Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Můj počítačový stůl s ušima

By on 26. 9. 2013 in Kondice with komentářů 9
Josef Nakládal

Josef Nakládal

JOSEF NAKLÁDAL | Jsem věčný optimista, otec dvou dětí, manžel jedné manželky a páníček jednoho psa. Hodně pozoruji svět kolem sebe a přemýšlím, jak dělat věci lépe.
Josef Nakládal

Poslední články od Josef Nakládal (Všechny články)

K tomu, aby mohl být člověk při své práci opravdu efektivní, potřebuje mít správné nástroje na správném místě. Sebelepší řezník vám nevykostí krkovičku na gril rychle a pěkně, pokud bude mít tupý nůž nebo ho nebude moci vůbec najít. Když by to byla jedna krkovička za den, tak se to dá zvládnout i s tím tupým nožem. Ovšem problém budete mít v okamžiku, kdy se před víkendem nahrne do řeznictví desítka chalupářů, kteří zrovna odjíždí na víkend na chalupu, spěchají a potřebuji maso na gril. Tady přestává veškerá legrace. S tupým nožem nejenže není řezník schopen uspokojit všechny zákazníky včas, ale spíš se tak akorát pořeže.

I když mám k řezničině blízko, nestal se nakonec mým nástrojem obživy nůž, ale počítač. Trávíme spolu více než 8 hodin denně. S tím starým jsem se musel nedávno rozejít, ale našel jsem si za něj náhradu. Ten nový je hezčí, mladší a rychlejší. Chvilku jsme si spolu na sebe zvykali, ale dneska nám to klape jako po 20 letech manželství. U počítače potřebuji nejlépe sedět. Vybral jsem si celkem rozumnou židli, ale problém jsem měl s počítačovým stolem. Žádný rádoby ergonomický počítačový stůl mi nevyhovoval. Nevím jak vy, ale já mám největší problém s hranou stolu, o kterou jsem u všech stolů nucen opírat si předloktí. Někteří z vás pravděpodobně namítnou, že ruce mají být opřeny o loketní opěrku na židli. S tím mám ale problém, protože většina loketních opěrek, které jsem vyzkoušel, byla úzká nebo tvrdá a člověk se musel hodně snažit, aby si ruce na loketní opěrce udržel ve správné poloze.

Měl jsem v hlavě představu, jak by měl stůl vypadat, ale žádný takový jsem bohužel nenašel. Teda abych byl úplně upřímný, tak našel, ale za peníze, které nejsem ochotný  do stolu investovat.  Pro zajímavost, jedná se o stůl Envelop Desk od Hermana Millera. Podle mě je to Ferrari mezi počítačovými stoly. Dokonce jsem k vůli němu svolal rodinnou poradu a nechal hlasovat, jestli by si tatínek ten báječný stůl nemohl přece jenom pořídit. Bohužel můj návrh byl přehlasován. Přednost doslal nový pokojíček pro děti.

Nezbylo nic jiného, než se inspirovat několika díly Pata a Mata a pustit se do vytvoření vysněného stolu vlastními silami. Nakreslil jsem si nějaký plán a začal řešit jednotlivé díly. Protože se jednalo o prototyp, nevydařilo se vše hned na poprvé, ale nakonec se mi podařilo zhmotnit to, co jsem měl v hlavě a mám z toho velkou radost. Teď už se nemusím trápit otlačenýma rukama, ale můžu se plně soustředit na to, co dělám a být tak zase více efektivní. Pro ty co rádi počítají a moji manželku, jsem sestavil cenový rozpočet celého stolu:

 • stolová deska [dřevotříska, rozměr 115x90x3 cm] – 900 Kč
 • plech pod stolovou desku [síla 3mm, rozměr 115x70x0.3 cm] – 400 Kč
 • čalounění uší u stolu [molitan, koženka] – 1.100 Kč
 • stolové nohy [výškově nastavitelné 635 – 1085 mm, osová rozteč  900 – 1380 mm] – 4.023 Kč
 • šroubky, vrták – 120 Kč

Celkové náklady: 6543 Kč. Radost z dobře vykonané práce: k nezaplacení :-)

Jak jste na tom s počítačovými stoly vy? Podařilo se vám najít ten správný, nebo jste se taky vydali vlastní cestou?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. tiso napsal:

  technická: to svetlo z okna ti nevadí?

 2. GTDovec napsal:

  Hezká práce. Velmi aktuální téma.
  Nicméně proti oknu je to opravdu s hodně velkým otazníkem, natož když člověk dělá fotky nebo něco jiného než klofání textu. Navíc já třeba mám nad monitorama příruční knihovničku, hájfáj bedničky a také nástěnku, kterou jsem ale nedávno zrušil…
  Samostatnou kapitolou je hloubka stolu mj. ve vztahu k odstupu od jednoho či více displejů. A také jistě výška a umístění klávesnice, já ji mám podsazenou skoro o deset čísel dolů.
  Jinak bych všem, kteří mají trošku víc místa než Josef, doporučoval aspoň jeden stůl „do vinglu“ a pochopitelně nějakou tu skříň-štelář za zády, kde z otočné židle cokoliv kdykoliv nahmátnete.
  Taky teď koukám, že pod stolem jsou jen nohy všeho druhu, ale žádné šuplíčky, kontejnérky apod. To je pro nás papírové skladníky hodně velkorysé.
  A úplně na konec: Ten „futuristickej“ vysněnej stůl není za dvacku až tak drahej, ale mně osobně se nelíbí, je to taková hodně odlehčená, zenová varianta. Asi by se mi taky do výklenku nevešlo bříško, ale to jen pro pobavení. Ty oblé náběhy na desku mám odjakživa a moc a moc se osvědčily!

 3. Josef Nakládal Josef Nakládal napsal:

  Děkuji za pochvalu. Okno mi opravdu nevadí. Je směrem na západ a navíc velkou část světla zastíní strom.
  Já jsem spíš zastánce minimalistického řešení. Proto žádné šuplíky ani poličky. Šanony a knihy mám za sebou v knihovně. Takže přesně jak píšete, stačí se vytočit na židli a hmátnout.
  S břichem do výklenku může být problém. Musím říct, že jsem s tím při návrhu počítal a trošku ho naddimenzoval :-)

 4. Martin Grác napsal:

  Pěkná práce! Co já bych za takový stůl v práci dal!

 5. Andrea Papoušková napsal:

  Báječné, budete je vyrábět i na objednávku, prosím? Také bych jeden potřebovala :). Děkuji! :D

 6. Josef Nakládal Josef Nakládal napsal:

  Sériovou výrobu zatím neplánuji :-) Ovšem kdyby se sešlo více zájemců (řekněme 10), mohl bych nad nějakou nárazovou výrobou na objednávku popřemýšlet.

 7. Roman napsal:

  pěkné minimalistické řešení na malém prostoru, ale zdá se mi drahé.. Pokud je prostoru víc, pak lze použít rozměrnější stolové nohy – já jsem koupil v Ikea 2x http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00144763/, na to volně položil stolovou desku z vyřazených dveří (takže +cena za přelakování) a jsem také spokojený – výškově nastavitelné, možno nastavit na šikmo (ale nevyužívám), rychle realizovatelné bez speciálních nároků na nářadí (šroubovák pro montáž noh a opracování stolové desky ad lib.)

 8. Jana napsal:

  Hlavně je fajn že je vyškově stavitelný. Jediný co mi při práci pomáhá je stát a sedět. Koupila jsem stůl tento http://www.ambao-design.cz/up.html a je bezva. Jen dělám na půl doma i v práci a tam musím sedět pořád.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru