Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Dělejte dobře ne jednu, ale více věcí

By on 27. 1. 2014 in Sebeorganizace with komentáře 2
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Nemusíme číst nutně blog Leo Babauty, nebo jeho českou mutaci, abychom znali jednu ze základních tezí „síly jednoduchosti“. Doporučuje se redukovat a redukovat, omezit nejen věci kolem sebe, ale v rámci správy projektů a úkolů minimalizovat jejich počet. To, že to nemusí nutně v sobě nést jen pozitiva, zmiňují následující řádky…

Kdysi se na webu objevil jeden z mnoha Babautových „výroků“ o tom, abychom dělali jednu věc. Proč? Protože, když se soustředíme na to, co nám jde a v čem jsme dobří, můžeme to neustále zlepšovat a uspět v tom. Navíc – a zde se dostáváme k idei jednoduchosti jako takové – se doporučuje dělat pouze na minimálním množství projektů. Slouží to i našemu zdraví a kvalitě práce.

I když se v mnohém Babautou inspiruji a z jeho knih čerpám kromě nápadů také způsoby, jak „svůj život“ zjednodušovat, zastávám názor, že s minimalismem se to nesmí přehánět. Rozhodně se neřadím mezi ty, kteří by si vystačili s jedním jediným zápisníčkem a v něm měli uspořádáný všechen svůj pracovní i osobní život. Nedokáži a ani nehodlám svoji aktivitu ztlačit do maximálně pěti projektů, které bych byl schopen s takovým zápisníkem „utáhnout“. Proč?

Myslím totiž, že Babauta opomíjí jednu velkou výhodu toho, když člověk nedělá pouze jednu věc a když jich naopak dělá více – a jsou ještě k tomu i různorodé. Jestliže to vztáhnu na sebe, mé role, které zastávám, jasně ukazují, že projektů bude více a budou se od sebe značně lišit. Pro někoho to může být tříštění pozornosti (nebo talentu či energie), pro mě naopak prvek, který zaručuje, že mě všechny aktivity neustále baví a těší. Také že můj život není jednotvárný a že si zachovávám „zdravý rozum“ a vlastně i sílu se ve svých rolích zlepšovat.

Nedokážu si představit, že bych například jen zastával pracovní roli „pedagog“ – i když i sama tato role obsahuje celou řadu činností. Jednou z nich je i psaní – psaní o filmu. Když bych jej nestřídal s články (a vlastně i knihami) o produktivitě, GTD, plánování, o softwaru pro Mac OS, nebo s činností, kdy školím, popřípadě rolí dramaturga televize nebo vedoucího kina, „pohon“ by slábl. A pochopitelně nemusíme hovořit pouze o práci, ale i osobní rovině a zájmech.

Chápu, že množství projektů má své hranice – nelze přikládat a přikládat, ale od toho už jsou dlouhodobější vize a cíle, kdy každý projekt by měl spadat do toho, co od života chci, co mě těší, naplňuje a co mi dává smysl. A taky zkrátka přehled a vnitřní intuice, která mi dává signál, kdy už cítím, že je toho prostě moc.

Aby se mi pozornost netříštila, nedělám na vícero projektech během dne, jen snad, pokud jde o drobnosti. Ale vše s rozmyslem plánuji tak, že v měsíčním, resp. v týdenním přehledu ke každému dni přidám jednu, maximálně dvě role. A těm se věnuji. Během dne tak vidím postup směrem k dokončení projektu a ubráním se chaosu v myšlenkách. Ve výsledku je pak každý týden dost pestrý a já nesedím znuděně nad jednou rolí či několika málo projekty.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. KubaS napsal:

    Velice dobrý alternativní názor.

  2. Milan Třešňák napsal:

    Díky za dobrý článek. Souhlas, je to tak, že každý extrém není moc dobrý a bude vyhovovat málokomu, minimalismus nevyjímaje.
    Je to samozřejmě individuální, ale také preferuji širší záběr a střídání. A jelikož v plánování nerozlišuji pracovní a soukromé role/projekty a do jedné z rolí spadá i rodina s dětmi, nemůže být o minimalismu ani řeč (a plně mi to tak vyhovuje).

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru