Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

4 důvody, proč jsem s papírovým seznamem produktivnější

By on 6. 1. 2014 in Nástroje with komentáře 4
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Je neděle něco po půl 5 podvečer a já usedám ke svému každotýdennímu rituálu – týdennímu plánování. Během roku tak většinou činím až kolem 18. hodiny, ale protože se začíná daleko dříve stmívat, využívám toho k hodince pro sebe sama. O svém postupu týdenního plánování budu psát v prosincovém tématu měsíce, a tak se nyní zaměřím na něco jiného.

Jak možná víte, nastartoval jsem společně s Danem Gamrotem projekt LifeNotes, který se zabývá každodenním využitím Evernote. Během posledních dnů jsem byl díky tomuto a dalším běžícím věcem dost vytížený a papírový diář trochu dlel samotou. Zajímavostí je, že jsem dostal několik osobních, ale i mailových dotazů, jak to tedy je, když píši o papírových diářích a přitom o Evernote, co vlastně používám… Tento aspekt startu nového projektu jsem podcenil, to se přiznám a přátelé, jsem stále papírový, i když Evernote využívám velmi intenzivně. Do jaké míry, ukážu z části dnes a z části i v budoucích článcích na LifeNotes i zde. Nicméně – při svém psaní využívám výhradně osobní zkušenosti, tzn. články čerpají buď ze současnosti nebo z minulých období mého života.

Jsem uživatelem poněkud „ohnutého“ GTD, jako asi většina jejích uživatelů a týdenní plánování (weekly review) je základem mého života. Dnes si již prakticky nedokáži představit, že bych bez něj fungoval. Resp. představit si to dokáži a vím, jak moc „funkční“ následující týden je. Tedy spíše není.

V minulosti jsem několikrát zkoušel přejít na elektronický systém organizace a něco mélo jsem o tom psal zde. Vyzkoušel jsem většinu známých aplikací – od free až po ty nejdražší včetně mého velmi oblíbeného Omnifocusu. Pokaždé jsem ale po několika dnech či maximálně týdnech sklouznul k papíru a tužce. Nedávno jsem se nad tím zamýšlel čím to asi je. Vím, že podobné dilema zná mnoho lidí, proto se již touto otázkou netrápím a používám prostě to, co je mi bližší.

Proč papír? Vždyť ho můžeš ztratit, nezálohuješ ho a je to tak trochu „stará vesta“…

timemanager_projekty_form

Formulář PROJEKTY z diáře Time Manager

Když jsem začal pracovat s prvním skutečným diářem (v roce 1994 Time Manager), učarovala mi ta hravost. Již tehdy byla na formulářích zobrazena „sovička“, jejíž levé oko se mělo vyplnit při startu projektu, pravé při jeho dokončení.

Důvod č. 1 – Hravost

Možná tady někde se utvořil můj pocit, že je to hra. A mě to prostě baví! Zatímco v aplikacích jsem nikdy nenalezl „tu pravou“. Přes všechny možnosti personalizace a úprav jsem nevytvořil řešení pro mě odpovídající. Nejspíš je to má slabá stránka, ale na papíru mě ze všeho nejvíce baví jeho variabilita. Vezmeš čistou stránku, je prázdná jako každý nový začátek. Co na ní napíšeš, je jen a jen na tobě…vytvoříš si vlastní formulář, nakreslíš barvami, uděláš si to přesně podle sebe…nepotřebuješ nikoho, kdo by ti kreslil kolonky, ukazoval co kam napsat.

Důvod č. 2 – Osobitost

Raději vynechám takové ty mnohokrát omílané důvody, že papír nepotřebuje baterku, apod. Ostatně – nebylo by to vůči elektronice spravedlivé, protože papír skutečně pokulhává v mnoha oblastech, především v oné synchronizaci, zálohování, atd. Přesto mohu-li si vybrat, volím papír. Papír pro mě symbolizuje mé myšlenky. Vše, co na něj napíšu, jakoby vstoupilo do dějin. Zkrátka má to pro mě daleko větší váhu, než sebelepší poznámka uložená v počítači.

Důvod č. 3 – Co si zapíšu, lépe si pamatuji

Princip – co ruka napíše, hlava si lépe pamatuje – u mě funguje naprosto přesně. Vím, že cílem organizačního systému by mělo být, aby hlava pokud možno nemusela na nic myslet. Přesto je toto pro mě neocenitelným benefitem a důvodem, proč preferuji papír!

karta pro týdenní plánování

karta pro týdenní plánování

Důvod č. 4 – Vizualizace hotové práce

Při týdenním plánování požívám tzv. Týdenní kartu – formulář, který jsem si navrnul sám pro své potřeby. Právě tento formulář mi vždy připomíná, co ještě mám udělat a především – co je již hotovo! Nevím, jak to máte vy, ale já když vidím odškrtnuté úkoly, které jsem splnil, vždy mi to vleje do žil optimismus a radost z toho, že jsem udělal kus práce a posunul se dál.

Kartu mám zpracovanou ve dvou verzích – simple A5 – tedy oboustranná A5 s poznámkami na straně druhé. Druhá verze je Full – A4, kdy vnitřek karty tvoří jednotlivé dny týdne s možností poznámek přímo ke dni. Tuto verzi používám právě v týdnech, kdy je „mnoho práce přede mnou“.

Karty na konci týdne v rámci Weekly review zpracuji – úkoly přepíši dále a kartu uložím do šanonu k případné budoucí potřebě.

O tomto formuláři, stejně jako o dalších se budu zmiňovat v dalších článcích.

A jak to máte Vy? Pokud používáte papír, jaké výhody a důvody proč jsou pro Vás ty stěžejní?

 

Jan Straka

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Natálie Berglowcová napsal:

  Je to maličkost, ale třeba Vás potěší, jak jsou ty listy z roku 1994 ještě hravější: ten symbol není sovička, ale Daruma http://en.wikipedia.org/wiki/Daruma_doll Je to už dost zprofanované a pro turisty upravené, ale obecně, v Japonsku, když začnete nový projekt, úkol, práci… Vybarvíte Darumovi jedno oko a když dané dokončíte, vybarvíte druhé. A pak byste měl sošku pro daný úkol rituálně spálit a stvrdit tak splnění úkolu/práce:-) Myslím, že i v tom diáři je to Daruma.

 2. Tom napsal:

  Jo, je to Daruma. Ten TimeManager z devadesátých let jsem používal taky, ještě ho mám schovanej… :-)

 3. KubaS napsal:

  To jsem ale rád, že někdo prožívá stejné dilema – ačkoli autor článku již svou otázku papír / stroj již vyřešil. Mám podobné pocity, zkrátka: vím, že bych měl „správně“ používat tablet, je to organizovaně jíš, modernější atd.., ale mě to stejně pocitově táhne k papíru, grafickému projevu a staré dobré ruční práci :-)

 4. Marek napsal:

  Používám dva bloky – čtverečkované s kroužky na krajích, aby se daly složit na A5. První, se zelenými deskami mám pro klienty a beru si ho na schůzky. Začínám vždy na nové stránce s názvem firmy nebo projektu. Druhý blok, s modrými deskami používám na denní To Do listy na pravé straně, pro kalkulace a poznámky na levé straně. Když hledám staré kalkulace, vím kde je hledat, nebo telefonní čísla. Díky fotografické paměti většinou vím, jaké bylo potržení nadpisu, barevnost a umístění na stránce. Když potřebuji, pracuji s oběma bloky naráz. A ještě jedna drobnost – používám pera Rotring Tikky Graphic 0.1. Mají klasickou černou inkoustovou náplň a nepropíjí papír, tak jak tenký centrofix. Velice lehce se s nimi píše, jednodušší než prupiska.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru