Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Bylo nás pět aneb Tipy na pomocníky v kanceláři

By on 12. 8. 2013 in Nástroje with komentáře 2
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Dozrál čas podělit se opět o nějaké praktické tipy – nástroje, které lze využít buďto v běžném životě, v práci, pro komunikaci, podporu kreativity či zdraví. Tentokrát se ke slovu dostane pětice produktů, jež by mohly doplnit vaši kancelář.

Všechny “má na svědomí” japonská firma Plus a všechny lze od nedávna sehnat v českém e-shopu penShop.cz. Podělím se o ty, které jsem sám na vlastní kůži (no, neberte mě doslova) vyzkoušel a které mi přijdou praktické.

Buďte jako tajný agent

Ať už jdete na schůzku, necháváte některé dokumenty na stole či v policích, nebo zkrátka máte raději, když při pochůzkách nikdo nevyčte, že nesete ve složkách plán jak sesadit vládu, využijete kamuflážní desky. Firma plus prodává balení po pěti kusech za necelou stokorunu (velikost 310x220mm), vyrábí je z polypropylenu a podstatný na nich je speciální potisk na obou stranách, díky němuž lze – byť jsou složky průhledné – přečíst pouze opravdu velká písmena. Když to zjednoduším, jde vlastně o takovou blbůstku, nicméně užitečnou. Průhlednost a potisk umožňuje, abyste vy věděli, co za dokument nesete (pakliže máte uvnitř i něco napsáno velkým písmem), ostatní to ale vědět nebudou.

kamuflazni slozky

S kamufláží si tyká i další výrobek, který jsem zkoušel používat. Jde o speciální roller, jímž přejedete místa na dokumentech a dokonale je tak zakryjete, aniž byste museli něco přečmrkávat, přelepovat, nebo přetírat vrstvou barvy/inkoustu. Roller od firmy Plus inkoust také používá, jde údajně o nějaký, kterému nevadí voda, ani chemikálie a ani světlo (prostě je to učiněný flegmatik), čímž je práce s ním pohodlnější a bezpečnější. U nás na univerzitě mnohdy kolují sem tam použité obálky, ať se zbytečně neplýtvá, jenže sem tam je potřeba některé údaje zkrátka zakrýt. Třeba k tomu roller poslouží. Obsluha se mi zdá být velmi jednoduchá, dobře sedí do ruky, má mnoho hezkých barev (i tu moji oblíbenou zelenou) a výrobci mu prorokují život na 50 metrů. Uvidíme. Pořizovací cena 192 Kč není vysoká.

 kamuflazni roller

Lepíš, lepím, lepíme

Dostáváme se pomalu k produktům, které já osobně využívám častěji a i jejich doporučení bude s větším Ano. Prvním z nich je lepící roller za 54 korun, díky kterému lze třeba obálky, papíry, fotografie čistě a snadno a rychle (už zním jak Horst Fuchs) slepit dohromady. Já vím, že nejde o kdovíjak převratný vynález. Zkrátka taková lepící tužka, přesto mé dosavadní zkušenosti byly vždy nějak zapatlané, s Plus jsem se tomu vyhnul. Když byste položili na zem dva dospělé žirafí samce a podél nich rollerem dělali lepidlovou čáru, vystačí vám. A pokud se k tomu připlete ještě mládě, lze dokoupit náhradní pásku za 36 korun, která se do rolleru vloží tak, aniž byste museli studovat návod a aniž byste si zalepili polštářky prstů k sobě. (Odzkoušeno za vás.) A ano, taky se dělá v různých barevných provedení, a ano, i v té mé oblíbené zelené.

 lepici roller

Když složka roste s vámi

Co se mi líbí hodně, nese název Plus Zero-Max. Na první pohled jde o docela běžné papírové desky, do nichž vy i já napicháváme průhledné složky s papíry kvůli archivaci a… však víte. Jenže ty od Plus jsou roztahovatelné. Přizpůsobují se tedy množství papírů, které složkám svěříte. A to je praktické. Zaprvé – když si pořídíte klasické desky, aby do nich toho vešlo spoustu, zabírají v kanceláři dost místa, aniž byste je nutně museli využívat naplno. Když si naopak pořídíte klasické desky, které jsou tenké, budete jich muset přikupovávat víc a víc, protože se může stát, že i těch papírů budete mít více. Plus toto dilema vyřešilo vlastně jednoduchým systémem, který jsem – pravda – trošku musel zkoumat, abych pochopil, jestli otevírám desky správně a co mám kde zacvaknout – ale který se mi už za tu dobu, co desky mám, dobře osvědčil. Nelze čekat kdovíjak velkou životnost, plánujete-li s deskami pobíhat, neustále přenášet, házet je po šéfovi. Co mě těší taky, je jejich eko-povaha. Jsou z recyklovaného papíru (95%) a recyklovaného polyporopylenu (80%). A když vám desky doslouží, můžete je zase recyklovat. Jedna vás vyjde na 60 Kč.

 roztahovaci slozka01

Sešívačka, která potěší

Na konec jsem si nechal výrobek, který jsem si oblíbil nejvíce. Upřímně, já všechny ty koně, sešívačky, které něco scvakávají pomocí želízek k sobě, abych je pak zase musel oddělávat, nerad. V Plus asi měli zaměstnance, který to cítil podobně, a tak se rozhodli vytvořit sešívačku bez sponek. Ta vás sice vyjde na 246 korun, jde tedy o nejdražší produkt, o němž dnes píši, ale nemá de facto ničím omezenou životnost. A už vás nebude stát nic navíc. Žádné krmivo, žádné výměny a frustrace, že když koníka zrovna potřebujete, schází mu sponky.

Aniž bych tomu systému rozuměl (cituji: jde o pětiosý mechanismus power-assist), výsledkem je, že sešívačka Plus listy papíru spojí jakousi čarovnou dírkou a zauzlením (věřte, že dost pevným). Výhoda spočívá nejen v odstranění závislosti na krmivu, ale také v tom, že roh sešitých papírů “nenabobtná”. Sešité papíry navíc můžete hodit rychle do skartovačky (to když vás navštíví ÚOOZ), není třeba nic oddělávat nebo riskovat, že si skartovačku poškodíte.

Sešívačka je nevelká a lehká, taky zelená… vidím to na začátek dlouhého a pěkného přátelství…

 sesivackasesivacka02

Tolik pro dnešek. Pokud narazím na další zlepšováky, dám vám vědět. A pokud budete mít i vy nějakou dobrou zkušenost s něčím, co by mohlo pomoci ostatním, ozvěte se.


Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Churchill napsal:

    Pro úplnost doplním, že sešívačka zvládne max. 6 papírů a taky to není optimální na nějaké intenzivní opakované „listování“ papíry.
    Nejlepší uplatnění najde např. při archivaci faktur, dodáků apod.
    Ale i tak je boží :-)

  2. GTDovec napsal:

    Pokrok je nazadržitelný! Díky za zajímavé inspirace :-) Mým miláčkem je děrovačka od Leitze, baterka LED LENSER B7 a také čelovka Fenix HL30. V kanclu bývají velmi temná místa, občas je třeba si posvítit na vrtání děr a jiné rozmařilosti. No dobře, tak ještě jeden, méně kutilskej tip: Nokia NFC, model BH-907. Moje první sluchátko k mobilu, které funguje bezproblémově, nevypadává z ucha a spáruje se, jak mladý býček :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru