Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak makám: Petr Svoboda

By on 7. 11. 2013 in Témata with Žádný komentář
filipulik

filipulik

GTD experimentátor, marketingový manažer v technologické firmě, osobní trenér digitálních technologií, filmofil a běžec ...
filipulik

Poslední články od filipulik (Všechny články)

„Můj největší trik na úsporu času a produktivitu je, že dopoledne neotvírám e-mail,“ říká Petr Svoboda a ve svých stručných odpovědích v cyklu Jak makám poodkrývá své pracovní workflow.

Profil

Vlastním, řídím a žiji pro společnost netdevelo s.r.o. specializující se na tvorbu středních a větších e-shopů na míru, které tvoříme pod brandem ShopSys. Ještě víc než firmu miluji svou ženu. Relaxuji během a vařením.

Lokalita

Sídlo máme v Ostravě, kam dojíždím autem cca 20km z vedlejšího města. Do práce jsem se již párkrát vydal i vlakem, autobusem, na kole či během.

Aktuálni mobilní telefon:

iPhone 5

iphone

Aktuální počítač:

Macbook Air 11“

Tablet?:

Nepoužívám. Air není zas o moc větší/těžší, takže jej můžu vzít všude, kde potřebuji. Měl jsem ho samozřejmě i na mé dvouměsíční cestě po Asii. Máme doma krátce iPad mini, ale využiji jej jen občas na „gaučové“ rychlé googlování informací.

Bez kterých aplikací, jakého software, nástrojů nemůžete fungovat?

Evernote, Doit.im, GoogleDocs a Runkeeper :)

Jak vypadá Vaše pracovní místo?

V kanceláři mám velký monitor, ale často pracuji v kavárně, ve vlaku, na cestách i doma. Prý 11“ macbook lidem na práci nestačí, mně ano.

Jaký je Váš nějvětší trik na úsporu času?

Většinou neotvírám e-mail dříve než v 11:00. Hodně času mi také šetří synchronizované applikace (Doit.im, Evernote, Google kalendář). Největší úsporou času je ovšem rozhodně delegování úkolů kolegům (plus přidělení
maximálních kompetencí) – máme ve firmě velmi schopné lidi a zato jsem vděčný.

Jak si evidujete úkoly?

Pro GTD používám nástroj Doit.im a naprosto mi vyhovuje. Naučil jsem se už také dlouho hnijící úkoly mazat (ty už totiž nejsou důležité). Co jsem se naopak nikdy nenaučil je používat Inbox. Vždy musím dát věc na konkrétní den a nebo jako Next k projektu (ty ale pak často hnijí). Také moc často nedělám revizi. Ani inbox ani revize mi ale nechybí. Pro větší produktivitu nemám zaveden jen GTD, ale mou kombinaci tří kroků: 1. Dostaň to z hlavy (vše někam zapsat), 2. Sněz tu žábu (každé ráno nejdříve udělat nejdůležitější věc) a 3. Vytvoř si jízdní řád (pravidelný harmonogram činností). Více o tom jsem psal na svém blogu.

Bojujete s prokrastinací? Jak?

Občas mám nutkání ten e-mail otevřít před 11:00. Pak už ten den moc věcí / žábu neudělám. Když ovšem dokončím každodenní žábu a pak prokrastinuji, už se tím tak neužírám. To nejdůležitější jsem udělal, takže ze sebe mám dobrý pocit, přestože např. zbytek dne prosedím nad nedůležitými maily.

Jak si zapisujete poznámky ze schůzek?

Buď rovnou do Evernote, nebo na papír a pak to do Evernote fotím (díky OCR lze v napsaném textu také vyhledávat – to mi usnadňuje spoustu práce při dohledávání).

Používáte myšlenkové mapy?

Ano, MindMeister.com. Často si díky myšlenkové mapě utřídím myšlenky a poté se pustím do práce. Zde je např. ukázka mapy, když jsem dělal roční byznys plán. Poté jsem všechny úkoly přepsal do Doit.im a na byznys plán udělal tabulku. Kdybych začal nejdříve tabulkou, 50x ji předělávám.

mindmap

V které každodenní činnostijste lepší než všichni ostatní?

Než všichni určitě ne, ale jde mi práce s maily. Dokážu je stále neotevírat. Umím je delegovat, odkládat i mazat. Soustředím se na dobré popsání co, po kom a kdy chci. Dám-li někoho do kopie, musí to být nutné. Vždy i lidi z kopie jmenuji v úvodním pozdravu a v mailu popíšu proč v kopii jsou a co po nich chci. Mám také silnou vůli – donutil jsem se z neběžce vytrénovat na maratonce, 2x ročně si dávám měsíc bez alkoholu, dokážu dlouhodobě dodržovat diety (dřív bezlepkovou, pak sacharidovou, dnes paleo), dokáži ve firmě vytrvale tlačit na zlepšování procesů a činností.

Co posloucháte, když pracujete?

Někdy rádio, někdy relaxační hudbu z džungle, někdy house. A jindy mi zase hraje týden stále dokola nějaké album.

Jak a jak dlouho obvykle spíte?

Dlouho jsem experimentoval s mikrospánky (obvykle jeden spánek 5 hod a jeden mikro spánek 22min později odpoledne). Nakonec jsem ovšem zjistil, že nejpohodlnější je jeden 7-8 hod spánek a to dodržuji.

Jak jinak dobíjíte baterky?

Běhám (2-4x týdně vždy zhruba hodinku) a přes zimu chodím do posilovny. Baví mne i vaření (při paleo stravě si ho užívám 2x denně) a občas relaxuji v sauně. Nejraději mám ale víkendy (ideálně prodloužené), když s manželkou oba neotevřeme notebook a ani nelistujeme maily v iPhonu.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru