Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Život s Evernote – Prostor na informace

By on 28. 10. 2013 in Nástroje with komentářů 29
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Dlouhou dobu nás pojil ambivalentní vztah. Nadšení z možností, na straně druhé jejich nevyužití. Snaha pracovat na 100%, stejně jako vědomí, že aplikace někde na disku spí. Sloní hlava v ikoně mi byla sympatická a podívám-li se na ní nyní, vím, že jde o pomocníka, bez kterého bych si svoji práci nedokázal představit. Ještě jsem jej nepředstavil, jmenuje se Evernote.

Textů a textíků, všemožných manuálů, rad a dokonce i e-knih najdete na téma Evernote řadu. Má smysl psát další? Odpověď naleznete až po přečtení, sám za sebe můžu říci, že hlad po informacích o Evernote neslábne, ba naopak. A rozhodně lidé nelační po návodech, kde jakou klávesovou zkratku použít (a nastavit), ale jak kdo Evernote používá. Proto, berte prosím v potaz, že následující moře vět nemá za cíl něco vysvětlovat a dávat vám do ruky návod. Mým cílem od samého počátku je, abych popsal své vlastní užívání, tzv. workflow. Jak Evernote zasazuji do své práce (a osobního života), kde jsem potkal nedostatky, kde naopak cítím potenciál, na který teprve z dálky hledím. Současně připojuji přání, aby se pod články vyskytla diskuze, ať už postavena na dotazích, nebo vašich vlastních zkušenostech.

Evernote je má osobní wikipedie

Čtenář našeho webu mi nebude věřit, ale na školeních se setkávám stále s většinou těch, kteří o Evernote neslyšeli. Jak jim ve stručnosti vysvětlit, co služba nabízí?

Nedávno jsem použil při školení tu nejjednoduší definici: “osobní wikipedie”. Představte si prostor, v němž můžete mít přehledně uspořádané veškeré podklady, s nimiž pracujete. Ať už materiály k projektům, nebo informace, které vám přijdou užitečné.

Evernote jako “osobní wiki” dává smysl už proto, že služba má propracované nástroje pro co nejefektivnější sběr. Co prohlížeč to webový “clipper”, ten pro Chrome je však nejpropracovanější, osobně stejně ale nejraději (a nejčastěji) pracuji se Safari.
Dávno, dávno jsou ty doby, kdy jsme si informace z internetu kopírovali do word dokumentu (někteří to stále ale dělají), exportovali do PDF a ukládali na disk, nebo jen ukládali do “oblíbených” záložek v prohlížeči (a riskovali tak chaos a ztrátu, když článek z internetu někdo odstraní).

Při sběru informací z internetu volím uložení do záložek pouze tehdy, pokud jde o webovou stránku, s níž budu pracovat (ne tedy o text jako takový). Pokud jde o článek, který někdo sdílel na sociálních sítích a třeba si jej budu chtít někdy (offline) přečíst, využívám službu Pocket. Ke všemu ostatnímu, tedy na všemu, s čím hodlám nějak pracovat, k čemu se chci vracet, použiji Evernote.

clipper

Mé první doteky s Evernote výhradně stály na principu sběru informací. Dodnes mám zápisník ZDRAVÍ, kam padají články (ale také soubory) věnující se běhání pro začátečníky, vegetariánství, zdravému životnímu stylu apod. Mohu, ale nemusím připojovat štítky (v rámci ZDRAVÍ to ale dělám), abych se pak dostal vždy třeba pouze k receptům. V Evernote mám kupříkladu poznámku s osvědčenými potravinovými produkty, které nakupuji ve specializovaných obchodech. A když mne někdo poprosí, nasdílím. Když jsem v daném obchodě nebo právě na jeho e-shopu, podívám se do “vlastního portfolia” a nakupuji. K výrobku není problém připojit i přímo recept, kde jsem jej použil, nebo nějaký komentář.

Vděčným zápisníkem mi je i ten s názvem MYŠLENKY, někdy si vytvořím poznámku postavenou na jednom citátu, výpisku z knihy, nebo – když se mi nechce psát – si úsek z knihy vyfotografuji a pošlu právě sem. Mám zde sepsanou i svoji mantru na ráno a večer, abych se k ní mohl vracet.

priklad_zdravi

S manželkou máme v rámci zápisníku OSOBNÍ “podzápisník” DOMÁCNOST, BYDLENÍ, takže se kdykoliv dostaneme ke všem podkladům, které souvisejí s přípravou a výstavbou domu. Sbírám i zajímavosti z anglické gramatiky (speciální zápisník ANGLIČTINA), z mailu si od Doubleshotu přeposílám informace o aktuálním předplatném, kávě, kterou nám tato firma zrovna v daný měsíc posílá, a tak si vytvářím svůj kávový deníček.

Pro práci má pochopitelně Evernote také své místo. Zápisníky si rozděluji dle svých rolí (PEDAGOG, LEKTOR, MANAŽER, AUTOR, VEDOUCÍ). Je pochopitelné, že ke každé z nich budu potřebovat podklady, které mi umožní svoji práci dělat dobře, mít oporu ve faktech, vzdělávat se. Jestliže na internetu narazím na text, který se mi hodí k té které látce, směřuje do podzápisníku PEDAGOG_materiály. U LEKTORA je to totéž, zde ale už další zápisníky nemám, pouze štítky (články věnující se plánování, iOS, Macu, GTD…). V případě, že se připravuji na školení s tematikou efektivního využití iOS, vyfiltruji dle štítku v rámci zápisníku LEKTOR patřičné materiály a čerpám z nich.

Zatím jsem ještě k tomu nedospěl, ale zápisník AUTOR s největší pravděpodobností začnu používat jako shromaždiště svých článků, protože Evernote nabízí jednoduchý, ale dostačující editování textu.

Pokud je tedy řeč o sbírání, nutně vyvstává otázka, zda vše mám jen v Evernote, nebo i něco “fyzicky” na disku počítače. Tím, že jsem si předplatil Premium účet, nemusím se tolik zabývat množstvím přenášených dat, přesto pochopitelně do Evernote nesměřuji úplně vše. Především v případě textových dokumentů a tabulek, které mám spojené s prací (např. úvazkové listy pedagogů “mé katedry”), spíše upřednostňuji počítač. Jde o to, že pokud se jedná o Excel tabulku, s těží s ní něco v Evernote udělám. To, že ale takových dokumentů je méně a méně, a tedy že mnohem více volím právě Evernote, se ještě z mých textů dovíte.

Osobní wikipedie proto představuje tu nejzákladnější a nejjednoduší cestu, jak Evernote využívat. Je mnohem příjemnější než disk počítače, pracuje s multimediálními poznámkami, s vloženými soubory, odebírá věci z internetu tak, že je očistí, můžete poznámky v Evernote psát a tedy nespouštět další aplikaci a nevytvářet další a další soubory. Jako plus se pochopitelně dále nabízí možnost sdílení. Ať už necháte sledovat ostatní nějaký váš konkrétní zápisník, nebo do něj pozvete jen vybrané lidi, nebo zvolíte způsob vytvoření “otevřené” URL adresy, skrze kterou se poznámka otevře i neuživatelům Evernote, to vše posiluje důvod, proč mít podklady právě v Evernote.

Spojování světů

Se sběrem informací souvisí i tendence, která se na internetu pojí se slůvkem paperless. Převádění ručně psané poznámky nebo dokumenty vytištěné na papíře do digitální podoby se dotklo i mne samotného. Nicméně ne v tak velké míře. Mám doma i Moleskine Evernote, který je sice na pohled krásný, praktické spojení analogového a digitálního světa není však až tolik dechberoucí, jak se nám reklama snaží namluvit. Evernote se totiž při rozlišování ručně psaného písma nedokáže učit, narozdíl od specializovaných nástrojů (digitálních per a podpůrného softwaru), úspěšnost, že skrze Evernote dohledáte něco ve své “ruční poznámce” je proto velmi malá. Nálepky, které má Evernote Moleskine k tomu, abyste jimi po vyfotografování stránky zápisníku automaticky roztřídili poznámku v aplikaci, vám budou sloužit chvíli, než je všechny vylepíte. A stejně – v aplikaci přenastavit cílový zápisník nebo štítek zas tak komplikované není, abych kvůli tomu musel speciální Moleskine kupovat.
Snad zajímavější využití nabízí spojení PostIt lístečků, kdy na základě jejich barvy se poznámka, kterou mobilem vyfotíte do Evernote, přesune do patřičného zápisníku.

Evernote-Moleskine-Smart-Notebook

Tak či tak, skenování nebo focení papírových poznámek a jejich uložení do Evernote představuje způsob, jak mít v jednom místě maximum podstatných podkladů. Navíc Evernote umožňuje i prohlížet text ve fotografiích a díky aplikaci Skitch pak do nich psát a kreslit.

Jako jisté spojení dvou světů může fungovat psaní rukou na tabletu. Penultimate je aplikace, kterou Evernote zakoupilo a propojilo tak, že vytvořené zápisníky mohou automaticky být synchronizované se službou. Na tabletu můžete kreslit a psát rukou (stylusem) a najít pak vše v Evernote. Pokud si zaplatíte Premium účet, dostanete k tomu všechny šablony, resp. typy podkladů, některé se velmi hodí i k plánování. Byl jsem zprvu z této možnosti nadšený, ale do praktického užívání jsem kombinaci Penultimate a Evernote nepřeklopil. Když už psát rukou, pak raději na papír.

Evernote a komunikace

Podstatnou součástí mé práce je mezilidská komunikace, ať už probíhá skrze osobní setkání, telefonát či elektronickou poštu. Snažím se dělat poznámky, protože se díky nim mohu pak lépe soustředit na správné nastavení spolupráce, v neposlední řadě si tím i “čistím hlavu”. Valná většina poznámek při osobním setkání vzniká zápisem do bloku, jehož stránku pak – rozhodnu-li se, že jde o podklad vhodný k archivaci – vyfotím/naskenuji do Evernote. Při telefonátech totéž, neboť při telefonátu se mi nedobře ťuká do klávesnice. Čas od času ale při poradách spíše rovnou zapisuji poznámky do Evernote a mohu poté sdílet s ostatními. A když dojde řada na elektronickou poštu, je to jasné. Dopisy, které v sobě mají informace, s nimiž poté budu pracovat v rámci nějakého úkolu/projektu, přeposílám. Pokud jde vyloženě o konkrétní úkol, rovnou takový mail spojuji s OmniFocusem (GTD aplikace). Pokud však jde třeba o dopis, v němž jsou nápady a poznámky obecnější roviny – tedy směřující spíše k projektu – posílám do Evernote. Příkladem mohou být požadavky na nastavení školení, postřehy k námětům na filmy, které posléze rozpracovávám se studenty…

Nejlepší spolupráci poštovního klienta s Evernote jsem našel u aplikace Postbox.

Poštovní klient od Applu stejně jako valná většina ostatních umožní pouze využít vám přidělenou Evernote adresu. Postbox nebo Mailplane ale mají svůj doplněk, který zasílá mail ve velmi čisté podobě a překlápí předměty a informace za mailu i do informací k Evernote poznámce. Dost jsem kvůli tomu s Postboxem koketoval, ale nakonec to nebyl důvod, proč mít v počítači jinou než základní aplikaci.

V podstatě i tento oddíl využít se vztahuje ke sběru informací. Dokazuje to, že Evernote nevyužívám pouze ke sběru článků z internetu, vytváření vlastních poznámek, k nahrávání vybraných souborů, focení ručně psaných poznámek, ale také jako místo, kam spadají data z komunikace. Ta je totiž nedílnou součástí mé práce.

Jediné, čemu jsem zatím nenavykl, jsou hlasové záznamy. Tedy ty své vlastní. Nerad se poslouchám, Evernote ani neumožňuje nějak prohledávat či přepisovat mluvené slovo, proto k tomu nejsem motivovaný.

zapisniky

Když sběr, tak i třídění

Pokud si naplno začnete s Evernote tykat, může se vám naplňovat tak, že budete potřebovat uvažovat nad způsobem třídění. Prošel jsem si třemi fázemi.
V první jsem si natavil hned ze samého počátku desítky zápisníků a trojnásobné množství štítků, inspirován jakýmsi článkem a předtuchou, jak to bude skvělé. Logicky mne pak ono třídění brzdilo. Především tím, že jsem uvažoval, který ze zápisníků a štítků bude nejvhodnější. No a pak jsem měl potíže při samotném dohledávání.
Druhá fáze naprosto na jakékoliv třídění rezignovala, což byl důsledek fáze první. Třídění bylo tak vlastně rychlejší, ale pokud jsem hodlal něco vyfiltrovat, mohl jsem Evernote rovnou vypnout.
Třetí fáze, v níž se nacházím, využívá předchozích zkušeností a našla střední cestu. V podstatě jsem do Evernote překlopil přístup, který se mi dobře osvědčuje i při třídění úkolů, při plánování i sebereflexi. Až na výjimky jsou hlavní zápisníky pojmenované podle mých rolí. Následně pak, ale ve velmi omezeném množství, některé z nich mají ještě podzápisníky, které danou oblast upřesňují. Jde především o roli PEDAGOG a VEDOUCÍ, kdy u PEDAGOGA mám zápisník speciálně určený na sběr materiálů a poté zápisníky pojmenované podle předmětů, které učím. (Více pak v části případové studie o e-learningu.) Od samého počátku jsem v rámci role VEDOUCÍ své působení rozdělil na čtyři opěrné body: růst ateliéru, komunikace, řízení a prezentace. Takto se jmenují i čtyři podzápisníky a do nich směřuji vše, co se dané oblasti týká. (Více pak v části případové studie o využití Evernote ve vedoucí funkci.)

Má zkušenost se tedy opírá i o zkušenost, kterou jsem si prošel s GTD aplikací a množstvím projektů a kontextů. Je podstatné je vytvářet nikoliv na základě nějakého vzdušného zámku (představy), ale dosavadní zkušenosti. Pokud jsem ten či onen štítke vlastně nikdy nebo jen minimálně použil, proč jej tam vlastně mít? A pokud najednou zjistím, že bych k nové poznámce potřeboval štítek, který doposud neexistuje, intuice si řekne, zda má smysl mu dát šanci.

Je důležité udržet Evernote v rozumné velikosti, svádí totiž k nabobtnání a pak nevěstí nic dobrého.

 

V následujícím dílu ukáži na dvou konkrétních příkladech (role PEDAGOG a role VEDOUCÍ), jak lze Evernote využít pro e-learning a pro koordinaci týmu a vedení katedry, přičemž pochopitelně dané postupy lze zobecnit a vztáhnout i na jiné pracovní role.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 29

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Martin Krupa napsal:

  Dobrý článek, a pravdu výstižný název osobní wikipedie. Používám Evernote krátce a opravdu super pomocník na sběr informací, třídění a následné použítí.

 2. Daniel Gamrot napsal:

  Lukáši, tohle je super! Je pravdou, že je mezi lidmi Evernote ještě stále velkou neznámou, proto jsem rozhodl jeho možnosti šířit i já formou drobných kurzů a článků, třeba doplní ty tvé.

  Jen dodatek k Penultimate – nedávno vyšla aktualizace, která vylepšuje psaní rukou (přiblížení a automatické posouvání na stránce, velmi užitečné). Zkoušel jsem psát prstem a super.

  Pro čtenáře – pokud s Evernote nepracujete, určitě minimálně vyzkoušejte, je to skvělý (nejen) archiv.

  A ještě dotaz do davu – nemáte někdo zkušenost s Adonit Jot Script Evernote Edition?

 3. Tomáš napsal:

  Děkuji za výborné znovu nakopnutí. Už jsem se s Evernote snažil spřátelit, ale napoprvé to nedopadlo dobře, proto bych Vás chtěl poprosit o nějaký dobrý seriál, nebo články, jak si Evernote na začátku nastavit. Prozatím jsem si zápisníky vytvořil vesměs podle Vás (s malými úpravami). Ještě jednou děkuji.

 4. Jan Jendřejek napsal:

  Ahoj Lukáši,
  čtu si článek pozvolna a pečlivě. Zaujala mě narážka na Pocket. Zkouším. V telefonu vše funguje ok, jen nevím jak ji zprovoznit na Win v Chrome. Nainstalováno, umím přidávat stránky do listu, ale dostat se k nim offline jsem zatím nedokázal.

 5. Michal Valenta napsal:

  Dobrý den,

  tento článek je velice zajímavý a budu se těšit na jeho pokračování. Už je to tři čtvrtě roku co mám iPad a nějakou dobu jsem řešil psaní poznámek rukou. Objevil jsem program UPAD, který jsem používal nějakou dobu v LITE verzi, ale pro četné používání jsem zakoupil plnou verzi.
  V tomto programu si píši poznámky na seminářích, školeních i poradách a výsledky jsem při zájmu odesílal přes email. Samo sebou, že jsem viděl i import do EVERNOTE, ale nedal jsem tomu dostatečnou váhu. Když jsem se rozhodl, že si uklidím poznámky v UPADu a tak jsem zašel do oblíbení kavárny na oblíbené kafe. Procházel jsem jednotlivé poznámky a exportoval do PDF a následně jsem to uploadoval na externí uložiště. Po necelé hodině jsem si řekl … máš EVERNOTE tak ho zkus používat více jako jiní, když funguje. A tak jsem začal nanovo. Poznámku za poznámkou a vše jsem ládoval na EVERNOTE (škoda jen těch 60MB pro uložená data). Následně jsem poznámky protřídil do jednotlivých složek.

  Program UPAD, doporučuji všem, kteří hledají (dle mého názoru) efektivní řešení zapisují rukou (není to stejný požitek jako papír, ale stačí). Program má automatické posouvání po řádku a lištu, která vám nebude snímat položenou ruku při psaní, tudíž žádné nechtěné čáry a podobné neduhy. Obsahuje několik šablon listů, širokou škálu barev, pro pero či pro zvýrazňovač. Dále můžete vkládat obrázky, do kterých lze ihned psát. Možnost spát i do textového pole pomocí klávesnice.

  Odkaz na UPAD:
  https://itunes.apple.com/cz/app/upad/id401643317?mt=8
  Pro psaní používám stylus Adonit Jot Classic, ale zvažuji koupi Adonit Jot PRO, kvůli gumové úchytce pro lepší psaní.

 6. Miro napsal:

  Tiež som už zvažoval, že otestujem Evernote a vlastne som si aj nainštaloval, ale nejak som si naň nedokázal nájsť čas. Hlavný dôvod je asi aj ten, že som maximálne spokojný s OneNote a dosiaľ som nezistil jedinú výhodu ktorú by mi Evernote priniesol, ale naopak ma napadá hneď niekoľko nevýhod. A dávnejšie som čítal aj porovnávaciu recenziu, ktorá ma v používani OneNote iba usvedčila.

  Viete mi opísať vlastné skúsenosti, prečo dávate prednosť Evernotu pred OneNote?

 7. Daniel Gamrot napsal:

  @Miro: Jaké jsou ty nevýhody? Srovnat to nedokážu, OneNote jsem používal jen velmi krátce (a nevyužíval jsem zdaleka ani desetinu funkcí)… Ale zajímalo by mě porovnání právě z pohledu uživatele OneNote.

 8. Zdeněk Hejl napsal:

  Zkusím ještě jednou.

  Já jsem používal Evernote a OneNote napřeskáčku několik let. V určitou chvíli mi vždy přišla některá vlastnost některého z programů důležitější a přiklonil jsem se k danému programu. Aktuálně využívám Evernote.

  Výběr EN/ON záleží vždy na konkrétních zařízeních, které používáte a účelu, k jakému hodláte EN/ON používat. Moje aktuální konfigurace je WIN8+MS Office+Office365/iPad/Windows Phone 7.8. Takže z velké části na Windows. EN/ON využívám jako osobní knowledge base, úložiště naskenovaných a elektronických dokumentů a místo, kam si ukládám články pro přečtení.

  Když po letech zhodnotím klady a zápory obou programů.

  ON+: propojení s dalšími programy ze sady MS Office, možnosti formátování poznámek, neomezené zanořování skupin poznámek

  ON-: práce s poznámkami na mobilních zařízeních, chybí použitelný web clipper

  EN+: aplikace dostupné pro všechny používané platformy, neustálý rychlý vývoj aplikace a přidružených aplikací, Web clipper

  EN-: omezené možnosti formátování textu a tabulek

  Ideální variantou by pro mě bylo, kdyby EN nabídnul možnost lepšího formátování poznámek, nebo by Microsoft vydal použitelnou aplikaci pro iPad. Ani jedno však nevypadá v blízké době reálně.

 9. homi napsal:

  Stale u EN nevim, jak vytvorit malou post-it poznamku na
  plose. Jde to? Pokud si ji pretahnu z EN na plochu, tak tam uvidim
  jen ikonu. Pokud ji otevru, pribude i v EN kopie teto poznamky.
  Proste potrebuju na plose nekolik zakladnich (nakup, zavolat,
  naucit…) rychle editovatelnych poznamek a la post-it.
  Poradite?

 10. Miloš Žáček napsal:

  Těším se na praktickou ukázku. Evernote jsem dvakrát zkoušel a pokaždé jsem ho přestal používat. Dál na všechno mám Google Apps.

 11. Zdeněk Hejl napsal:

  @homi: Pomocí Evernote to nejde. Na to jsou vhodnější specializované nástroje.

  V Evernote by to šlo nejblíže nasimulovat tak, že byste si vytvořil poznámky Nákup, Zavolat, Naučit a ty si uložil do Evernote Shortcuts. Po otevření Evernote byste je měl hned na jedno kliknutí dostupné. Tudíž jen jedno kliknutí navíc oproti vámi požadované variantě.

 12. Zdeněk Malinský napsal:

  Bílý pruh u zápisníků a vytváření podzápisníků – to jde i na free nebo jen na Premium verzi? Nebo je problém mezi klávesnicí a židlí?

 13. Miro napsal:

  @Daniel: No práveže ja to tiež neviem komplexne porovnať, keďže u mňa sú skúsenosti s Evernote skoro nulové.
  Z toho čo viem, tak pre mňa sú hlavnými nevýhodami:
  – obmedzený priestor na cloude
  – práca a prepojenia s tabuľkami, grafmi a pod. s officom (osobne vo OneNote používam dosť tabuľky a grafy z excellu)
  – plocha poznámok (v ON je to jedna nekonečná plocha na ktorej sa môže v ľubovolných polohách kombinovať všetko možné dokopy – písanie na klávesnici, rukou, obrázky, zvukové nahrávky, videá, tabuľky, grafy, atď, atď…v EN je vraj všetko v inej poznámke)
  – týmové práce (napr. v ON je možné prácovať aj v jednom okamihu na jednej a tej istej poznámke kde v reálnom čase vidno čo ostatný píšu a ktorú poznámku kto napísal…v EN sa dajú myslím písať u každého iba osobitné poznámky)
  Napr. i tu je k tomu pár slov – http://pocketnow.com/2013/09/16/8-ways-onenote-is-better-than-evernote

  Mne osobne to príde ako by Evernote bol lepšie spravený pre mobilné zariadenia (mobilná aplikácia pre Onenote je dosť limitovaná), ale na klasických počítačoch a na pokročilejšie použitie v spolupráci s MS Office mi príde OneNote ako ďaleko lepší softvér. Osobne je OneNote pre mňa perfektný softvér, pretože mobilnú verziu nepoužívam (a keď tak na telefóne nepotrebujem viac než si dopísať nejakú krátku poznámku, či úlohu či si len čítať existujúce poznámky), ale mám stále so sebou tenký laptop s dlhou výdržou, takže fungujem na ňom rovnako ako doma na veľkom desktope. A používam ho na skutočne rôznorodé účely, teda i na rôzne pracovné projekty, tak na osobné veci. Neviem, možno by som vedel fungovať aj na Evernote, ale nejak si to neviem predstaviť. A už vôbec netuším čo by som prechodom na Evernote získal (aj keď viem, čo by som stratil a koľko zbytočnej práce by ma taký prechod stál).

 14. Zdeněk Malinský napsal:

  ad Bílý pruh u zápisníků a vytváření podzápisníků
  Omlouvám se :(, zvyk z windows – bylo to jednodušší, než jsem čekal: stačilo přetáhnout-přesunout podzápisník do zápisníku.

 15. GTDovec napsal:

  Díky za podnětný článek, Lukáši. Evernote používám už léta, velmi jednoduše a v tom je jeho síla. Jako gétédéovej sběrač je skvělej. Meziplatformní komunikace, zejména s tablety, je příjemná.
  One Note je jiná liga. Pokud člověk nemá všechno pod okny, tak je to problém. Jinak je ale velmi praktický pro sezení u velké mašiny. Já na něm třeba nahrubo třídím fotky do reportáží a na výstavy, mám i pár výběrů tipů pro nákupy atd. Ovšem jeho ovládání je, no, trošku majkrosoftí. Občas zůstává rozum stát, co nefunguje, nebo jak to funguje :-)
  Evernote je každopádně skvělý univerzál, který jsem si zaplatil, který používám a který mi přirostl k srdci. Fotím si do něj kdeco (zejména dokumenty, účtenky, tipy na nákupy atd.), mám v něm PDF návody a prezentace fotek, pochopitelně řadu stažených stránek a odkazů z netu, prostě kdeco. Budu dál rozvíjet různé fígle, výběry atd. abych ho ještě víc individualizoval pro své potřeby. Mimochodem – mám v něm jako dílčí poznámky názvy dnů, kam si píšu s odfajfkovávacíma čtverečkama úkoly. Co nesplním, překopíruju do budoucích termínů. Jednoduché, funkční, přehledné, operativní. no dobře – i něžně prokrastinační :-)

 16. Marek Hnátek napsal:

  Díky za článek. Přesvědčil mě k tomu, abych Evernote začal využívat. Přiznám se, že do dneška nedám dopustit na „obyčejný“ Moleskin, ale v poslední době v tom nějak začínám plavat :-).

 17. Evžen napsal:

  Osobně jsem Evernote zkoušel používat asi 2x, ale v obou případech jsem to vzdal. Nějak mi nesedl a když nad tím zpětně přemýšlím, tak to bylo s největší pravděpodobností proto, že jsem jej asi neuměl správně využít.

  Momentálně na poznámky využívám souborového systému + SkyDrive a zatím mi to takto vyhovuje – můžu si zde uložit naprosto cokoli. Nějak mi to připadá mnohem jednodušší než Evernote, ale asi mu dám ještě jednu šanci, když vidím, jak to může vypadat pěkně.

  Lukáši, co se týče tvé stavby domu, jak máš udělanou strukturu v Evernote a jak jej používáš? Já se stavět chystám a celkem by mne zajímalo, jak se pro toto dá Evernote využít a co vše se zde dá vést za poznámky.
  Díky.

 18. Milan napsal:

  Zdravím, jednoznačně preferuji OneNote. Aplikace je barevně sladěná,,poznámky je radost třídit do jednotlivých skupin,v češtině, záloha naprosto perfektní, přístup odkudkoliv přes webové rozhraní., pokud využijete skydrive tak máte jenom na poznámky 7GB volných. Od microsoftu nepotřebujete žádny office – pro ipad a iphone zdarma.
  Evernpote- neskutečná záloha dat- pokud si vymažete poznámky :-) (což není až tak složité) než stihnete obnovit tak sync vám je přepíše na nový stav, takže záloha je na nic. Mimochodem to je i problém u připomínek od Applu. Dále u EN nevidím důvod, proč je v Aj, dál proč při seskupení více notebooku je tzv. stack prázdný a dost to mate. primárně jsou poznámky určeny jen jako poznámky nebo jako privátní wikipedii , nechápu lidi co musí mít v poznámkách mapu, kde jsem vytvořil poznámku a už vůbec nerozumím proč v poznámkách musí být připomínka. Podle mě EN vůbec není na metodu GTD a je z něj tzv. hybrid. Schází mu pomyslná lehkost. Tolik můj názor velice stručně. Milan

 19. @wolftillmann napsal:

  Milan:
  Smazané poznámky najdete v koši. Prostě vrátíte zpět.
  Pokud smažete část textu, vrátíte jej Edit / Undo.
  Undo funguje i po synchronizaci.
  Mapy a připomínky nejsou povinné, osobně je nepoužívám.
  Evernote skutečně není nástroj na GTD, ale perfektní znalostní databáze.
  Na GTD používám 2Do, k plné spokojenosti.

  Jak u Evernote, tak u 2Do oceňuji multiplatformnost (OSX,IOS,Android).

 20. Roman napsal:

  Chtěl bych se zeptat k verzi Premium (chci používat hlavně z důvodu offline).
  Pokud si ji zaplatím já jak to bude např. u členů rodiny ? Budou také muset platit pokud budou používat všichni jeden účet a chtít stejné možnosti (to by přišlo celkem draho)?
  Děkuji za radu

 21. Jirka napsal:

  Citace z článku: „Jde o to, že pokud se jedná o Excel tabulku, s těží s ní něco v Evernote udělám.“
  A teď už uděláte. Já své tabulky pro všechno přesunul do Evernote. A jsou dobře editovatelné jak na počítači tak i v tabletu (Android) nebo dokonce jako nouzovka i v telefonu :)

 22. Martin Švec napsal:

  @Roman: Pod jedním účtem může EN používat celá skupina lidí.
  Jinak EN je nástroj, bez kterého bych se v digitálním světě už těžko obešel. Mám placenou verzi a oblastí, kde EN využívám je mnoho: sběr a archiv informací včetně libovolných souborů, výuka, jednoduché GTD, zpěvník, který mám v tabletu (a přinejhorším v mobilu) vždy po ruce… Onenote jsem používal před EN a nevracel bych se.

 23. TomX napsal:

  Základní výhodou Evernote je multiplatformnost. Tečka. One Note je prostě hlavně pro woknaře. Ti samozřejmě pak mají problém s ovládáním všude, neb wokna jsou v tomto ohledu dost specifická ( až moc ) Čili, pokud někdo je výhradně ve Windows, pak doporučuji OneNote. V opačném případě udělají Evernote lepší práci. Budou vždy určitě otevřenější všem možným platformám a třetím stranám i do budoucna, protože to je jejich hlavní výhoda.

 24. Ruda napsal:

  Používám Evernote na PC v práci, doma na mobilu.. Někdy, někde mi jde český pravopis, a někdy ne! Prosím Poraďte.
  A jak to je s čěštinou na PC?
  Díky moc Ruda

 25. Vlado napsal:

  Používam Evernote 3 roky. Vtedy som prestal používať po rokoch OneNote a všeobecne MS Office aj keď som ho používal veľmi intenzívne v spolupráci s MS Outlook veľa rokov… Myslím, že Evernote je užívateľsky príjemnejší a hlavne multiplatformný.
  Narazil som ale na problém a dúfam, že mi niekto poradí. Evernote som pripojil ku Google kalendáru cez Powerbot http://www.powerbotapps.com/ čo vyzerá ako super – poznámky zo stretnutí lezú rovno do Evernote. Problém mám s rozpadom fontov resp. nekorektným zobrazením písmen s diakritikou. V Google kal. OK po prenose do Evernote s chybou.
  Máte s tým niekto skúsenosť? Ďakujem za pomoc

 26. Verca napsal:

  Ahoj, moc by me zajimalo, kde koupit post-it papirky pro EN. Na ty ctyrbarevne jsem narazila i se zasobnikem s logem slona pouze v zahranici, coz by mi zase az tak nevadilo, lec bohuzel nezasilaji do CR. Diky

 27. David napsal:

  Už přibližně 2 roky se odhodlávám k tomu, abych začal Evernote plnohodnotně využívat. Tenhle článek mne nakopl, abych konečně všechna ta zařízení řádně propojil. :-)

 28. Tomáš napsal:

  Chtěl bych se zeptat jestli po smazání zápisníku či poznámky dojde k obnovení pokud zmáčknu tlačítko ZPĚT?
  Mě to nejde a nevím jestli je to chyba.

  Díky

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru