řada naopak na něj nedá dopustit, neboť při troše snahy se dá nastavit tak, aby složitost odpadla a ve výsledku vám OF sloužil tak, aby workflow bylo co nejpřirozenější a nejefektivnější. Já sám jsem (i kvůli tomuto webu, nebo kvůli svým školením) odzkoušel hezkou řádku elektronických nástrojů pro správu projektů a úkolů a vždy jsem se k OmniFocusu vracel. Jeho provázání s Mailem a vůbec systémem jako takovým, možnosti vidět jen to, co je třeba vidět, mít vlastní perspektivy, které pomáhají efektivně filtrovat úkoly či projekty například podle rolí nebo nějakých kombinací, to vše a včetně spolehlivé synchronizace mi dávaly k návratům důvod.

Na iOS verzích se mi ale zalíbila funkce, která mi u desktopu scházela. OmniGroup ji nazval jako Forecast. Zjednodušeně řečeno tato vlastnost, kterou už nová verze má, hezky zobrazuje úkoly na časové ose, a to i s možností vidět pod úkoly události vašeho kalendáře. Na rozdíl od mobilních variant má Forecast v OmniFocusu 2 pro Mac více flexibility. Takže lze označit libovolnou sadu dnů, které mají být v okně zobrazeny. Přetahováním do kalendářních okének zase měnit jejich termíny. Vlastně jsem až doteď netušil, že je možné si nastavit, jaké kalendáře mají být ve Forecastu ukazovány. Ostatně, tlačítko View si zaslouží více vaší pozornosti. Při „focusování“ na nějakou perspektivu či oblast či při nastavování perspektivy je totiž díky View možné určit chování OmniFocusu a tedy ovlivnit, co při klepnutí na perspektivu skutečně uvidíte. Zda se třeba bude obsah dané role (v mém případě například Vedoucí katedry) řadit podle složek a projektů, nebo podle termínů, podle kontextů atp. Do nastavení takové filtrace a řazení je možné začlenit i vyhledávání pojmu. No… už zabíhám do detailů. A přitom jsem chtěl pouze napsat, že jednou z nejpodstatnějších změn ve funkčnosti nového OF 2 se stal právě Forecast, který dává OmniFocusu konečně hmatatelnější pocit kontroly úkolů v průběhu času. A tedy nenastavujete termíny naslepo a vnímáte vedle nich i to, co se odehrává v kalendáři, tedy mimo GTD a mimo OF.

of2_03

Dává nový OmniFocus smysl?

Pravděpodobně si domyslíte z výše uvedeného, že mé dojmy jsou pozitivní. K výše uvedeným změnám uživatelského prostředí, doplnění Forecastu, lze přičíst k dobru i lepší způsob revize. Nevím, jak je na tom OF2 se skripty, nikdy jsem je nepoužíval. Všechny tyto změny (a všimnete si pak i dalších) mi ale smysl dávají. Upozorňuji však na fakt, že si za ně zaplatíte. Jak se na webu podpory dočtete, upgrade z verze 1 na verzi OF2 vychází v případě Standard verze na 20 dolarů a v případě Pro verze na dolarů 40. Pokud OF1 nemáte, pak cenu vždy vynásobte dvěma. OmniFocus 2 Pro se od té základní liší v možnosti využít funkci Focus a nastavení vlastních perspektiv (což je obojí dost užitečné) a také zapojit do fungování OF AppleScripty.

Co dodat? Snad jen to, že nyní by bylo fajn, aby v OmniGroup začali pracovat na směny a my si mohli co nejdříve koupit dvojku i pro iPad…

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Petr napsal:

  Pro mě je OmniFocus i důvodem pro přechod na Mac.

 2. Miro napsal:

  Vôbec by nezaškodilo uviesť niekde do hlavičky článku (ideálne priamo do názvu), že ide o článku zameraný len na obmedzenú skupinu používateľov, teda pre užívateľov nedisponujúcich Apple zariadením je tento článok bezpredmetný. Pričom slovíčko „Apple“ sa nenachá v článku ani jediný krát, aj keď by sa patrilo ho uviesť priamo do návzu (aspoň do zátvorky, ideálne ním začať s nasledujúcou dvojbodkou). Takto je tu potom bordel a určite nie som jediný, koho to zdržuje a obťažuje.

 3. Jiří Hiemer napsal:

  2Miro: druhý odstavec, třetí řádek „…dojmy z OmniFocusu 2 pro Mac,…“

 4. Dalibor Špok Dalibor Špok napsal:

  Nový OF jsem vyzkoušel a musím říci, že na mě příliš dobrý dojem neučinil – především z designové stránky. Pokud bych musel vybírat, raději bych si nechal starý OF1. Vadí mi uspořádání prostoru (příliš bílého místa), nemožnost měnit fonty atd. – lze to sice o něco zlepšit zvolením jednořádkového módu (kdy nemáte kontexty a projekty ve dvou řádcích pod úkolem – příkaz do terminalu lze najít na diskuzním fóru OmniGroup – nepamatuji si ho bohužel), ale ani tak mě vzhled do kolen nedostal. Forecast je perfektní funkce, ale pro použití OF2 by mě asi nepřesvědčila. Pořád mi jako nástroj přijde příliš těžkopádný.

  Z mé zkušenosti se mnozí uživatelé macu mohou rozdělit na ty, kterým sedl OF, a kterým sedlo Things. Já se rozhodně řadím do druhé skupiny – jednoduchost, intuitivnost, rychlost. Vše, co udělám v Things jedním dvěma kliky, trvá v OF déle (od hledání, kdy musíte nejprve zvolit „view all“, aby se neprohledávala jen daná perspektiva, přes ověření, zda už úkol náhodou pod projektem není, ale v jiném kontextu (který zrovna není viditelný) – vše mi to vždy přišlo trochu příliš zdlouhavé. Ale nechci zde vyvolávat debatu OF x Things, záleží na preferencích uživatelů – já jsem nikdy nepotřeboval své úkoly tolik strukturovat jako někteří skalní OF uživatelé. Těm by Things tolik nevyhovovalo.

  Otázka na závěr: Lukáši, mohu se zeptat, co teď používáte? OF nebo 2Do, o kterém jste psal nedávno recenzi? Pokud 2Do, posunuly se nějak vaše dojmy? Díky.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru