Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Užitečnosti (1) – Coggle

By on 24. 4. 2014 in Nástroje with komentáře 2
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Tvorba myšlenkových map se může odehrávat na papíře, ale také za pomoci elektronického nástroje. Hlavní jméno letošního iCON Prague, Chris Griffiths, propagoval především druhý způsob – umožňuje totiž být maximálně svobodný a flexibilní.

Potíž s elektronickými nástroji pro vytváření map ale začíná už s jejich samotným hledáním. Dříve, než se podíváme na zoubek aplikaci, kterou Griffiths propagoval (iMindMap 7), si zaslouží pozornost nástroj, který vás nebude stát ani korunu, ale posloužit může více než dobře. Jeho jméno nezapomenete, neboť zní jak zkomolení „velkého bratra“, schválně: najděte si v Google název Coggle.

Podobnost s Googlem není náhodná. Coggle sice vzniká nezávisle, ale nejenže se do něj přes Google účet můžete dostat, ale také nabízí velmi funkční propojení s Google dokumenty. (Schválně se podívejte na tento příspěvek na blogu).
Asociovat vám ale dost možná bude Coggle také velmi populární, leč jen applovský, nástroj MindNode. Opírá se o minimalismus, pracuje s velmi obdobnou škálou barev a nabízí jen ty funkce, které opravdu většina z nás potřebuje. (Zatímco takový iMindMap zvládá diagramy nebo projektový management.) Jednoduchý design lahodí oku, byť hned jedním dechem parafrázuji Griffithsovu poznámku, že rovné čáry v mapách de facto porušují jednu z jejich předních devíz. Jestliže totiž mají mapy věrně odrážet naše myšlení, neodehrává se v lineárních zápiscích, ale ani ne v rovných čarách v (rádoby) mapách. Osobně jsem dlouho pracoval a vlatně stále ještě při některých úkonech využívám MindNode a hlavu mi ony čáry neblokovaly, na druhou stranu přiznávám, že kresba map rukou či v iMindMap opravdu naplno umožňuje otevřít kreativitě dveře.
Každopádně… Coggle zvolil cestu jednoduchosti a spíše rovných čar, umožňuje však poměrně flexibilní posouvání a natahování a ve výsledku tedy i ohýbání. Takže hotová mapa nakonec vlastně nemusí být od té ručně kreslené tak vzdálená.

coggle-barvy

Sleduji vývoj Coggle již delší čas a týmu, který za nástrojem stojí, se sluší poblahopřát. Pravidelně svoji službu obohacují o nové nástroje, aniž by tvorbu map a celkové ovládání výrazně komplikovaly. Mám-li tedy nyní začít opravdu hodnotit, jako první k pochvale se mi nabízí možnost spolupráce na mapě s dalšími lidmi. Mapu můžete tvořit online dohromady stejně tak, jako když píšete či komentujete/upravujete třeba texty v Google dokumentech. Jednoduše k ní připojíte skrze emailovou pozvánku členy týmu, poté pak už jen sledujete, jak se mapa rozrůstá. Coggle zlepšuje i sledování změn. Pamatuji doby, kdy nebylo vůbec jasné, kdo jakou větev vytvořil, jestli jsou některé nové. To už se změnilo. A navíc – Coggle vám umožní si projistotu vytvořit ještě i tutéž mapu jen pro sebe, nebo – pokud se chcete vrátit – zalistovat v minulých verzích a oživit je.
Lze také zobrazit pravý postranní panel a s týmem souběžně i chatovat.

Barvy větví se nabízejí automaticky tak, aby výsledek byl hezky pestrobarevný, můžete však po označení té které větve barvu upravit. Pokud klepnete pravým tlačítkem na větev mapy, tedy na tzv. téma, objeví se nabídka umístěna do kruhu. Co tlačítko, to nějaká konkrétní funkce, například lze upravovat zobrazení (velikost), pohybovat se v krocích tam a zpět, duplikovat ústřední téma, nebo – což se mi také líbí – prolinkovat stávající mapu s novou.

coggle-export

Coggle už také podporuje vkládání obrázků (vystačíte si přetažením třeba z plochy či přímo z prohlížeče internetu) a není to tak dávno, kdy integroval markdown. Což hodně rozšířilo možnosti při tvorbě mapy. Schválně se podívejte na základní informace, mně se například zamlouvá možnost mít u větve check-list, markdown ale poslouží k pokročilejší editaci textu nebo ke vkládání obrázků.

Předností nástroje je také levý vysouvací panel, díky kterému se dostanete k některým funkcím, když byste náhodou nevěděli, jak na ně, nebo také k návodu a k přehledu základních klávesových zkratek.
Mapy lze i exportovat.

Vlastně jediná nevýhoda, která mne napadá, spočívá v nemožnosti mapy dělat offline. Nebo jsem tedy alespoň nezjistil, jak se k tomu dopracovat.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. prdlik napsal:

    Super nastroj. Neco podobneho jsem hledal. Diky.

  2. Tomáš napsal:

    Jak náhodou něco podobného hledám, děkuji.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru