Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Lovec, teď nebo nikdy

By on 15. 5. 2014 in Rozvoj, Sebeorganizace with komentáře 4
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Mohu mít plány, na jak dlouho chci, kvalitní – jako od Pána Boha, ale všechno se to začne pravidelně rozpadat, pokud ve svém kalendáři nemůžu udělat – odškrtnout „hotovo“. Všechno se odehrává vlastně jen tady a teď. Když udělám teď to nejlepší, co mohu, přinese to nějaký výsledek. Výsledek je to, proč něco dělám, ne proto, že to bylo v kalendáři.

Výsledek se musí dát změřit, jinak tomu říkám snaha.
Nastavit vhodná kritéria úspěchu – to, proč jsem se rozhodl něco udělat, to je další potřebná dovednost a hlavně určuje to, jak to budu dělat. Má to vyvolat žádoucí reakci na webu? Má report získat další zdoje, nebo snížit negativní hodnocení našich výsledků? Má mě to pobavit, mám vydělat nějaké peníze, mám získat potřebný kontakt…
Paramatr určuje kvalitu.

Výsledek (nebo odchylka od parametru úspěchu) určuje, co se bude muset stát v příštím kole. Je to jako s tím lovcem, pokud mine, bude muset hladovět, nezasáhne-li dobře, bude muset ještě kořist dohledat, něco se doučit. Vlastně všechno je stejně jako v přírodě o schopnosti se efektivně učit z výsledků – zákon přežití. Je v tu chvíli úplně jedno, co chci já, jak já si myslím. Ten, kdo hodnotí, ten, kdo má moc, určuje parametry – a hodnotí naše výsledky.

Můj život je vlastně dvojstrana diáře, čtyři sloupce a několik řádků. Je to něco, čemu mohu dát jednoduchou strukturu a smysl. Nutné podmínky proto, aby mi takový diář sloužil a chtělo se mi (měl jsem motiv) s ním systematicky pracovat.

 1. První sloupec: úkoly na čas – co musím v ten který den v tu kterou konkrétní hodinu udělat. Tento čas už nemohu nikdy na nic jiného použít, jako by neexistoval. A to hlavně tehdy, pokud na tomto dni, čase a místě jsou závislí jetě jiní lidé.
 2. Druhý skloupec jsou úkoly dne bez přesného časového určení. Tento čas je však také omezený. Říkám tomu „čas věnovaný denně na obživu“. Já se snažím končit v 18:00. Chci také každý den ještě i žít :) Tento systém nutí k efektivitě, podporuje mojí kreativitu právě tím, že je omezený.
 3. Třetí sloupec používám na sledování delegovaných úkolů. Kontrolní milníky jsou v procesu delegování klíčovými, konečná zodpovědnost za splnění úkolu zůstává na mně, proto si pohlídám, zda se dějě to, na čem jsem se s kým dohodl.
 4. Čtvrtý sloupec – to je čas pro mě, pro moji rodinu, pro zájmy, koníčky, kondici, další učení, setkávání se s přáteli – pro život.

Ještě mám na každý týden a každý den jeden zvláštní řádek. Top úkol – aktivita. Tam se dostává to nejdůležitější z nejdůležitějšího. To, že bych musel snad skončit na áru, abych to neudělal. Bez tohoto minima vykonaných věcí jsem břídil, co si jen stěžuje, že se nic nedá, že oni, že…

Začínám tím, že otevřu diář a mrknu, co tam tedy dneska je (je pravda, že je to jen takové osvěžení, protože jse to viděl odpoledne, případně večer den předtím). Končím den tím, že si dám kávu, zapálím si a zhodnotím den. V pohodě, žádný sebemrskačtví. Prostě:

 1. Co se mělo stát?
 2. Co se opravdu stalo?
 3. Co bylo jinak a proč?
 4. Co s tím?

Rozhodnu, co dál. Označím Top úkol na další den, pokud by tam takový už náhodou nebyl. Dokouřím, vypnu počítač, zandám diář do tašky, odnesu hrnek do kuchyňky a jdu domů. Každý den, tak jak to je v mém diáři. Je to jednoduché, předvídatelné, lze to mít pod kontrolou, má to smysl a já jsem díky tomu v klidu.

 

Jaroslav Homolka

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Karel Holub napsal:

  Dobré jako vždy. Moc se mi libí předvídatelnost, rituály a sebereflexe bez sebemrskačství. Ideální recept na udržení motivace, výkonnosti a duševního zdraví.
  Ať se daří!

 2. René Becker napsal:

  Uvedení autora pod textem mě ani malinko nepřekvapilo, Váš elegantní styl přemýšlení je znát z každé věty. Díky za podněty. Hezký den.

 3. Jarda K. napsal:

  Nekurte, je to hnus. Zvladnul byste se toho zbavit pomoci sveho planovaciho systemu?

 4. Petr Charvát napsal:

  Stručné a jasné. Díky.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru