Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Je GTD příliš složité?

By on 20. 2. 2014 in Sebeorganizace with komentářů 5
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Někde jsem četl, že skutečně produktivní lidé nepotřebují žádnou metodu sebeřízení. Že prostě makají a výsledek se dostaví. Že si nemusí nic psát, protože to důležité si stejně pamatují (to jsem tuším, četl u Joela Spolskeho – což by byla zvláštní forma pokrytectví, proč tedy vytváří Trello?).

Několikrát jsem narazil na tvrzení, že GTD je příliš složité, že je potřeba ho zjednodušit. A tak vznikají věci, jako Zen To DoneC.O.R.E.BulletJournal a další.

Já tu ukážu, že GTD není o nic složitější, než Zen To Done, C.O.R.E. nebo BulletJournal. GTD nemusí být složité, tak, jak já GTD školím, tak ho dělám tím nejjednodušším možným, aby člověku nebralo čas a zlepšovalo přehled o jeho závazcích a vždy dalo informaci, co má člověk dělat.

GTD má dvě části: kontrolu a perspektivu. Kontrola je: co mám dělat teď? Co mi kdo slíbil a co jsem slíbil komu já? Co se bude dít dnes/tento týden. Perspektiva je: plánování, dlouhodobý přehled, seberozvoj a plán kariéry.

C.O.R.E. i BulletJournal ignorují perspektivu (což osobně považuju za obrovskou chybu) a ZTD ji IMHO dost podceňuje, a tak se budu zaměřovat na část kontroly.

Co potřebujete k GTD?

Propisku a hromádku papírů (nebo bloček), nic víc.

Jak uspořádáte bloček?

 • Strana 1: osnova (tady si budete psát, na jakých stránkách je co – tedy i věci, které vidíte níže)
 • Strana 2: cíle (v terminologii GTD projekty, já to označuji jako cíle, protože mi to dává větší smysl, vím, co sei pod „cílem“ představit)
 • Strana 3: opakující se kroky (činnosti, které děláte denně, třeba Inbox Zero, cvičit, dát si vitamíny)
 • Strana 4: nalinkovaný aktuální měsíc (po číslech dnů se zkratkami dnů v týdnu)
 • Strana 5-x, x-y, y-z (rozsahy): seznamy kroků podle kontextů, takže třeba si dáte 2 stránky pro pochůzky, 2 stránky pro chatu, 5 stránek na úkoly na počítači (kdekoliv),
 • Strana (datum): denní seznam činností, věcí v kalendáři apod., zkrátka vaše poznámky pro daný den – toto je navíc, GTD samotné vás nenutí mít denní seznamy úkolů

Když vám dojde místo na další kroky, vytvoříte znovu místo v bloku, do osnovy přidáte stránku, na které jsou další kroky v daném kontextu. Když vám dojde místo v osnově, na poslední místo dáte číslo stránky další osnovy.

Sběr může obstarat místo na stole, nebo elektronická schránka. Odkládání (vzkazy sobě do budoucnosti) můžou obstarat desky, nebo další elektronická schránka.

Tento systém je extrémně jednoduchý. Ten, kdo se time a task managementem zabývá, by ho možná označil za ZTD. A vida, přesto je úplnou variantou GTD. Na tomto systému se už nejspíš nedá nic zjednodušit – možná zrušit kontexty, což člověku přidá práci jinde (narovinu, 99 % mých úloh jsou věci, které se dají dělat kdekoliv, takže nejspíš třeba 2 stránky pro pochůzky mi budou stačit až do konce bloku). Možná zrušit denní seznamy (které navíc ani nejsou v GTD – jak už jsem psal výše). Mně denní seznamy pomáhají, úkolů je plno, řekněme i desítky, ale já chci vidět priority před sebou. Takže opět – zjednodušení, které by mi nejspíš ublížilo.

Když takto jednoduchý systém porovnám s ostatními způsoby, dostanu:

 • Zen To Done – žádný výrazný rozdíl, ZTD má navíc 3 nejdůležitější úkoly dne a 3 nejdůležitější úkoly týdne. V ZTD se týdně zhodnocují cíle na rok, v GTD se různé úrovně perspektivy zhodnocují v různých (prodlužujících se) časových intervalech.
 • C.O.R.E. – není nejspíš úplná metodika, spíš bych řek, že je to GTD s důrazem na eliminaci. To ale opět není nic, co by bylo GTD cizí, na školeních studenty učím, jak zvyšovat produktivitu tím, že mažou úkoly.
 • BulletJournal – nemá opakující se úkoly, cíle = kroky (říká jim úkoly). BulletJournal je opravdu trošku jednodušší tím, že nedělí mezi projekty a jednotlivými kroky. To se může vymstít, když člověk zapomene, že některé kroky je potřeba udělat k naplnění cíle. Zkoušel jsem ale fungovat i na bázi toho, že jsem si vzal projekty a opakující se úlohy a pracoval jsem podle nich a taky to docela fungovalo (někdy o tom napíšu).

Jak jsem ukázal, všechny tyto metodiky kolem sebe oscilují, GTD nemusí být složité, pokud si ho složitým neuděláte (a třeba já – jak jsem už psal, se ho snažím mít – a předávat dál – co nejjednodušší).

A teď ještě k tomu perexu – jestli skutečně produktivní lidé potřebují nebo nepotřebují metodu sebeřízení. Víte, je to na vás. Strukturovaného člověka, když mu seberete systém, tak mu nezvýšíte produktivitu, ale uvrhnete ho do chaosu. Chaotického člověka (v dobrém smyslu toho slova) nejspíš nikdy nenamotivujete, aby používal něco složitějšího, než lístečky na monitoru/lednici. Jedni s druhými nikdy nebudou souhlasit a nejspíš se ani nebudou chápat. Takže odpověď, zda je systém nezbytný, je: jak pro koho.

Jiří Knesl, web

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. GTDovec napsal:

  Vždycky se otřesu hrůzou, když čtu o gétédéové nenutnosti, nebo dokonce nepotřebnosti, denního/týdenního seznamu úkolů/cílů (nebo jak tomu budeme říkat). Nevěřte tomu! Je to skrytý ďábel prokrastinace a úpadku při udržování hlavní cesty vpřed :-) Viděl jsem pár geniálních a supervýkonných Mistrů, kteří se bez seznamu dennch úkolů nedokázali ani nasnídat… Ti nejdrsnější ho měli jen v hlavě :-)

 2. Viliam M napsal:

  Nie, GTD nieje zložité, ale nieje človeka, ktorý by ho „zdarma“ normálne vysvetlil aj bežným ľuďom. Zvyčajne autor nevie celkom popísať podstatu princípov GTD, a to niektorí majú veľké skúsenosti.

  Ak autor článku poskytuje služby zákazníkom formou školení v GTD a pritom napíše vetu „Já tu ukážu, že GTD není o nic složitější, než Zen To Done…“. Čo asi zákazníci majú v cene…

  ZEN – mazanie úkolov… V GTD. sa to rieši inak. A tak ďalej…

 3. Jiří Knesl napsal:

  Viliame, GTD je knížka, ZTD je knížka. Vysvětlit obsah knížky za den tak, aby to lidé pochopili napoprvé, aby hned druhý den začali GTD používat, to má cenu. Cenu v tom, že už druhý den dělají více – takže můžou i víc vydělat. Pokud se na zvýšeném výkonu vrátí peníze za školení za půl roku (podle mě se vrátí mnohem dřív) a pokud člověk pracuje běžně víc než 40 let, máme tu ROI 1:80 (a protože se to vrátí asi ještě dřív, to ROI může být i klidně 1:120), to je naprosto bezkonkurenční věc.

  Takže proč by mělo být GTD zadarmo?

  Mě už GTD vydělalo víc než milion (ne školení GTD, ale to, že jsem zvedl svůj výkon – zejména při vývoji SW a chystání programátorských školení – a tím pádem i svůj příjem). Při nečem takovém je cena 4 a půl tisíce za školení nízká.

 4. Viliam M napsal:

  Ahoj Jirko.
  Rád by som zistil, čo bolo primárnym cieľom tohoto článku a na akú skupinu čitateľov je cielený.
  Reagoval som predovšetkým obsah článku. S platenými školeniami nemám problém.

  Ľudí, ktorých si školil, pravdepodobne boli aj ľudia so systémom ZTD. Vysvetlil si im ako funguje GTD, a vysvetlil im metódy zavedené v ZTD. Prešli na GTD? Aká bola ich reakcia, keď pochopili, ako si zbytočne komlikujú situáciu kameňmi v ZTD?

  Vieš formulovať, prečo sa v GTD nepoužíva systém kameňov (slabších a silnejších úloh) a ak áno, kde podľa Teba. Toto sú dôležité informácie,

  V článku sa mi páči, že uvádzaš vlastný príklad, ktorý sa Ti v praxi osvedčil. To podľa môjho názoru môže čitateľom pomôcť.

 5. Jiří Knesl napsal:

  Ahoj,

  v GTD neexistuje systém kamenů, je tam jiný systém, který ale vede taky k velkým výsledkům.

  Vždy si vzít v daném kontextu ten nejdůležitější úkol, na který mám dostatek energie a času.

  To je sice jen jedna věta, ale má na život obrovské následky. Já s tím samozřejmě ještě dál pracuju, mám různé timeboxy, pomodora, prioritizuju, dělám 80/20, ale to proto, že jsem na sebeorganizaci zaměřený člověk. Běžný člověk, který nechce ladit detaily (nechce makat hodně pro Ferarri, protože se dá dobře jezdit i Volvem), docela dobře vystačí i s principem, který jsem zmínil výše.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru