Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Žít s Proč

By on 17. 10. 2013 in Témata with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Jsou slova, která – byť čas od času ve větách přítomná – ztrácejí jako by v našich rozhovorech a úvahách svoji vážnost a význam. Jedním z nich je tázací Proč.

Snad pro svoji hloubavost, snad pro nádech obtěžování – Proč patří mezi slůvka, která se s ničím moc nepojí, nevyplňují věty, nepředstavují slovní vatu a neschovávají se za vyprázdněné formulace jako “myslím, že…”

Proč naopak do sebe vstřebává esenci cesty do nitra, někam, kde nemusí být bezpečno, nebo kde je vlastně velmi pusto.

Možná že právě ono ticho, které po položení Proč hrozí, nás od něj tolik odrazuje. Intuice jako by červeně blikala, raději se neptej, zjistil bys, že nevíš, proč danou věc děláš. A nebo, v horším případě, to červené světýlko skoro nepřetržitě svítí, intuice cítí, že odpověď by odkryla, že jednáme proti přesvědčení. Nebo třeba proti obyčejnému rozhodnutí či plánu. A nebo prostě a jen proti selskému rozumu.

Tak či tak, Proč nesměřuje nad nás, ale opačným směrem, přímo do našich útrob. Pokud jej pojmenujeme, pojmenováváme tím sami sebe.

To může být důvod, pro který se s Proč tak málo setkáváme. Elektronickou poštou chodí výzvy nebo nakázání, úkoly se delegují, vše přímě, bez závanu podstaty. My někam pospícháme, třeba jen proto, že rychle zkrátka chodí ostatní, nebo tak jsme zvyklí. Ale skutečně pospícháme? Proč?

Chápu, že klást si Proč za každou činností, za každým svým pohybem a rozhodnutím hraničí s roztroušením osobnosti. Za každým Proč totiž číhá druhé, třetí… zpochybnění, nahlodání, nebo jen velmi nepatrné rozechvění: Proč jsem tam, kde jsem? Proč jsem řekl své partnerce právě toto? Proč věřím?

Ze své zkušenosti vím, že s Proč si dost dobře tyká rozum i méně pojmenovatelná intuice. Když se shodnou na odpovědi oba, není o ničem pochyb. Když se rozcházejí, dávám mnohdy na intuici. Snad proto, že stejně jako Proč, jde z mé větší hloubky.

A ano, Proč vnímám jako odkrytí nitra, a proto bych jej tak rád měl u všeho, co dělám, u všeho, co přijímám. Nadává mi někdo – Proč? Chválí mě – Proč? Nabízí mi někdo nějakou službu či produkt – Proč bych jej měl koupit, Proč jej vlastně dělá?

Ne, nezajímá mě Co (to většinou rozpoznám) a ani Jak (to okusím), ale Proč. Smysl, podstata, oprávnění existence.

Kladu to slůvko prakticky při každé konzultaci se studenty, kteří pracují na svých filmech. Proč chcete říct právě toto. Jak budeme řešit později.
Slovo Proč kladu na začátku svého dne, obracím v hlavě při usínání. Proč jsem den prožil den právě takto?

Proč na sebe váže své násobky, proto není jednoduché něco dětem k jejich spokojenosti vysvětlit. Hledají smysl a význam u všeho, u všeho, nač jsme si nějak zvykli, co jsme přijali, bez tázání, prostě to je, někdo se rozhodl. My to akceptujeme. Ale Proč?

 

Zrovna v období, kdy jsem do rukou přebíral vedení Ateliéru animované tvorby na zlínské fakultě a kdy jsem u myšlenkových map o cílech a vizích neustále s Proč pracoval, objevila se v českém překladu kniha, která vám s tímto slůvkem nedá pokoje. Vryje vám jej do hlavy, znepokojí, pokud jste se mu dosud bránili, povzbudí, pokud jej v sobě nosíte a vyžadujete i od ostatních. I to může být důvod, Proč si knihu přečíst.


Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru