Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Mapa jako okno do duše

By on 26. 12. 2013 in Kondice with komentáře 4
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Pohled do sebe samého a vlastní zhodnocení nemusí být pro každého příjemné, pozitivní dopad je ale nezpochybnitelný. Zpětnou vazbu, nasloucháme-li jí, získáváme v průběhu života od okolí. Stejnou měrou důležitý je ale i náš vlastní názor. Sebereflexe nemusí nutně zavánět kritickým zhodnocováním toho, co se nám nepodařilo/nedaří, nebo pojmenováváním chyb, kterých se dopouštíme, a vlastností, jež nedokážeme zkrotit. Stejně tak se může nést v pozitivním duchu – úvahami nad svými cíli a posláním, nad vizemi a sny, nad konkrétními návyky, které mohou k naší spokojenosti dopomoci.

Vnitřní pohled sice může probíhat pouze tím, že se zamyslíme, ale každá myšlenka, každý postřeh, má jinou váhu, napíšeme-li jej. Ne nadarmo se říká, že z přání se stává cíl, až tehdy, když jej „zhmotníme“ na papíře. Nemusí k tomu sloužit jen a pouze papír, i když na niterné pochody je vhodnější než kdejaká elektronická aplikace.

Takové sebehodnocení lze provádět různými způsoby. Jedním z těch velmi účinných jsou myšlenkové mapy. Ostatně, dává to smysl, vždyť právě mapy zachycují nejpřesněji myšlenkové pochody v našem mozku. Jestliže chceme to, co se nám v něm odehrává – byť jde o věci často spojené se „srdcem“ – nezkresleně zapsat, mapa nám pomůže.

Průběh rozkreslování do velké míry závisí na tom, co hodláme řešit. Budou-li to výsostně jen a pouze plány či cíle, může být mapa strukturovaná do podoby stromu, kdy jednotlivé větve buďto představují dílčí časová údobí, kategorizují cíle do krátkodobých a dlouhodobých, nebo třeba větví cíle na základě toho, jak souvisejí s tím, co děláme, chceme dělat, s pracovním či osobním životem, v neposlední řadě zda jde o cíle pouze naše vlastní nebo souvisejí i s dalšími lidmi.

Výhodou mapy je schopnost výše uvedené varianty skloubit i do jednoho jediného obrázku. Ústřední větve budou představovat základní členění, a protože v hlubší struktuře se budeme opakovat (např. cíl bude jak osobní, tak krátkodobý, tak bude souviset s našim povoláním), můžeme využít nejrůznějších spojovacích čar.

Plány a cíle nejsou jedinou cestou do našeho nitra. Lze jít hlouběji a hledat to, kdo jsme, co chceme a do jaké míry se nám to (ne)daří. V takovém případě může v centru mapy stát jediné slůvku JÁ. Větvení je vlastně neomezené. Budou jednotlivé linky vycházet ze čtyř základních rovin (mentální, duševní, duchovní, sociální)? Rozdělíme mapu na dvě poloviny JSEM – CHCI BÝT? Vypíchneme v mapě samostatnými větvemi dobré a zlé návyky, vlastnosti, činnost? Co třeba věnovat v mapě prostor pro aktivity, o kterých víme, že když je budeme dělat, mohou nás posunout blíže k vytyčeným cílům, ke spokojenosti a štěstí?

Diktovat, jak by taková mapa měla vypadat, zvláště v případě sebereflexe nemá význam. Takového hodnocení by měla vycházet jen a jen z nás, mapy tak budou případ od případu odlišné. Proč ale zvolit právě je?

Zkusme si to představit. Sedneme nad linkovaný papír. Začneme vypisovat kupříkladu své dobré vlastnosti. Pak nás nic už nenapadne, protože vyskakují vlastnosti špatné. Tak začneme vypisovat je. Poté přejdeme na své plány, pak na činnosti, které chceme dělat, návyky, kterých se zbavit atd. atd. Jestliže zvolíme lineárně strukturovaný způsob zápisu, neustále svazujeme naše myšlení. Nyní se věnujeme tomu, teď zase tomuto. Myšlenky ale v hlavě mnohdy tak disciplinované nejsou. Vyrušují se a právě díky mapě můžeme skákat z místa na místo, aniž by se narušila přehlednost. U mapy navíc máme tendenci jít hlouběji. S každou novou větví vzniká tendence i ji dále rozvětvit. Komu by se totiž v přírodě nelíbil hezky rozvětvený strom?

Kreativitě se meze nekladou a můžeme pracovat i s různými barvami. Záleží na našich osobních preferencích, ale řekněme, že chladné barvy by reprezentovaly myšlenky negativní, zatímco teplé ty dobré. Když by si člověk dal práci, přiloží k důležitým bodům obrázek – co třeba portrét člověka, kterého má rád, nebo s kterým se chce usmířit? Nebo vysněný dům, auto?

Jak dělat takovou mapu není možné radit, jednu radu si ale v závěru neodpustím, rozhodně nikam při kreslení takové mapy nespěchejte. U sebereflexe byste měli být sami, měli se vzdát všech rušivých vlivů, vypnout telefon, nekontrolovat sociální sítě. Pečlivost, klid a důvěra v tento proces se vám náležitě oplatí – mapa totiž nejen člověka pročistí, ale umožní mu nahlédnout více do jeho nitra a v neposlední řadě, díky tomu, že jsme si vše zaznamenali, mu může i v budoucnu ukazovat, co je dobré a co zlé.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Ladislav napsal:

  Pokud máte jasně dané plány a cíle, je to špatně, neboť se stavíte proti celému vesmíru, který nemá ani jasný cíl ani směr, a musíte tedy zákonitě prohrát…

 2. Roman napsal:

  Ladislav: pokud to myslíte vážně, tak jste tady na špatném serveru :-) v takovém případě doporučuji novebohatstvi.cz, blog.baraka.cz nebo třeba sebapoznanie.sk :-)

 3. Roman napsal:

  co se týče myšlenkových map a sebereflexe, mě se taky osvědčily – píšu si celkem pravidelně deník a už několik let ve formě právě myšlenkových map. Má to několik výhod – rychlost zápisu – píšu si většinou jen klíčové body z toho, co se stalo, a k nim připisuji co se mi s tím asociuje, kde třeba vidím příčiny a kam dále se dá jít (je-li to možné). Navíc se k těmto zápisům dá vracet i později a přidávat další větve, když se s odstupem času objeví další myšlenky…

 4. Mirka napsal:

  Souhlasím, myšlenkové mapy jsou skvělé, taky s nimi občas
  jsem a sama se pak divím, jak se věci na papíře daly do
  souvislosti. Hezky to Lukáš napsal :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru