Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Mým cílem je štěstí

By on 11. 7. 2013 in Kondice, Rozvoj with komentářů 6
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Co je to štěstí? Je to krátkodobý emoční stav mysli a těla, které vyplavuje – dodává vše potřebné k tomu, abychom se tak cítili. Štěstí = pocit – speciální emoční koktejl. Taková ta droga, která nám přebarví svět na růžovo, změní pohled na nás samé, na naše schopnosti, dovednosti… To se projeví v tom, že i kolem sebe najednou vidíme lidi lepší, schopnější, krásnější. Jako mi vyprávěl můj kamarád, když si u vrchního udělal speciální objednávku “ Až se mi začne líbit ta ošklivka támhle v rohu, už mi nenalévejte” Připádáme si plni sil, odhodlání a nadšení… A začneme plánovat budoucnost. Naše plány jsou plné optimismu, energie. Vidíme vše z té “lepší” stránky. Najednou nás netrápí, že jsme bez práce, ale vidíme v tom příležitost, jak začít něco nového, krásného, plného takových pocitů. Ztratíme orientaci.

Když máme tu smůlu, potkáme ”kazatele”, který nám naši euforii potvrdí, ti nejlepší z nich nám prodají letní kurs štěstí, kde nám slíbí, že budeme dál v agonii našeho štěstí vytvářet snadno lepší budoucnost. Plni nadšení usínáme s odhodláním, že od zítřka bude vše jinak.

Naše tělo splní svojí funkci, vše co je nepřirozené, krátkodobé, nedůležité pro přežití odstraní.

Ráno vstaneme, ještě s trochu přihlouplým úspěvem a s náznaky kocoviny štěstí, dojdeme ke kastlíku, kde na nás vypadnou upomínky, složenky a všechny vzkazy z reálného života. Tady se lidé dělí na dvě skupiny:

 • Ti první ztratí úsměv – vystřízliví a odnesou si složenky do svého kouta. Začnou teď a tady reálně plánovat změny na horizont rozpočtu času energie a možností, které problém vyřeší, s tím, že někde za horizontem se jim mohou otevřít možnosti, o kterých ve stavu agonie štěstí snili. Plánují cestu, jak toho dosáhnout.
 • Ti druzí si vzpomenou na slova svého kazatele štěstí. „Na štěstí máte právo, štěstí je ten motor života, budetel-li dělat, co vás baví, úspěch se dostaví, nemusíte dělat skoro nic, stačí jen hodně chtít, tato vaše energie vám přivede zákazníky, obdivovatele, peníze a vaše stěstí se stane nekonečným. Budete noví krásní, přitažliví lidé.” Upomínky přihodí na hromádku předešlých a pokračují ve snovém životě, který přesně vykresleslují, plánují. Plánují si cíl, nikoliv cestu. Žijí ve virtualitě budoucnosti.

Ti první, už ten den udělají důležitá rozhodnutí, dohodnou například splátkový kalendář, dají si do pořádku svůj časový harmonogram, ti nejlepší z nich si domluví první schůzky, které jim pomohou lépe se zorientovat na cestě za svým cílem. Ti druzí si začnou víc všímat lidí kolem sebe, kteří nejsou stejně postiženi jako oni, kteří neplánují skvělou budoucnost, nejsou nepřetržitě sťastní – začnou se vůči nim vymezovat. Výsledkem je, že pro svojí orientaci hledají lidi stejného zaměření. S těmi společně tvoří krásnou budoucnost plnou štěstí, bez jediného reálného kroku k jejímu naplnění.

Ti první se už po týdnu velice dobře orientují ve svým možnostech, vědí co, jak a kdy dokáží změnit, ti už nepotřebují drogu štěstí, ti nepotřebují kazatele štěstí, jsou sami sebou, silnější, odhodlanější, akceschopní. Ti druzí pokračují ve svém rauši, složenky se jim hromadí, na ty “ negativní” telefonáty nereagují a dál pracují na detailech své šťastné budoucnosti.

Ti první jsou už po měsíci schopni videt, jak se přibližují po jednoduché jimi řízené cestě, ke svým cílům, umí využít náhod, umí využít šťasných příležitostí, které je vedou jejich směrem. Ti druzí dále vylaďují svoji šťasnou budoucnost, doplňují ji o další příznaky štěstí, které získali ze své šťastné skupiny. Jejich obraz š’tastné budoucnosti je stejně nehotový jako před měsícem, jen šířka jejich záběru a množství důležitých detailů roste.

Ti první zhruba po čtvrt roce slaví v tichosti své úspěchy a výsledky změn, pro které se rozhodli. Možná nejsou šťastni, ale když se jim podíváte do očí, jsou výrazně spokojenější, než když jste je potkali na první seanci štěstí. Ti druzí po čtvrt roce mají před sebou ještě nekonečné množství krásné povznášející práce na obraze šťastné budoucnosti, dále jsou v agonii štěstí, neuvědumují si, že už je to kocovina a to zvonění, které slyší neoznamuje nástup opravdového štěstí, ale oznamuje jen to, že za dveřmi stojí exekutor.

Abstinence po takto dlouhém rauši štěstí bývá opravdu bolestivá, ale díky tomu, že to byla droga našeho těla, dá se s ní vypořádat, není to snadné, je to plné emocí, úplně na začátku né těch, které jsme hledali.

Hospodařte s pocity štěstí a vlastní energií tak, jak si zaslouží. Dejte tělu opravdový pocit výhry, ono se vám odmění množstvím energie a dobrých nápadů. Přetížíte-li své tělo přemírou štěstí, energii a nápady rychle vyčerpáte.

Jaroslav Homolka, gro.cz

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Honza napsal:

  Moc pěkně napsáno! Poslední dobou se takovýchto kazatelů štěstí rojí výjimečně hodně…a lidi na to slyší. Mnoho jich stále doufá v objevení snadné cesty ke zbohatnutí, ke štěstí, ke zdraví bez lékařů apod. Opravdu je potřeba bilancovat a průběžně hodnotit zda cesta po které jsem se vydal mi přináší reálné výsledky.

 2. MaK. napsal:

  MVH je kvalitní web, rád jej čtu. Ale občas se zde bohužel objeví nějaký laciný výkřik, třeba jako článek výše. Jaroslave, můžete prosím konkrétně jmenovat nějaké projekty, školy, kurzy, jejichž koučové, trenéři, lektoři kážou svým žákům, posluchačům, studentům, ono snové vědění, na jehož základě pak hází složenky do kouta?

  Zajímá mě, zda čerpáte z ověřených zdrojů, anebo jste si takové informace prostě jen vymyslel pro zvýšení bulvarizace svého článku. Přijde mi to jako nějaký afektový výplod, nehledě na ty hrubky (např. „množstvým energie“). Nešiřte prosím nesmysly, už takto je jich na webu dost.
  Díky, MaK.

 3. Honza napsal:

  MaK.: Většina absolventů Milionového imperia. Stačí chvilku googlovat. Je jich jak hub po dešti.

 4. MaK. napsal:

  Pochopil jsem, že do těchto vod autor míří :-) Jelikož se profesně věnuji i emailingu a newsletterům, studuji také trendy s nimi související – tuzemské MIOklony. Často jsou si podobny jak vejce vejci a jejich kvalita je mnohdy nevalná. Přesto stále zastávám názor, že ani jeden z hejna nenabádá lidi k tomu, aby hodili důležité věci (složenky, splátky) jen tak za hlavu. Spíš naopak: hnuli zadkem.

  Článek tak zbytečně vytváří třeba negativní náladu u těch, kteří se o infoprodukty nezajímají a neumějí je objektivně posoudit. Podání autora bych respektoval, pokud by se jednalo o podložená fakta nebo třeba o úvahu formou „myslím si, mám názor,…“. Ale toto jako úvaha či glosa nevypadá.

  Ať už jsou české infoprodukty jakékoliv kvality, hodně z nich šíří dobrou myšlenku, s kterou se ztotožňuji. Totiž začít hledat možnosti ke zlepšení stavu u sebe sama, a ne ve svém okolí. Na toto téma jsem do světa vystřelil také miniglosu: http://www.mariankabele.com/blog/cloveci-rozvoj/138-to-je-hrozny-zase

 5. Ondra napsal:

  I Babauta toto činil. Vzdejte se cílů, vzdejte se statků, a rozhodněte se být šťastní. To byla nějakou dobu jeho message, chtěl jít o krok dál. Dnes už se vrátil k to-do listům, zřejmě to nezafungovalo:-)
  Tim Ferris a jeho Čtyřhodinový pracovní týden má podobné klamání už v názvu. A tak dále…každý „hack“ je vpodstatě podfuk.

 6. Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

  Já ten text nevnímám jen jako nějaké navážení či kritiku seminářů, kurzů, popřípadě knih, které mají za cíl „štěstí“, našel jsem si v tom spíše ten druhý, skrytější plán – a tím je můj individuální vztah k tomu, zda spíše plánuji svou cestu ke štěstí, nebo pro ni i něco dělám.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru