Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Úvod do života podle principů

By on 27. 3. 2014 in Rozvoj with komentářů 6
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Všude jsou spousty zbytečných slov, zbytečných pravidel, kterými se nikdo neřídí. Jsou to jen proklamace. Život se žije podle zisků a ztrát, pocitů „libé – nelibé“ – šedi individuálních zájmů. Ne černobíle podle pravidel a proklamací. Kolem sebe slyšíme samé má se… mělo by se… chtělo by to… bylo by dobře… Co ale kolem sebe vidíme ve skutečnosti? Spoustu řečí bez činů, spoustu polopravd, spoustu skutečných lží a přetvářek.

Všechno jsou to jen transakce, směny pocitů, zisků – nic z toho, o čem byla řeč.

Není důležité, co říkáme, rozhoduje to, jak se chováme.

Máme vzorce chování – principy – stereotypy, podle kterých se rozhodujeme. Ty jsou automaticky spouštěny podle situací, do jakých se dostaneme. Je to soubor našich motivací, zkušeností, návyků, představ, podle kterých dosahujeme svých cílů – přežíváme.

Jsme čitelní, jsme pořád stejní.

Většina z nás má jen dvě strategie přežití. Když je vyčerpáme, dostáváme se do zmatku – stresu. Ztrácíme kontrolu sami nad sebou, situací, soupeři, stáváme se snadnou kořistí „těch, kteří jsou v klidu“. Úžasná na těchto vzorcích je jejich čistota. Jsou čitelné ještě dříve, než se spustí. Už náš záměr má svoje značky-otisky. Bojovníci to znají jako nastartování, nabití.

Dokáží tak předejít drtivým úderům, využít energie i záměry soupeře ve svůj prospěch. Tomu se říká rytmus boje. Vítězství bez boje. Takové značky jsou tak rychlé, tak automatické, že nad nimi nemá většina z nás kontrolu. Projevují se v našich očích, v našem dechu, v naše svalovém napětí – neklidu i strnutí… na našich ústech, v našich postojích, gestech, i v konečcích prstů…

Všechno „klidnému pozorovateli“ řekneme bezeslov. Naše slova jsou pak jen chabým odvarem našich myšlenek. Všechno už bylo řečeno! Být vítězem v tomto chaotickém prostředí znamená nejdříve ovládnou sebe, ovládnout prostředí, pak ty druhé… Nebo nacházet ty slabší, nalákat je do prostředí, kde ztratí jistotu a klid a využít jejich slabostí.

Tyhle naše modely se mění jen minimálně. Ten, kdo nás zná, i ten, kdo nás nezná, nás může ovládat skrze naše slabosti.

Chce to jen v klidu pozorovat, orientovat se, rozhodovat a okamžitě konat. Během zlomků vteřin, nejpozději minut, nás má přečtěné. Možná o tom ani neví, ale chová se podle svých vzorců přežití, dosahuje svých cílů…

Umění řešit nové situace je uměním. Většina z nás není umělcem v řešení situací. Většina z nás je umělcem v popisování něčeho, co se ve skutečnosti ani nenastalo, naší virtuality, která má za cíl jen nás uklidnit, dát nám potřebnou zpětnou vazbu podle našeho naturelu. Zbabělcům potvrdí jejich bezmocnost, vítězům jejich převahu, ne-vítězům jejich nejistotu

Tady se válečník neptá, jestli je to podle pravidel. Ptá se, co přijde za chvíli? A pokud pozná náš rytmus, vyhrál…

Tady se ptá, jak to využiji, abych zvítězil, nebo aby nám nechal vítězství, pokud se tak rozhodne. Vítězíme i prohráváme ve svých představách dřív, než k boji dojde. A vítězové píší dějiny, to oni „určují naše pravidla“ tak, abychom i v dalším kole prohráli.

Pokud chceme tyto vzorce měnit, musíme je nejdříve u sebe vypozorovat.

Musíme mít vhodné zrcadlo, kde se vidíme takoví, jací jsme. Musíme být v krizi, v nové situaci, v novém prostředí… Mít nového pozorovatele…

 

Jaroslav Homolka, gro.cz

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Ed napsal:

  Pozoruhodná slova a skvělé postřehy, jen si nejsem jistý, zda autor toto vše skutečně sám žije a sdílí zde své reálné životní zkušenosti – nebo, jak už tomu dnes často bývá, pouze servíruje jakýsi kompilát.
  Nicméně, zformulováno dobře a mohu jen souhlasit, ale musí být i pokračování, aby zvídavý čtenář, který dosud do těchto niterných vod nezabrousil, dostal návod na cestu (k sebevládě)

 2. Milan Třešňák napsal:

  Díky moc za článek, přemýšlel jsem co napsat a je to jednoduché: je to PECKA. Nádherně napsané, perfektní postřehy, super, ještě jednou díky.
  @Ed Jaroslava osobně (bohužel) neznám, ale myslím, že to budou spíše ty životní zkušenosti, doporučuju návštěvu gro.cz a přelousknout pár článků a zkouknou nějaké to vído.

 3. Honza Holeček napsal:

  Pro Ed: Jardu znám osobně víc než 12 let a vím, že si stijí za vším, co psal…
  Pro Jarda H.: Palec nahoru, článek potěšil, sdílím dál:-)!

 4. VIKTOR napsal:

  Jardo, nejde souhlasit s …není důležité, co říkáme, rozhoduje, co děláme …
  Někdy je třeba více říkat, resp. komentovat to, co děláme, aby to správně rozhodlo. Někdy člověk dělá nepochopitelné věci, když nejsou okomentovány. Jasně – činy za nás mluví.Leckdy děláme však věci a činnosti, které až tak nerozhodují, síla slova je magická (uvažujeme v pojmech) – i slovem můžeme zabít a nehneme přitom ani prstem.

 5. Lukas Cadan napsal:

  Ahoj. Diky za zajimavy clanek. Jen me pripada,ze tomu chybi konec. Hlavne co si autor predstavuje pod tim zrcadlem ci novym pozorovatelem a kde a jak ho „vememe“…? Samozrejme mam sve vlastni dokonceni, ale urcite by to chtelo pokracovani od autora. Primlouvam se za to!;-)

 6. Jarda napsal:

  Ede, návody nejsou… prostě žiješ svůj život… Chceš vědět, co jsi zač? Dostaň se do krize, opravdové krize, nemyslím, že ti prodali knihu, co jsi chtěl… a budeš o sobě vědět všechno, pokud si nebudeš lhát :)
  Viktore, Síla slov se přeceňuje, zabijí jen slabochy… magie je jen a jen podvod kouzla nejsou jsou jen kouzelníci :) lidi furt jen mluví píšou…více říkat, pak asi občas nevíme, co tedy říkáme, jinak by to stačilo říct jednou :D a pak jen opakovat :)
  Lukáši, drž se toho svého, pokud je to tvoje zrcadlo, sebeklam poznáš snadno – z výsledků :))

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru