Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nečekaně kouzelný úkolovník

By on 6. 3. 2014 in Nástroje with komentářů 11
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Přijít s něčím novým v oblasti ToDo listů nebo specializovaných GTD aplikací představuje už pro vývojáře takřka nedosažitelný cíl. Do značné míry se tak největší souboj o prodej odehrává na poli uživatelského prostředí. A když k tomu přidáte snahu nic nekomplikovat, může z toho vyjít úspěšný produkt. Tak jako v případě Clear od RealMac Software.

Předem upozorňuji, že recenze se vztahuje na aplikaci určenou pro platformu iOS a Mac, principiálně však některé postřehy patří na trh s ToDo aplikacemi jako takový. Co mě vedlo pokukovat a odzkoušet Clear? Našel bych dva základní důvody.

V první řadě šlo o mé dlouhodobé směřování ke zjednodušenému GTD. Ne že bych snad přeskakoval z aplikace na aplikaci, spíše jsem občas zakoketoval s papírovým řešením, ale v OmniFocusu jsem se nakonec místo desítky seznamů-projektů spokojil se základními složkami (rolemi) a v nich vytvořenými čtyřmi seznamy: Q1-Q4. Šlo o přenesení Eisenhowerova principu čtyř kvadrantů, kdy bylo možné snadno rozhodit položky na ty, které jsou důležité/naléhavé, ty, které jsou důležité, nikoliv však naléhavé, pak ty pouze naléhavé a v poslední řadě nenaléhavé a nedůležité. Já tedy přistoupil na jeho upravenou verzi, přičemž Q3 značil delegované věci a Q4 věci k promyšlení (někdy/možná).
Ačkoliv by se kritik mohl ozvat s připomínkou, že tím dávám najevo, že GTD jako takové nefunguje, rozporoval bych mu ji. Princip de facto byl do velké míry zachován a navíc – Allen ve své druhé knize upozorňuje, že GTD vlastně není žádný systém, nemá naprosto neměnnou tvář – jeho výhodou je flexibilita a aplikovatelnost do celé řady povolání, rolí.

S takto zjednodušeným OmniFocusem se mi pracovalo rychleji a lépe. Když v tom jsem postřehl, že Realmac Software na chvíli začal svoji aplikaci Clear (určenou pro iPhone a iPad dohromady) nabízet zdarma. Vzpomněl jsem si na svoji skepsi, když kdysi s Clear vyšli do světa. Neušetřil jsem si štípavou poznámku na Twitteru, že to přece není žádná GTD aplikace, pouze jakýsi na pohled efektní úkolovník hýřící barvičkami.
Poprask pro některé zůstal záhadou (nebo spíše výsledkem dobře zvládnutého marketingu) dodnes, já svůj postoj ale přehodnotil. Nejen proto, že jsem pochopil výhodu jednoduchého řešení, ale okusil jsem práci s Clear a skutečně si mne tato aplikace získala.

Clear iPhone

V prvé řadě konceptem. Clear umí pracovat pouze se seznamy a položkami v nich, přičežm nepočítejte s tím, že by bylo možné přidávat notifikace, a ne, nejdou k úkolům přidat ani termíny! Něco, co může odradit řadu potenciálních zájemců, co ale mne vyloženě sedí. Proč? Zkraje mne GTD aplikace sváděly k neustálému (a slepému) nastřelování deadlinů u úkolů, kupily se mi mnohdy neučesaně a pak si OmniFocus říkal červenými barvami o svoji pozornost. Zjistil jsem ale, že mnohem lépe funguji, když mám GTD pouze na zachycení a organizování projektů-úkolů a vedle toho pak diář, ve kterém si plánuji, co kdy budu dělat a z GTD si položky vybírám.
Clear mi do takového postupu sedí náramně. Nedovolí přídání žádného termínu, ale pořadím, které položkám určíte, se zabarví. V základním nastavení je to od opravdu červené po žlutou. Stupně přechodu sice úplně nekopírují princip Einsenhowerova členění, ale de facto na první pohled jasně vidíte, co je naléhavé a co méně. Já si tu nejsvětlejší barvu vykládám pro sebe jako věci pro Někdy/Možná, oranžovou jako položky s Čekám, světle červenou důležité ale nenaléhavé a červené jsou jak důležité, tak naléhavé. U Clear nemusím nic vepisovat, žádné štítky. Prostě jen prstem položku chytnu a přetáhnu ji do takového místa, které určí její prioritu/povahu.
A co se týče pojmenování seznamů – vychází z mého oblíbeného členění na role (vedoucí, pedagog, autor, manažer, lektor, osobní) Pouze u role vedoucího katedry jsem se rozhodl vytvořit seznamy čtyři, které kopírují hlavní pilíře mé práce (vedení, růst, komunikace a prezentace). A přidal jsem si tam také list – nákupní seznam.

Clear iPad

Jestliže tedy přistoupíte na tuto zjednodušenou metodu, jste první nohou v příjemném světě Realmac Softwaru. Clear má více konkurentů, ale i když samotný Apple nabízí obdobně jednoduchou aplikaci Připomínky, rozchází se v několika principech. U Clear mi vyhovuje vizualizace důležitosti/naléhavosti. Velmi jednoduché přesouvání – není třeba kliknout, vybrat se seznamu seznamů, kliknout pro potvrzení. K mazání či potvrzení, že je úkol hotový, si vystačíte gestem doleva, respektive doprava. Opravdu velmi snadno se dá nový úkol vytvořit (stačí potáhnout prstem trochu dolů), a to už i v přímo v dané barevné oblasti – opět speciální gesto, kdy na iOS dvěma prsty roztáhnete prostor mezi existujícími úkoly a do nově vzniklého řádku vepíšete text úkolu. Oceňuji, že když náhodou udělám gesto pro vytvoření úkolu, ale nic nenapíši, prázdný textový blok zmizí – což nebývá u aplikací samozřejmostí.

Clear Mac

Potěšilo mě také to, že Realmac Sotware vytvořil i verzi pro Mac. Vzhledem je vlastně stejná jako ta mobilní. Stačí vám nevelké okno, buď se naučit klávesové zkratky, nebo gesta. A propojit ji s mobilními verzemi přes iCloud.

Pokud byste se rozhodli zakoupit Clear pro Mac i iOS, počítejte s investicí 15 EUR. Upřímně, asi bych se neodhodlal do toho jít jen tak naslepo (bez odzkoušení bez ztráty koruny), dnes ale vím, že jsem byl vůči Clear opravdu zbytečně ostražitý, skeptický a možná i škodolibý. Budu jen doufat, že svoji aplikaci vývojáři nezatíží žádnými funkcemi navíc. Nyní totiž funguje přesně tak, jak má. Je rychlá a hezká.

Mac verze, iOS verze
Jdu na iCON 2014 22. a 23. 3.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 11

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Roman napsal:

  Co mně u toho chybí je možnost přesunu úkolů mezi seznamy a celkový pohled na všechny úkoly.

 2. Juraj napsal:

  Existuje aj verzia pre Android Koalcat´s Clear
  Používanie je úplne jednoduché a intuitívne.

 3. Vlado napsal:

  Pekne popísané, momentálne som v podobnom stave – úlohy evidujem v vstanaje aplikácii Reminders v iPhone v zoznamoch podľa rolí. Sú to vlastne inboxy. Občas aj s pripomienkou ale väčšinou len s geolokačnou. Čas realizácie dostávajú v papierovom zýždennom diáry. Zoznam nákupy zdieľam s manželkou. Clear som samozrejme v minulosti už skúšal, ale ešte som používal OmniFocus iPhone/iPad tak ma veľmi neoslovil. Z článku mi ale nie je jasné akú úlohu má teraz vo Vašom workflow OmniFocus. Má ešte nejakú? A ďakujem za články ;)

 4. Dalibor Špok Dalibor Špok napsal:

  Pěkný článek a dobré tipy na zjednodušení přístupu k organizování úkolů.

  Neodpustím si však drobné pošťouchnutí. Popisovaný autorův odklon od striktního GTD je podle mě logickým vyústěním některých nedokonalostí GTD, na které já i jiní autoři v článcích (nejen zde) upozorňujeme. Návrat priorit jako hlavního organizujícího principu, opuštění obsesivního a umělého dělení na projekt (v Allenově smyslu – tedy cokoli co má více než dva kroky) a next action, návrat k logickému dělení na větší celky (role, cíle) a menší celky (úkoly) – to vše zní logicky, je osvědčené a samozřejmě funguje. Trošku se musím Lukáši usmívat, že tento systém ještě stále nazýváte GTD, osobně by mě zajímalo, jaký systém by se potom do definice GTD nevešel :-)

  Osobně jsem Clear taky zkoušel – vadila mi až přílišná jednoduchost (potřeboval jsem o něco více funkcí – rychlé přesouvání mezi seznamy, poznámky) a kupodivu i jinými tolik vychvalovaný design. Efekty jsou krásné, ale barevnost a celkový dojem (na macu) + nesnadnost ovládání z klávesnice mi byl prosti srsti. Rovněž mi chyběla možnost přidávat termíny k úkolům – to je u mě integrální součásti mého systému. Věřím ale, že pokud jej někdo používá na iPadu/iPhonu, může být dojem/užitečnost větší.

 5. Juraj napsal:

  Moja osobná skúsenosť – ja používam verziu pre Android a som s ňou veľmi spokojný. Používam Siemens S4mini ako záznamník poznámok a nápadov.
  Program samotný nie je vhodný na termínovanie, ani sa na to nedá použiť. Ide len o zaznamenávanie. Nedá sa ani spojiť so žiadnym iným programom, ale práve pre tú jeho jednoduchosť je vhodný na zapisovanie. Napríklad ako nákupný zoznam, alebo na to, čo mi napadne cestou do/z práce. Pre mňa je to taký jednoduchý zoznam úloh a poznámok, pri ktorých ma vôbec nezaujímajú termíny. Skôr ma zaujímajú oblasti, resp. role pôsobnosti resp. zodpovednosti, ktoré mám.

 6. Vlado napsal:

  @Lukáš Gregor: ako dlho používate Clear? Pýtam sa či nie sú jednotlivé zoznamy/role preplnené resp. akú metódu používate na prečistenie. Ako som spomínal v mojom predchádzajúcom komente používam zoznamy úloh podľa rolí aj ako ich inbox. Preto sú niekedy celkom plné…

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   @Vlado – Dlouho ne, 2 týdny. Přeplněné ani tolik nejsou – jde o to, že zaznamenám do seznamu položku většinou tehdy, když vystane na mysl. Dokud si neřekne o pozornost, jako by nebyla :) Netvrdím, že je to úplně ideální, vlastně to tolik neodpovídá principu „projekt – vytvořit kompletní seznam kroků“. Dost možná jde z mé strany o experiment, nějaký čas pro odpočinek od větších seznamů…

 7. Peter Vako napsal:

  Aký je rozdiel oproti Gettick?

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru