Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Úkolovník s křížky

By on 5. 12. 2013 in Nástroje with Počet komentářů: 1
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Síla jednoduchosti. Tak kdysi Leo Babauta nazval svůj bestseller a tak si někdo představí své motto, které má charakterizovat jeho produktivitu. Dohledat patřičný nástroj však nemusí být tolik jednoduché. Jeden tip bychom pro vás ale měli. Jmenuje se Fetchnotes.

Příliš minimalistické ToDo aplikace mi většinou na tváři vyplodily vrásky. Ona totiž honba za jednoduchostí může zapříčinit, že ve výsledku je práce s projekty či úkoly vlastně složitější. Byl jsem kdysi fascinován aplikací TaskPaper, na stranu druhou, po čase jsem si uvědomoval, že to, co musím v jednoduchém úkolovníku vytvářet (a hlídat), má pokročilejší nástroj v sobě automaticky a odebírá mi z beder starosti – kupříkladu nastavování termínů, připomínek, řazení nebo sloučení s jinými nástroji jako je poštovní klient.

Od dob TaskPaperu mě neučarovalo něco tak prostinkého, abych o tom více psal, nebo to dokonce na sobě nějaký čas zkoušel. Až Fetchnotes. Zalíbil se mi totiž samotný princip nástroje. Vytváříte si úkol (nebo poznámku…) a klíčová slova opatříte #. Může to být pojmenování role, projektu, kontextu (jak jej chápe metoda GTD). Takové slovo zmodrá a je „klikací“, takže když na něj klepnete, vyfiltrují se všechny úkoly, v nichž se ono klíčové slovo nachází.
V levém postranním panelu je prostor, kam se automaticky použitá klíčová slova vypisují. Můžete jich označit současně několik a vyfiltrovat tak třeba pouze ty úkoly, v nichž je nástroj #email a role #pedagog.

fetchnotes01

Pozor při zadávání klíčového slova, musí být bez české diakritiky a pochopitelně v případě užití víceslovného pojmenování, nesmíte udělat mezeru (např. #tentotyden nikoliv #tento týden).

Výhoda tedy spočívá ve velmi rychlé tvorbě úkolů, aniž byste museli cokoliv někam přetahovat, žádné speciální seznamy, prostě píšete a klíčová slova označíte křížkem. Pak už si zvesela filtrujete dle potřeby.

Fetchnotes umožňují i vyhledávat, ale také sdílet. To, když nepoužijete křížek ale zavináč. Může jít o jméno na sociální síti (username na Twitteru), nebo také e-mail, kdy se daný úkol dostane k adresátovi. Také telefonní číslo. Zde mi to přišlo v něčem ještě poněkud nešikovné – zadával jsem úkol, který se vztahoval ke kamarádovi jménem Milan a po přidání @ mi to oznámilo, že je to sdíleno s nějakým uživatelem z Twitteru. Ale jestli mu to skutečně došlo, netuším.
I jména pak fungují jako filtr, resp. způsob filtrace, postranní panel je zobrazuje a můžete kliknutím zobrazit pouze úkoly, které souvisí třeba právě s Milanem.

Fetchnotes ale umožňuje přidávání příloh. Napojit se dokáže na desítku služeb a sociálních sítí, nebo lze do okna přetáhnout soubor a nahraje se. Je to fajn. Myslím si, že časem bude zvládat pokročilejší práci s Gmailem. A vůbec, že časem se ještě může Fetchnotes vylepšit. Ocenil bych třeba možnost vkládat poznámku/komentář k úkolu, aby nebyl zbytečné dlouhý v normálním „feedu“.

Zatím služba nemá žádné nastavení času, pouze ukazuje, kdy byl úkol vytvořen, resp. aktualizován. Takže si musíte vystačit s vlastním způsobem: já si vytvořil například #tentotyden, #pristityden nebo si při plánování přidal k poznámce název dne.

fetchnotes02

Zrealizované záležitosti můžete buďto smazat nebo archivovat.

Fetchnotes má hezké (a samozřejmě jednoduché) aplikace pro mobil i tablet, pro počítač lze využít prostě web. Ovládání se rychle naučíte, vlastně ani není moc co se učit. A fungování je spolehlivé – synchronizace svižná, okamžitá. S aplikací mě to bavilo, dokázal bych si představit, že s ní budu normálně fungovat, jen kdybych nebyl tolik navyklý na spojení OmniFocusu a Mailu, kdy mi obrovsky pomáhá plugin, díky němuž mail můžu dostat do svého GTD a pak v klientovi hned archivovat, uklidit z očí. Takto zkrátka se vracím, i když se mi Fetchnotes hodně líbí, zpět k OmniFocusu…

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Trawnikar napsal:

    Ahoj, podobným způsobem používám evernote. Aplikace se dá pomocí tagů, úprav menu a interních odkazů vlastně dost kustomizovat. Například mám jednu poznámku, která slouží jako přehled a zároveň interaktivní menu.

    Nabízí Fetchnotes něco navíc? Ptám se jen ze zvědavosti a přrozené touhy zkoušet nástroje :)

    Tráwa

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru