Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Můj život s Evernote – dodatek

By on 23. 12. 2013 in Nástroje with komentáře 3
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Svému využití Evernote v praxi jsem věnoval tři rozsáhlejší články, čtvrtý berte spíše jako dodatek, bonusový materiál, jakousi poznámku pod čarou. Ve stručnosti zde popíši dílčí oblasti, při kterých mi Evernote slouží, stejně jako aplikace a služby navázané právě na Evernote.

Placená verze

Dlouho jsem pracoval se základní verzí. Při pořízení Evernote Moleskine zápisníku jsem obdržel kód na užívání tří měsíců prémiové verze a docela se mi zalíbila. Přesto jsem pak ještě nějaký čas vydržel „se skromnými podmínkami“. Jak ale bylo řečeno v předchozích článcích, vesměs jsem svoji organizaci materiálů pro výuku i podkladů při vedení katedry přesunul do Evernote. Neměl jsem důvod do Premium verze nejít. Informace o ní naleznete hezky přehledně zde. Já zdůrazním to, co jsem odzkoušel na vlastní kůži, co využívám a co mě těší.

 • přístup offline – v telefonu sice mám internet, iPad vlastním pouze ve verzi Wifi. A stávalo se mi občas, že jsem chtěl v iPadu spravovat právě poznámky v Evernote. Pro takové účely se placená verze hodí. Navíc, můžete si určit, ke kterým ze zápisníků budete chtít bez internetu přistupovat.
 • větší soubory a data – protože jsem hodlal nahrávat i větší soubory a používat Evernote opravdu intenzivně, sehrála vlastnost Premium účtu, kdy vám najednou měsíční limit uploadu naskočí na 1GB a velikost souboru může být až 100MB, podstatnou roli.
 • heslo – jednotlivé zápisníky můžete uzamknout, což se také hodí
 • prezentace – Evernote se tato funkce moc povedla, nyní ji už zvládá nejen desktopová verze, ale i mobilní
 • lepší vyhledávání a také nápověda poznámek, které jsou k té, kterou právě píšete nebo čtete, blízké
 • prohledávání PDF představuje pro mě podstatnou funkci, bez které bych se neobešel
 • historie poznámky mne už párkrát zachránila/pomohla, mohl jsem si projít minulé podoby poznámky a určit, ke které z verzí se vrátím.

Co jsem zatím neprozkoušel, to je společná práce vícero lidí na jedné poznámce. Nepotřeboval jsem doposud.

Výhody placené verze ale spočívají také v navázání na další aplikace. Tyto jsou pro mne nejpodstatnější:

 • anotace PDF ve Skitch vévodí všemu ostatnímu, co s přidruženými aplikacemi dělám
 • skenování vizitek jsem zatím jen trochu testoval, ale pravděpodobně začnu více používat
 • „papíry“ v Penultimate – získáte neomezený balík podkladů pro psaní, kreslení v této šikovné aplikaci

Na svých školeních vždy zdůrazňuji, že s Evernote se dá dobře pracovat i v základní verzi, přesto, pokud to někdo myslí s Evernote přeci jen trochu víc vážně, dává Premium účet smysl. Nelituji jej.

Mobilní aplikace

Jsou podstatné proto, abych se k poznámkám či jejich editaci dostal co nejrychleji. Zde už jsem ale skeptičtější. Po poslední významné aktualizaci s příchodem iOS7 (bavím-li se o verzi pro Apple) už se mi jejich uživatelské prostředí nelíbí tak moc. Zelená barva je méně světlá a vůbec.. je škaredější. A i když je to asi tím, že mám stále ještě iPhone 4, přijde mi pomalejší. Někdy musím chvíli čekat na to, abych mohl prolistovat jiné poznámky, zápisníky. Jinak oceňuji přehledný spodní panel s tlačítky po pořízení nové poznámky.

Na tuto funkci mi ale více vyhovuje aplikace QEver. Nicméně mobilní verze Evernote mám hlavně kvůli čtení, procházení poznámek a materiálů. Zasahuji v nich jen výjimečně. Psát se v nich dá, ale často nepohodlněji.

Jejich výhoda (a mé častěji užití) spočívá v nasnímání textu, nebo nahrání zvukového záznamu. Zkoušel jsem také Evernote Moleskine, ale zajímavější by bylo, kdyby šlo štítkovat pomocí nadefinovaných ručně psaných symbolů, nikoliv jen nálepek.

Poslední dobou více a více používám papír a tužku, proto si do Evernote pak jednotlivé stránky nafotím nebo naskenuji.

Email

Líbil se mi poštovní klient Postbox pro své tlačítko, které mail dostalo rovnou do Evernote. Jinak k tomu slouží adresa přidělená k účtu. Pochopitelně i další doplňky nebo klienti to dokáží, podělte se o tipy v komentářích. Já znám fajn aplikaci Mailplane nebo Boxer (pro iOS), který integruje i skvělou službu Sanebox.

Přesun mailu do Evernote jsem svého času požíval často z důvodu jakési archivace-sumarizace podstatných věcí, které se vztahovali k mé práci. Nakonec jsem to dělat přestal, protože si eviduji pouze ručně psané poznámky o tom, kdy jsem co komu sdělil, co jsem vyřídil, v poštovním klientovi to pak jsem schopen dohledat.

Aplikace, služby

Fascinuje mě svět, který vznikl kolem Evernote. Stačí se podívat na výpis doporučených služeb-aplikací. Čas od času se na něj podívám a zkusím vyzkoušet některou z nich. Vyzkoušel jsem nebo se chystám například na

 • Kustom Note – přijde mi to jako výtečný nápad a z odzkoušení ve službě vidím velký potenciál, který hodlám časem využívat (právě například pro potřeby e-learningu). Mimochodem článek o službě napsal Daniel Gamrot.
 • Mohiomap v sobě má spojení myšlenkových map a Evernote, což se mi moc líbí. Zatím jde však pouze o vizualizaci obsahu vašeho účtu. (Článek v češtině.) Přál bych si, aby Evernote zvládalo dělat mapy přímo v sobě.
 • LiveMinutes pro konference, telefonování, společnou práci na dokumentech výborná služba. Spolupracuje s Evernote.
 • ScannerPro pro iOS, skenuji dokumenty přímo do Evernote.

Evernote a projekty, úkoly (nebo snad i GTD)

Zkoušel jsem a nepropadl tomu. Už právě pro pomalost iOS verzí Evernote. Jinak by mi spojení všeho do jedné aplikace smysl dávalo. S příchodem tzv. Reminders Evernote významně poskočilo kupředu, dokáži si představit, že bych v budoucnu mohl Evernote skutečně ke správě projektů a úkolů používat. Nicméně existují úkolovníky, které s ním spolupracují. Například Zendone nebo Gneo. O nich a dalších službách připravuji samostatné články.

Tento článek do značné míry předznamenává další sérii textů, které se budou zabývat podrobněji službami a aplikacemi, které s Evernote spolupracují. Důraz budeme na webu pochopitelně klást na multiplatformnost.

Poslední měsíc významně přecházím na papírové nástroje a spojení s Evernote se nabízí, o tom napíši také. A pochopitelně, budu moc rád, když sem do komentářů přidáte své vlastní zkušenosti s Evernote, případně nabídnete materiál na samostatný text.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. marcco napsal:

  Evernote v iOS7 je otřesný, nesymaptický mám iPhone5 a je to pomalé také, takž eproblém v telefonu nebude,
  na články o aplikacích se moc těším, Evernote používám velmi rád s maximální spokojeností….

 2. Oskar Michl napsal:

  Funkce pro přenos mailu do Evernote je již i v Outlooku. Mám MS Office 2013.
  Mně se Evernote v iOS7 líbí… A řekl bych, že je používání plynulejíší než předchozí verze (mám iPhone 4S).

 3. Peter napsal:

  Ahojte, ako je to prosim presne s scanovanim textov do Evernote? Pytam sa preto, lebo vyuzivam Evernote, na iPhone, ci na pocitaci s hlasovym programom na citanie textu nakolko na obrazovku nevidim. Pride mi to ako fajn program a som velmi rad, ze si mozem takto rozne poznamky ci vytvarat, alebo citat. No rad by som Evernote vyuzil aj na rozpoznavanie textov, cize ocr. Ak som to spravne pochopil, tak je tato moznost, ale aj ked som nejaky text nafotil, tak som sa nikdy nedostal k textovemu vypisu. Je to vobec mozne?

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru