Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Proč nedočítáme knihy?

By on 29. 8. 2013 in Témata with komentáře 4
Michelle_LSKT

Michelle_LSKT

Studentka oborů, ve kterých nejde dělat kariéru. Milovnice sociálních sítí, lidí, osobního rozvoje, cestování, designu, psů, literatury a hudby. Nadšená couchsurfařka. Závislá na své nezávislosti. Ráda spí a tráví příliš času po kavárnách s přáteli a laptopem. Pomalu a nenápadně se z ní stává jablkoovce.
Michelle_LSKT

Už Schopenhauer řekl, že život je příliš krátký na to, abychom četli špatné knihy. Ale ne vždy knížku odložíme právě kvůli tomu, že je špatná. Kolik knih jste za poslední rok rozečetli a už se k nim kvůli povinnostem nevrátili? Až 28 % knih, které máme doma, je nepřečtených. Proč jsme je nedočetli, nebo ani číst nezačali?

Nesedli jste si

Téměř polovina čtenářů knihu nedočte, protože je nudí její děj. Dalších skoro 20 % knihomolů ji odloží kvůli nízké literární kvalitě, stejná část čtenářů přestane číst kvůli přihlouplé zápletce nebo nesympatické hlavní postavě. Znalci knih tvrdí, že na zjištění, jestli je kniha opravdu dobrá nebo špatná, vám stačí prvních 20 stran. Průměrní čtenáři jsou daleko odhodlanější: většinou knihu odložíme až mezi 50. a 100. stránkou, tedy zhruba v momentě, kdy se začíná již rozvíjet základní zápletka knihy a my jsme pochopili, že i přesto, že se něco začíná dít, to nebude kniha pro nás. Spisovatel Tim Parks ve svém textu Proč dočítat knihy naznačuje, že nedočítání knih je luxus, který si člověk dovolí ruku v ruce až s věkem a sečtělostí. Parks tvrdí, že pouze ti mladí, kteří jsou ještě zvyklí být hlídáni a chváleni za výsledky, knihy dočítají, protože mají potřebu mít splněnou další metu, za kterou mohou být společností poplácáni po ramenou. „Sečtělý čtenář do sté stránky již pozná, jestli je kniha špatná, nebo dobrá,“ říká Pakrs. Zajímavé je, že ještě dřív své knihy opouštějí čtenáři e-knížek. A je to vlastně logické – získat e-knihu je daleko menší práce a námahy, většinou stačí jeden dva kliky. Věc, kterou bylo velmi lehké získat, je také daleko lehčí opustit.

Nejste zvyklí dotahovat věci do konce

Téměř 40 % čtenářů knihu dočte, i když se potýká se všemi výše zmíněnými problémy – nudným dějem, plochými postavami i nízké literární kvalitě. Proč? Protože rádi dokončují věci, které rozdělají. Téměř 40 % čtenářů tedy vůbec nespojuje otáčení stránek s příběhem, zápletkou či s nějakými emocemi, ale čtou dál a dál z čisté viny, že by něco nedokončili.  (Pouze 25 % čtenářů dočítá knihy protože chtějí vědět, co se dál bude dít.) Podle psychologů mají lidé hluboko v sobě zafixováno, že věci se prostě mají dotáhnout do konce. Spisovatelka Jen Doll říká: „Hůř se cítím ohledně knížek, které vůbec nezačnu číst, protože uvnitř těch ještě nedotčených se mohou skrývat poklady. Což není pocit viny, ale strach, že něco promeškám. Knize, která mě na prvních sto stranách neosloví, jsem dala šanci. Je to něco jako první nebo druhé rande,“ říká. Na pocit viny z rozečtené knihy Dollová doporučuje dát knihy pryč z vašeho dosahu. „Půjčte  je kamarádovi, smažte je z počítače a uvolněte místo novým knihám,“ říká.

Nemáte čas

Důvodem, proč je těžké si najít na knihy přes den čas, je jednoduchý – je to jedna z mála úloh, které nejsou multitáskní. Čtení prostě vyžaduje pozornost, nedá se u něj žehlit, odpovídat na mejly, vařit, cvičit, nebo telefonovat. Čtení je forma relaxace a proto je na ně v dnešní době málo času. Na to ale existuje několik dobrých rad.

 1. Zkuste si třeba ve svém programu vyhradit čas pouze na čtení. Často na knížky nemáme čas proto, že čtení je jediná aktivita, kterou v kalendáři napevno nemáme, a tak se jednoduše dostane vše před ni. Pokud si dáte do kalendáře přesný čas (nař. 20 – 20:30), kdy se budete opravdu věnovat jen knížce, nepřebije vám tento čas např. zbytečné kontrolování emailové schránky. 
 2. Začněte jezdit více městskou hromadnou dopravou. Autobusy, metro nebo tramvaje jsou pro čtení knih jako stvořené. 
 3. Zkuste se také porozhlédnout po nějakém knižním klubu, který působí ve vašem okolí. Jakmile budete číst knihy společně s ostatními a budete mít na čtení „deadliny“, čas si jednoduše budete muset najít.  
 4. Nevažte se jen na papírové knihy. Pokud trávíte denně mnoho času na cestách v autě či nějakou fyzickou aktivitou (běh, fitko), zkuste audioknížky.
 5. Bloger a spisovatel Tony Fuentes například radí, abyste si si vytyčili jasné číselné cíle. Kdy chcete mít knihu dočtenou? Kolik má stran? Fajn, teď už si to jen vydělte a získáte počet stran, který musíte za jeden den přečíst. Pokud budete jasně vědět, kolik toho před vámi ještě stojí, bude se vám číst daleko lehčeji. 
 6. Internetové knihkupectví Martinus.cz každý rok vyhlašuje Den nepřečtených knih, kdy se celý jeden věnuje pouze dočítání příběhů, na které jsme po zbytek roku neměli čas.

Čeští čtenáři nejčastěji odloží knihu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové. Druhá nejčastěji nedočtená kniha je erotický bestseller Padesát odstínů šedi (EL James), následována detektivkou Šváby (Jo Nesbo) a Prázdným místem (J.K.Rowling). Do první desítky nejrozečtenějších knih se také dostaly Atlas mraků (David Mitchell), Velký Gatsby (F.S.Fitzgerald), Ztracený symbol (Dan Brown) či S tebou nikdy (Alexandra Potter). 

Knihy Padesát odstínů šedi a Prázdné místo se umístily i ve světovém žebříčku nejčastěji odkládaných knih. Knižní server Goodreads.com také zjistil, že čtenáři nejčastěji nedočtou knihu Hlava 22 (Joseph Heller), následovanou tituly jako Sto roků samoty (G.G.Márquez), Hra o trůny (G.R.R.Martin) nebo Pán prstenů (J.R.R.Tolkien).

Dočetli jste tento článek? To není špatný základ pro dočtení vaší naposledy rozečtené knihy. Zkuste to třeba už tuhle sobotu na Dni nepřečtených knih.

infografika_neprectene

Michaela Losekoot

Zdroj: Čtenářský výzkum Martinus.cz, Goodreads.comlifehacker.comblog.pshares.orgqwitr.org

 

Sponzorem tohoto týdne je Marketing Festival

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Zuzana napsal:

  Já si myslím, že Den nepřečtených knih je úžasný nápad…. konkrétně ta myšlenka, že si vyhradíme jeden den na činnost, kterou jsme chtěli udělat, ale z určitých důvodů jsme ji pořád odkládali. A netýká se to zdaleka jen knih. Myslím si, že mnoho lidí má v dnešní době problém využít svůj čas konstruktivně. Na plno věcí si neumíme udělat čas, nebo na ně jednoduše zapomeneme. S tím zapomínám jsem na to šla jednoduchou cestou… všude si s sebou nosím poznámkový blok a propisku, má to ale jeden probém…… takhle připravenou mě málokdy něco napadne. Celé toto téma je zajímavé a otevírá prostor pro širší diskuzi. Doufám, že tedy nevadí, že jsem drobátko odbočila.

 2. Dana Žáčková napsal:

  Zapoměli jste v článku na jeden podstatný důvod, který mne vedl za poslední roky k nedočtení jedné jediné knihy. Tím důvodem je to, že kniha je tak šokující, že nejsem s to jí dočíst, zvedá se mi žaludek a je mi z textu fyzicky špatně. Jedná se o knihu pojendávající o ženách v islámském světě, o obřízce, jejich dennodenních starostech a radostech, ponižování, bití… nejdřív jsem přeskakovala nejděsivější kapitoly, ale ani tak jsem to nemohla dočíst… na svůj čas ještě čeká…

 3. Petr Odehnal napsal:

  Statistika:
  Za rok 2013 přečteno 38 knih a rozečtených 5. (a pořád mi přijde, že skoro nečtu)
  Jak na co mám náladu a prostředí (přestanu jezdit busem, přestanu číst knihy, u kterých se nemusím tolik soustředit, doma v klidu čtu anglicky a obtížné knihy, u kterých se musím soustředit) – takže i změna prostředí za to může (něco mám do busu, něco na záchod (víte, kolik se toho za ten rok přečte knih?), pak nějakou teorii (Kiyosaki) pak praxi (Restart), prostě na co je nálada :-)

 4. Petr Odehnal napsal:

  Statistika:
  Za rok 2013 přečteno 38 knih a rozečtených 5. (a pořád mi přijde, že skoro nečtu)
  Jak na co mám náladu a prostředí (přestanu jezdit busem, přestanu číst knihy, u kterých se nemusím tolik soustředit, doma v klidu čtu anglicky a obtížné knihy, u kterých se musím soustředit) – takže i změna prostředí za to může (něco mám do busu, něco na záchod (víte, kolik se toho za ten rok přečte knih?), pak nějakou teorii (Kiyosaki) pak praxi (Restart), prostě na co je nálada :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru