Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Štěstí jako zbraň, štěstí jako úlek

By on 19. 8. 2013 in Vztahy with komentářů 5
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Když se vás Angličan při setkání zeptá How do you do?, odpovíte mu stejnou otázkou a máte zdvořilostní klišé za sebou. U nás mají lidé ve zvyku se ptát Jak je?/Jak se daří?/Jak se máš?, ve výsledku je to často stejně prázdná fráze jako ta anglická, jen s tím rozdílem, že musíte něco jiného říct. S tím, že mi dělá takový vstupní dotaz při setkání problémy, jsem se svěřil v tomto článku, nyní mám v úmyslu zaměřit se na něco jiného, co však s dotazem Jak se máš? souvisí. Je to doznání štěstí…

Těžko můžu potvrdit, že se v Česku méně radujeme ze štěstí jiných. Takový světoběžník nejsem. Dokáži ale potvrdit, že sdělím-li, ne že se mám dobře, ale že jsem šťastný, protistranu to zaskočí. Jako by si neuměla s daným druhem informace poradit.

Jak reagovat na to, když nám někdo sdělí, že je šťastný?

Usmát se? Říct: To je báječné! Moc ti to přeji!? Hledat i v sobě střípky takového pocitu?

Má zkušenost mi potvrzuje, že podělit se o své štěstí s ostatními spíše funguje jako repelent na komáry. Blízcí přátelé pochopitelně radost mají, ale určitým způsobem váhavé prodlení mezi mým sdělením a jejich reakcí zůstává. U lidí, s nimiž mě pojí pouze práce, nebo prakticky nic (jen to, že se známe), si občas pak říkám, jestli jsem náhodou doznání svého štěstí nepoužil jen proto, abych hovor ukončil.

Mám totiž takovou zákeřnou strategii. Zneužívám svého štěstí a spokojenosti, jakmile mám vysvětlit, proč nemám v úmyslu se právě teď (rozuměj ASAP) ponořit do úkolu/projektu. Potřebuji se právě nyní totiž věnovat své radosti ze života. Když mě zastaví na ulici příslušníci roztodivných církví, jejichž jména si ani nepamatuji, s úsměvem (a opravdu jen s maličkým náznakem pozastavení na chodníku) odvětím, že jsem se svou vírou spokojený a nepotřebuji hledat něco odlišného.

A zrovna nedávno, když jsem při dlouhé cestě odstavil auto u benzinové pumpy a protahoval končetiny na letně voňavém vzduchu, vytáhl jsem svoji zbraň znovu. Dvě plnoštíhlé dámy mě nejdříve slušně pozdravily, popřály pěkný den, aby poté nabídly vlastní produkt: věštbu. Chtěly mi vyčíst z ruky, zda a kdy budu šťastný. Na to jsem odpověděl, ano, už víte: Děkuji. Já jsem šťastný už teď. – A co bude pak? To bude. Druhou větu jsem už jen doříkal, částečně ji zastínil zvuk mávnutí ruky. První část je však zarazila. Kdyby byly agresivní obchodnice, patrně by koupi jejich služeb uhrály na protiargumentaci, že mi mohou vyvěštit, zda v pořádku dorazím autem do cíle, nebo aspoň, zda se klimatické změny pozastaví, nebo EURO padne. Zůstala místo toho mezi námi chvíle odmlčení. Přerušil ji jejich úsměv. Zdál se mi nefalešný. Popřály mi, ať se mám hezky.

Vidíte, pochopení informace o mém štěstí jsem nakonec našel u dvou sudiček na dálničním odpočívadle, zatímco mezi známými budí rozpaky a rychlou změnu tématu.

Štěstí je zkrátka pro nás citlivé téma. Zůstává v oblacích.

Přejeme si jej, hledáme jej (třeba tím, že čteme chláchol-literaturu s krásnými obálkami se štěstím v názvu), když jsme jím ale ve skutečnosti konfrontováni, lekneme se. Možná tehdy, kdy jej máme, neuvědomujeme si to, a pouze v tu krátkou malou chvíli nám duše řekne, že štěstí hledáme, místo toho, abychom jím žili.

 

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Peter napsal:

  Je šťastie iba vedľajším prejavom úspechu alebo samotným najvyšším cieľom?

 2. Jarda napsal:

  Možná má každý „jiný obsah toho slova“ a zdržení je v tom, že hledá vhodný obraz – neočekával bych špatný úmysl – být šťastný není přesně definovamá diagnóza :) něčí “ pocit štěstí“ může svým obsahem u jiných budit hrůzu

 3. Josef Nakládal napsal:

  Mám úplně stejně zkušenosti. Nedávno jsem se potkal s kamarádem, kterého jsem neviděl 7 let. Naposledy jsme se viděli na mé svatbě. Po otázce „Jak se máš“ a mé odpovědi „Dobře“ se ale zeptal víc cíleně „A jak vám to funguje v manželství? Ono po tolika letech už to asi není jak na začátku, že? A co práce, dneska je člověk rád, že nějakou má, že? A děti, je to s nimi náročné, že?“. Podíval jsem se na něho a na malý moment jsem zapřemýšlel, jestli když mu řeknu pravdu, nebudu za blázna nebo lháře. Pak jsem si uvědomil, že není mou starostí, jak mou odpověď zpracuje a řekl jsem mu, že jsem naprosto šťastný. Se ženou se milujeme víc, než když jsme se brali. V práci že jsem dal výpověď a snažím se dělat to, co mě baví a dává mi smysl no a že děti jsou moje největší radost a život bez nich, by pro mě neměl smysl. V ten moment bylo po rozhovoru. Ale přesně jak píše Jarda, moje štěstí může být pro někoho noční můrou. Zádrhel je podle mě v tom, že spousta lidí se nezastaví a nevytvoří si tu představu svého štěstí a nejdou si za ním. Spíš se nechávají unášet životem. Když si nevytvořím svou definici štěstí, tak si těžko uvědomím, že jsem šťastný. Spousta lidí je šťastných, jen o tom vlastně ani neví.

 4. Irena napsal:

  Naprostý souhlas s Josefem. Myslím si nebo vím, že jsem šťastný člověk. Jsem zdráva, raduji se každý den z obyčejných věcí, ráno, že svítí sluníčko, že si uvařím dobrý čaj atd. atd. Mám milujícího manžela, dvě zdravé a hodné děti, co více si přát. Není to o toml, že bych měla život bez překážek a zádrhelů, ale to svoje štěstí si představím právě v těch nejbyčejnějších věcech.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru