Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Je GTD ztrátou času?

By on 4. 11. 2013 in Sebeorganizace with komentářů 9
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Diskuzím, mnohdy horkokrevným, nad smyslem metody GTD jsme se zde už párkrát věnovali. A i když jsme mysleli, že si dáme na čas oddych, jeden z textů nás znovu vybudil k tomu, abychom jej zde publikovali.

Autorem textu 10 důvodů, proč je GTD ztrátou času je Filip Molčan, s nímž jsme na našem webu zkraje letošního dubna vedli rozhovor nejen nad jeho „dítkem“ Moredays, ale také nad budoucností elektronické pošty. Jeho deset výtek má své opodstatnění, navíc víme, že Filip Molčan se s GTD zkoušel několik roků sžít a problematice efektivity se i profesionálně věnuje, nejde tedy o nějaký bezcenný výkřik, který má na sebe přilákat vlnu pozornosti. Nepublikujeme však text jen tak, sám o sobě, nýbrž s komentářem šéfredaktora, Lukáše Gregora, který se GTD věnuje dlouhodobě a školí jej. Lukáš se rozhodl k 10 důvodům Filipa Molčana vyjádřit už proto, že  na svých kurzech s podobnými argumenty pracuje – ať už na základě zpětné vazby účastníků, nebo na možné nemoci GTD sám upozorňuje.

 

1) GTD je pro lidi, kteří jej nepotřebují. Pokud jste hodně aktivní člověk, nejste schopen dodržovat pravidla GTD. Pokud s časem na práci s GTD nemáte problém, nepotřebujete GTD.

Nejspornější bod, protože je příliš mlhavý. Co je hodně aktivní člověk a o jaké časové náročnosti se vlastně bavíme? Jsou ta pravidla takovým okrádačem? Bavíme-li se například o softwaru, je zaznamenávání i třídění automatický proces, který nás naopak při samotném pracovním procesu nebrzdí. Týdenní revize může vzít člověku času více, ale to v případě, pracuje-li i s vyššími perspektivami, rolemi, cíly, plánuje-li a hodnotí.

2) GTD je kult. Má své vyznavače, kteří jej používají a vyznavače, kteří nejsou schopni jej používat, ale je to sexy, tak se k němu hlásí.

Souhlasím. Mohl bych napsat, že to metodě jako takové škodí, na stranu druhou, nám může být jedno, zda a kdo se ke GTD hlásí a na kolika webech se objevuje. Nemělo by přece jít o argument, proč GTD (ne)používat.

3) Inbox je skladiště, které vám umožní dělat každou hloupost, která vás kdy napadne.

Může jim být, pokud všechno, co jste si (aby vás neblokovalo) zaznamenali také budete dělat. Jenže to GTD neříká a váš selský rozum by vám v tom měl také zabránit. Když to přirovnám k poštovní schránce, tak není chybou emailu, že v Inboxu máte dopisy důležité i ty, které vás zajímají méně, nebo spamy. Není chybou elektronické pošty, když si prohlížíte sladké powerpointy od kolegyň z práce, nebo sálodlouze odpovídáte na dopis člověku, který vám akorát ubírá energii.

4) Polovina vašich tagů je jen cesta k prokrastinaci, umožní vám myslet si, že to nyní dělat nemusíte a odložit.

Souhlasím. Měl jsem zkraje pocit, že je třeba mít na všechny nástroje či činnosti speciální kontext, nyní jich využívám zhruba pět – jen v takových případech, kdy vím, že se mi princip spojování položek na základě společného kontextu bude hodit. Lze to částečně přenést i na projekty. Jejich přílišné množství může ubrat na přehlednosti. Proto některé spojuji a zastřešuji obecnější oblastí.

5) GTD je jako analogová fotografie v dnešní době. Je to fajn, líbí se, ale praktický přínos je minimální.

To, že něco můžete udělat za 2 minuty neznamená, že byste to měli udělat, není důležité dělat vše, ale dělat to, co má smysl.

6) Máme na trhu stovky GTD aplikací a většina uživatelů stále čeká na něco lepšího, co “bude konečně ono“. Pokud neumí udělat podle GTD systému aplikaci stovky vývojářů, proč by mělo být dobré to používat? Něco tu není vpořádku.

Problém má dvě roviny. První spočívá v tom, že Allen GTD naformuloval tak, aby se dala aplikovat na řadu odlišných povolání, na řadu nástrojů, je pak už jen na jednotlivích, aby si metodu přivlastnili-přizpůsobili svým potřebám. (To není chyba metody, že dokáže být i flexibilní, otevřena změnám.) Proto je pochopitelné, že žádná z aplikací nemůže být tou pravou a opravdu čistě GTD. Já sám bych rád třeba pracoval i s myšlenkovými mapami, ale vychází to z mého vlastního nastavení, ne z neschopnosti vývojářů nebo GTD.
Druhá rovina stojí na faktu, že člověk, který je lenivý, hledá viníka – a tím je buď metoda, nebo právě nástroj (a tak hledá a hledá další).

7) Bez priorit není směr. GTD vám pomůže vyčistit hlavu od důležitých věcí, které se vám dělat nechce a zaplnit ji věcmi nedůležitými, které dělat chcete. Hlavně pořád něco dělat.

Ano, na toto při svých kurzech upozorňuji. Může k tomu vést. Přílišné doslovné čtení Allenovy knihy k tomu svádí. Ostatně, už název Mít vše hotovo ukazuje, že tudy bychom se vydat neměli. I proto jsem zakomponoval do svého „workflow“ principy Stephena Coveyho, byť i Allen skrze své letové hladiny o vyšších perspektivách (a tedy i prioritizaci) hovoří. Když intuice ví o prioritách, mnohem to celý proces usnadní. Do inboxu se dostává to, s čím je třeba pracovat, lépe se třídí i rozhoduje, kdy co dělat.
A i když se snažím prioritami řídit, nebudu tvrdit, že všichni děláme jen to, co je „skuteně pro nás důležité“. Existuje kolem toho i materiál, díky kterému se k důležitým můžeme dostat, nebo mít na ně čas či peníze. A při takových činnostech vlastně ani moc prioritizovat nepotřebuji, potřebuji se dostatečně koncentrovat a dělat je všechny tak, aby byly v pořádku a moc mi neubraly na energii – a k tomu právě GTD pomáhá.

8) Je staré. V roce 2002 jsme fungovali zcela jinak, bez messangerů a sociálních sítí.

A je také aktualizované, stačí si nečíst pouze první vydání knihy. Přesto, principy jako takové jsou platné bez ohledu na (ne)přítomnost sociálních sítí.

9) Kolik opravdu úspěšných lidí používá GTD? Úspěšní lidé se soustředí na to, co dělají, nikoliv na systém.

Mlhavé stejně jako první argument. Kdo je úspěšný člověk? Existují statistiky? A co by nám řekly? Nejde primárně o nás samotné? O naše potřeby? Pokud vím, že mi metoda může pomoci, má mě zajímat, jestli s ní pracuje i český miliardář?

 

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Tomáš Bleša napsal:

  Doplnil bych pár poznámek:

  – Největší úspěch GTD spočívá v tom, že vám vždy na určitou chvíli dá pocit kontroly. Což je mimochodem dost návyková věc. Věřím tomu, že spousta lidí nepoužívá GTD pravidelně, ale v okamžiku pocitu přetížení a chaosu si na pár dní „šlehne dávku GTD“. Je to stejný pocit vzrušení, jako třeba u „nové zaručeně fungující diety“.

  – GTD skutečně není pro úspěch potřeba (ať už je úspěch cokoliv). Je to jeden z mnoha systému, kterými si můžete pomoct překonat rozpor mezi prostředím, ve kterém žijeme a prostředím, na které se vyvinul náš mozek….což mě vede k tomu, že

  – GTD říká „vše pryč z hlavy do systému“, což je dle mého názoru fundamentálně špatně. Většina věcí si nezaslouží být vytažena z hlavy někam pryč. Náš mozek „eskaluje“ a nechává „vyhnít“ na pozadí a dynamicky. Mozek neustále hledá odpověď na otázku „co dělat teď?“. Problém je, že Allen definoval, že vlastnímu mozku nemůžeme věřit. Nezní vám to absurdně? Mozek je možná nejkomplikovanější struktura a nástroj, který známe. Co je proti tomu jakákoliv GTD aplikace? Jo, chápu, že pár věcí mozek neumí…např. myslet na deadline, který vám stanovil šéf, místo toho, aby neustále připomínal „odpočiň si“ … což je dobré pro vás, ale ne pro vašeho šéfa.

  – Někdy mi přijde, že to, že potřebujeme systémy jako je GTD, je symptomem problému. GTD je lékem, který nám usnadňuje žít naše krysí závody. Místo toho, abychom přemýšleli, proč žijeme životy plné deadlinů, seznamů, ABC priorit, projektů, polykáme dokola „GTD prášek“, který to celé dělá snesitelnějším…… Jo a pro rejpaly: nejsem pro to, abychom se vraceli na stromy. Jen by nám slušelo trochu zvolnit a nesnažit se mít vše pod kontrolou a nenazývat každé zastavení a odpočinek prokrastinací.

 2. protestant napsal:

  Při čtení Allenových knih jsem ale nenabyl pocitu, že by mu šlo o závody. o to stihnout toho co nejvíce. Naopak jsem měl pocit, že mu jde o to být více v pohodě.
  Nicméně jsem přesvědčen, že Coveyho cesta je ta lepší.

 3. GTDovec napsal:

  GTD jako významný segment našeho time-managementu má zcela určitě své opodstatnění. Pro určitý typ lidí, kteří jsou zavaleni hromadou úkolů, informací, prostě „vstupů“, nabízí užitečné rady i pomůcky. Upozadění prioritizace denních úkolů, či její „přejmenování“, je ovšem úskalím GTD, které u méně kreativních a odvážných jedinců vede k závalu úkoly bez ladu a skladu. Proto my, co diskutujeme, přizpůsobujeme, většinou vědomí hierarchizace úkolů máme zažité a do GTD ho po svém implantujeme.
  A ještě něco. Naše práce, metody, životní etapy se vyvíjejí. Stejně je třeba se přizpůsobovat, a také rozvíjet techniky duševní práce. Včetně vybalancování oblíbeného schizmatu digi versus papír :-)
  PS: Největší slabinou GTD je jeho zbožštění – autorem a samozřejmě uživateli. Všechno je relativní. Jenom náš život a to, jak ho prožijeme, je v našich rukou. A jestli v nich třímáme ten či onen diář, je víceméně jedno. Důležité je, co dnes uděláme pro svůj životní plán, pro SEBE.

 4. Peter napsal:

  GTD nikdy nesľubovalo recept na úspech alebo šťastie, to si musí každý nájsť sám. Pre niekoho je to život v štýle 4HWW a la Ferriss, pre niekoho tvrdá drina 10 hodín každý deň. Nech už si vyberiem čokoľvek, GTD mi vždy bude spoľahlivou oporou. Raz som si naňho zvykol a nech si vraví kto chce čo chce, viac už bez neho nechcem byť.

 5. David napsal:

  Z mých zkušeností vyplývají jen tyto důvody proč GTD někomu nefunguje:
  – hledá v něm něco jiného, než čím je
  – nechce se naučit přemýšlet jinak, než je zvyklý, naučit se jiný přístup
  – nepodařilo se mu metodu a nástroje správně zavést
  – odmítá si přiznat výše uvedené

 6. ed napsal:

  Vážení, GTD mi ukázalo možnou cestu, jak si udělat pořádek v hromadě povinností a fyzických věcí. Udržet si nos nad vodou pro mne totiž bylo v každodenním kolotoči živitele rodiny se dvěma pracovními úvazky (s nedostavěným domem na krku) stále častěji téměř nemožné. Výsledek – permanentní neskutečná únava, stres a nervy z nestíhání a k tomu zhoršené zdraví. Když jsem začal aplikovat GTD a plánovat dle filozofie Franklin Covey, život se mi radikálně změnil k lepšímu. Obě metody se pro mne staly dobrým lékem a já dnes žiji mnohem spokojenější život. Díky tedy za ně! Vím, že spousta lidí má vrozené schopnosti, které jim umožňují zvládat vše s přehledem a klidnou myslí, jenže někdo takový není a potřebuje cestu ukázat. Poslední dobou pozoruji, že perferktně vedený diář a nacpaný inbox už tolik nepotřebuji a vše zvládám jaksi přirozeně. Pokud člověk nepropadne fanatizmu, GTD je skvělou metodou, ze které si každý může vybrat to své :-)

  Hezký den všem

 7. Milan Třešňák napsal:

  Pánové, díky za článek. Přikládám pár poznámek k jednotlivým bodům:
  1) GTD je pro lidi kteří jej nepotřebují … – pokládám se za aktivního a GTD používám a šetří mi více času, než kolik mu věnuji
  2) GTD je kult – souhlas, spousta lidí má ke GTD naprosto nekritický přístup. Ale jak píše Lukáš, to nás nemusí zajímat.
  3) Inbox je skladiště … – naopak, pokud si dělám poctivě všechna review a mám pořešeny vyšší letové hladiny, nestává se mi, že bych se zabýval hloupostmi (to mimochodem žádná metoda nevyřeší)
  4) Polovina vašich tagů … – pokud nenastoupí selský rozum, žádná metoda to nezachrání. Je potřeba k tomu přistupovat s určitou mírou a tak aby to dávalo smysl. Taky nedělám ze všeho, co má více jak jeden krok projekt a kontexty využívám uplně jiné než ty doporučované a nejčastěji uváděné. Je důležité pochopit ten princip, který kontexty přinášejí.
  5) GTD je jako analogová fotografie – analogová fotografie je jenom nástroj, principem je kompozice, světlo, hloubka ostrosti atd., věci které fungují u analogové i digitální fotografie. U GTD je to samé, je tam spousta obecně platných principů, které fungují nezávisle na nástrojích.
  6) Máme na trhu stovky GTD aplikací – to není chyba metody. Pokud půjdeme do hloubky a pochopíme jaké principy GTD přináší, na nástroji příliš nezáleží. GTD jsem měl vedené v různých formách – papír, elektronicky, kombinace a samozřejmě různé nástroje a za sebe mohu říct, že je to téměř jedno. Hledání Té správné aplikace je jen takové hraní a berlička pro výmluvy (u některých samozřejmě).
  7) Bez priorit není směr. – také jsem zavedl spoustu věcí z S. Coveyho, ale i když se budeme držet jen metody GTD, pokud má člověk vyřešeny i vyšší letové hladiny a dělá pravidelné review na všech úrovních, neměl by být žádný větší problém.
  8) Je staré. – budu se opakovat, ale pokud budeme brát GTD jako souhrn principů, tak rozhodně zastaralé není.
  9) Kolik opravdu úspěšných lidí používá GTD? – souhlas s Lukášem. Kdo to je, ten úspěšný? Většinou se pozornost zaměří na jména typu Gates, Jobs atd. Přiznávám, že životopisy a postupy těchto lidí bývají leckdy fascinující, ale velice rád se dozvím jak to dělají „normální“ úspěšní lidé.
  10) nějak vám bod 10 vypadl :-)
  Všechny názory jsou samozřejmě moje subjektivní, i když díky tomu, že pracuji ve velké firmě se spoustou kolegů, mám možnost sledovat spoustu věcí i u nich, resp. to jak jim GTD a spol. (ne)funguje.
  @Tomáš – díky za poznámku o zvolnění. Super.

 8. Dalibor Špok Dalibor Špok napsal:

  Díky za pěkný článek. Naprosto souhlasím s většinou bodů „devatera“. Svůj názor na GTD jsem popsal v několika článcích zde, proto jej nebudu opakovat.

  Jako sporný vidím akorát bod 1). Myslím, že komu funguje GTD natolik, že bez něj „nedokáže žít“, prostě potřebuje nějakou berličku/metodu/systém, o který opírat své fungování ve světě. Na tom není nic špatného. Jsem však přesvědčen, že jakýkoli systém, který bychom ad-hoc utvořili z „osvědčených“ rad nesčetných knih o time-managementu (a dali mu potřebnou marketingovou oporu, kultovost, tak aby mu jeho uživatele „věřili“), by u tohoto typů lidí fungoval stejně.

  Protože u systémů produktivity/time managementu nejsou často důležitá konkrétní pravidla, ale spíše pravidla jako taková – to, že omezují naše nekonečné uvažování, že říkají – bude to tak a tak a hotovo – a tím nás směřují k práci, nikoli k planému ruminování a nekonečnému plánování…Je jedno, jestli pojedeme na výlet škodovkou, opelem nebo bmw. Přít se o to, jaká je „nejlepší“ značka auta, asi smysl nemá.

  GTD je rozšířené, populární, a proto mnozí lidé ve snahách o seberozvoj narazili právě na něj, a ztotožnili si jej obecně s „produktivitou“. Skoro vše, co dělají, nazývají GTD, byť se to od původní metody radikálně liší. Je to často důsledek faktu, že nevyzkoušeli nic jiného – potom si samozřejmě myslí, že GTD je „jedinečné“ (protože je to jediné, co znají). To samozřejmě není kritika nadšenců GTD (ať si každý používá, co pro něj funguje) – spíše je to důvod, proč nemá cenu vést plamenné diskuze, zda je GTD funkční, nebo nefunkční….

  Ke komentářům Lukáše:

  ad 2) Kultovost brání rozumné diskuzi. Zažil jsem to i ve svých článcích/komentářích k nim. Napadení kultu budí emoce. Není to argument, proč GTD nepoužívat. Je to pro mě argument, proč se o GTD s jejich „fundamentálními vyznavači“ nebavit. Nemá to příliš smysl.

  ad 3) Paralela s Inboxem emailu je dobrá, ale dotáhněme ji do konce. Jednou z nejdůležitějších zásad „hygieny“ emailu je co nejvíce minimalizovat zbytečné emaily – nenechat se psát na zbytečné cc:, nenechat si posílat zbytečné newslettery. Minimalizovat zbytečné ještě než nám přijde. Nechápu, proč bychom do GTD inboxu měli psát každý nesmysl v neurotické snaze ovládnout proměnlivost světa a „neztratit tuto jedinečnou ideu“, „podržet myšlenku“. Pokud je ta idea skutečně jedinečná, pak si ji samozřejmě zapišme. Pokud je hodně dobrá a důležitá, napadne nás nebo potká znova – cestu si k nám najde. Psát si do inboxu desítky trivialit a pak je hodnotit a škrtat je opravdu ideální cesta jak být „busy“, ale neproduktivní. Je to podle mě znakem přílišné snahy vše kontrolovat.

  ad 6) původní bod F. Molčana perfektně shrnuje podstatu problému: GTD není dobře finalizovaná metoda. D. Allen vydal knihu, která se stala bestsellerem, od té doby na metodě nezměnil vůbec nic (což přesně říká bod 8). Autoři jiných metod reagují na kritiku a své metody vylepšují. Allen – možná logicky, protože měl megaúspěch s prvním vydáním – nezměnil nic, neupravil nic. Metoda je proto nedotažená, neukazuje konkrétní příklady implementace. Jsou to desítky stran popsaných nad něčím, co se dá dobře shrnout na dvě stránky: jako rámec OK, ale každý si pak musí metodu „doladit“. A toto fascinující „dolazování“ je dalším kořenem nekonečné prokrastinace IT geeků a neustálého zlepšování a zabývání se GTD a psaní nových „tipů“ a čekání na „lepší aplikaci“ – místo abychom se prostě dali do práce a dělali to, co není lákavé a obtížné. Tuto „nejasnost“ pak D. Allen využívá v tom, že poskytuje „koučování“, které vás metodu naučí aplikovat v praxi. Pokud by byla metoda dobře popsaná, životná a finalizovaná, nebylo by potřeba koučování. Stejně jako je nepotřebujete např. pro metody Coveyho nebo Forstera.

 9. Dalibor Špok Dalibor Špok napsal:

  @Tomáš Bleša – výborné postřehy

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru