Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Fuck off Mondays!

By on 13. 1. 2014 in Byznys, Vztahy with Žádný komentář
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Název téhle metody pro podporu týmové spolupráce mě nedávno hodně pobavil. Stejně tak jako její popis. Sdílel ji pro mě můj kamarád, lektor Milan Studnička, který ji slyšel od jednoho z účastníků na jednom ze svých školeních. V čem tedy metoda spočívá?

Dan Pink ve své knize Drive píše o třech hlavních faktorech motivace. Dělám to, v čem vidím smysl, využívám k tomu své silné stránky a mám k tomu prostředí, které mě podporuje. A právě o prostředí, ve kterém pracujeme, bude tentokrát řeč. Znáte to; práce v týmu vyžaduje chtě nechtě komunikaci s kolegy, nadřízenými, podřízenými i zákazníky. Samozřejmě, že ne vše vždy funguje podle našich představ a přes týden se tak hromadí náš pomyslný “papiňák” a je jen sázkou do loterie, kdy a na koho vybouchne.

Tomu chytře předchází právě šéf jedné firmy. Připravil pro sebe a své kolegy metodu “Fuck-off Mondays”. Metoda spočívá v tom, že mu vždy v pondělí ráno má právo kdokoliv z firmy říct “Fuck-off!” ve spojení s tím, co ho aktuálně při práci se*e. Tím nejenže vybije svůj vztek, ale zároveň dá i podněty šéfovi firmy, nad čím přemýšlet a co se v jeho firmě děje. Ovšemže je třeba brát celou situaci trochu s nadhledem, aby se z toho člověk nezbláznil a ovšemže šéf přiznal i pár ranních panáčků, díky kterým “Fuck-off Monday” vždycky přežije.

Ať to v té firmě pomáhá jakkoliv, zkuste si sáhnout na svědomí, zda i vy ve vašem pracovním týmu máte možnost otevřeně říct vašim kolegům či vašemu šéfovi, co vás na nich osobně či na práci jako takové štve.

Ve svém volném čase se věnuji zážitkové pedagogice, ať už pro skauty, pro Užitečný život, či pro Prázdninovou školu Lipnice. V těchto neformálních skupinách je z mé zkušenosti velký důraz právě na kvalitní týmovou práci i na vzájemnou zpětnou vazbu, která právě pomáhá lidem v týmu se učit, růst, rozvíjet se. V pracovních a “profesionálních” týmech tak častou zkušenost nemám. Málokdy se ukončené projekty hodnotí a málokdy se má kdo vůbec šanci dozvědět, co udělal dobře a co může zlepšit, aby jeho výsledky byly příště ještě lepší.

Ve stálých pracovních týmech doporučuji “čištění vzduchu” aspoň jednou do čtvrtroka, případně po každém dokončeném projektu. Až se budete chtít u vás také na “čištění vzduchu vrhnout”, nezapomeňte, že nestačí jen říct svému kolegovi “Fuck-off”, ale že zpětná vazba, aby byla nezraňující a účinná, má i svá pravidla:

  • Zkuste v rámci zpětné vazby sdělit vlastní pocity a co konkrétně potřebujete pro vylepšení situace
  • Buďte co nejkonkrétnější. Obecné pravdy a zvolání málokdy pomohou řešit konkrétní problém
  • Zpětnou vazbu vyřkněte s potřebou vzájemně si pomoct, ne jen vychrlit všechnu špínu světa na toho druhého.
  • Přesvěčte se, že je zpěná vazba vyžádaná. Že o ni má ten druhý zájem a že je připraven vám naslouchat.

A jak k tomu přijdou freelanceři, kteří pracují sami na sebe a takovou možnost nemají? Právě pro ně jsme začali rozvijet posilovny podnikatelských nápadů a mastermínd skupiny. Jejich účastníci, často lidé na volné noze, tak mají možnost se pravidelně potkávat, sdílet své úspěchy i neúspěchy, řešit své podnikatelské obtíže a stejně tak si občas říct své “Fuck-off”! :)

 

Tak přátelé, přeji vám, ať máte také možnost si občas pěkně odpustit.

Pavel Trojánek

 

Pavel je lektorem a konzultantem osobní produktivity, jinak také vášnivým lezcem po horách, cestovatelem a životním optimistou. O jeho ebook Lepší osobní time management si můžete napsat právě na webu Osobní produktivity.

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru