Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nevyrovnaná kniha o rovnováze

By on 5. 5. 2014 in Témata with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Life balance má nádech slov s možností svůj život změnit, stává se funkční nálepkou všemožných kurzů i knih. Jak vybalancoval práci s osobním životem James A. Cusumano se dočteme v jeho knize Rovnováha.

Aha. Jméno Cusumano vám nic neříká? Zkusili jste Google? Stále nic zajímavého? Tak to zkusíme jinak…

Životní příběh, který má být tahounem

Aniž bych chtěl jakkoliv snižovat význam autora a toho, co zažil, s jeho jménem a příběhem, o který svoji knihu opírá, se pojí první významné ALE. Koncept, kdy se text o vybalancování práce a života opře o životní zkušenost, dává smysl. Ostatně, guruové prezentačních dovedností vám budou i v noci, jakmile je probudíte, tvrdit, že příběh má být základem vaší komunikace s posluchači. Cusumano si toho byl patrně dobře vědom, proto jeho knihou prochází on sám kapitolu po kapitole. Zjistíme, že byl muzikant, filmař, vědec i podnikatel. A že se mu daří. A to mu můžeme jen a jen přát. Je však otázkou, zda nás to má přesvědčit, abychom se jím samotným inspirovali a svůj život trochu hacknuli.

Rovnovaha

Životní příběh, který není tahounem

Síť knihomilců Goodreads sice tvrdí, že se z pěti hvězdiček Rovnováha těší plným čtyřem, jenže jde o pouhá dvě hodnocení. A i taková informace o něčem svědčí. Rovnováha může zaujmout přebalem, minimalisticky řešenou grafikou a navnadit několika pochvalnými citacemi od lidí, které třeba všechny neznáte, ale nakladatel posílí jméno informací o jejich funkci a firmě. Cusumano, když se vám podaří něco z Google pořádného dočíst, také nebude člověkem, který by neměl mít právo na svém příkladu trochu poučit obyčejné smrtelníky a věčné nezdarce, jak lépe organizovat svůj čas a více zapojovat do života hodnoty a vize. Jenže jak tak čtete o cestě Jamese A. Cusumana, schází v ní (pravděpodobně) nějaká dramatizace. Něco, kdy vidíme vzlety i pády, konkrétní a konkrétnější příklady, proč se tedy jemu dařilo a daří, proč se rozhodoval měnit práce a začít podnikat u nás v Česku.

Rovnováha má slibný nápad, ale postrádá alespoň špetku amerického příběhu a amerického snu. Říkal jsem si, proč a čím se životem autora inspirovat. I po přečtení knihy mi zůstává cizím a ani jedna z rolí ve mně nevzbudila dojem, že na ní mohou dohledat styčné body pro sebe sama. A tak nějak bych si myslel, že Rovnováhu Cusumano nepíše coby svou autobiografii, ale jakožto návod pro posun čtenářů.

Rady, které jsou moudré

Ale budiž. Stále zůstává třetina textu, kterou lze vnímat i bez budování sympatií k ústřednímu hrdinovi. Když se zaměříte pouze na ni, může vám kniha přinést potěchu, inspiraci a… no, upřímně, pokud jste jen na chvíli drželi v rukou jiné inspiračněrozvojovéavůbecvšechnytyposunující knihy, ničím vásRovnováha nepřekvapí. Například takový Babauta toto vše řekl několikrát a stručněji, Covey několikrát, obsažněji, ale zase více do hloubky. Mohl bych pokračovat, ale nemá to smysl. Postřehy, které vám radí, abyste si sepisovali své životní cíle, vize a poslání, nebo abyste druhým naslouchali, vnímali sebe sama (a určitě i vesmír), nemohou přinést nic víc nežli opakování. Říká se, že opakování je matkou moudrosti. Inu i to může být cílem Jamese A. Cusumano a jeho knihy.

Chci jen dodat, že nejsem cynik a řada podobných knih mi kdysi opravdu významně pomohla, navedla. Jenže stal se z toho žánr a model, jak atakovat žebříčky prodejnosti. A to buď smrdí, nebo – v horším případě – zkrátka už nebaví.

A možná právě nuda je něco, co Rovnováhu vystihuje přesněji než Spojení práce a života. Jste-li ale naprosto neovlivněni jakoukoliv podobnou literaturou, můžete si mé hodnocení odmyslet a pomyslná procenta připočítat.

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru