Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Co vás nejvíce štve u šéfů – Arogance

By on 29. 7. 2013 in Byznys, Rozvoj with komentáře 2
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Udělal jsem si na Facebooku takovou anketu. Položil jsem dotaz: Co vás nejvíce štve u šéfů. A na prvním místě se objevil pojem „Arogance“.

Arogance na Wikipedia… už tady je první problém. Arogance je definována jako povahový rys (stabilní), ne jako chování (situační) – ovlivňování okolí. Tím to vypadá, že za to může jen ON(A) – pan(í) Arogantní, ne já – příjemce Arogance. Ale tohle je obousměrná ulice, ne jednosměrka. Lidé se k nám chovají, jak jim umožníme.

Arogantní chování je z pohledu přírody velice blízko k chování agresivnímu. Agresivita má v přírodě jednoznačně stanovená pravidla. Agresivita je velice funkční nástroj přírody pro řešení konfliktů na hranicích teritoria, uvolňování potřebné energie k řešení problémů nějakého nedostaku, nebo získání nějaké funkční výhody.

Když bude Arogance „funkční způsob ovlivňování“, bude ji jedinec využívat, dokud mu ponese pro něj žádoucí výsledky. Podřízenost, slabé vystupování, podlézání… Existuje krásná metafora o Malém a Velkém psu. Pokud někdo/něco začne jedince nebo skupinu ohrožovat v jejich zájmech, ustoupí dalším „funkčnějším nástrojům chování“ – strategii získání toho, co potřebují.

Další důležitou otázkou je, kdo je tedy ve vzájemném ovlivňování ten Arogantní. Ten První, který tak vystupuje (povýšeně, sebevědomě…), nebo ten Druhý, který požaduje změnu jeho chování jen z podstaty toho, že to chce.

Takže na Arogantní chování musí být vždycky nejméně dva. Jeden, který momentálně arogantně vystupuje, a druhý, který tohle jeho vystupování snáší a tím jej do budoucna podporuje.

Teorie Malého a Velkého psa poskytuje návrhy na řešení podobných situací. Být stejně velkým psem. Otázkou je, jak se stát Velkým psem, pokud nemáte nyní předpoklady tuto strategii vědomě používat. Nevědomě ji každý z nás využívá, když se konečně někdy vyskytne menší pes, než je ten náš, děti, partner, jiný řidič v menším autě…

Asertivita se snažila najít nástroje, jak se komunikačně lépe prosadit. Bohužel jsem viděl spoustu žalostných pokusů malých psů štěkat jako velcí, jen to nemělo sílu vnitřního přesvědčení.

Co dává sílu je odhodlání, schopnost vyřešit problém, vědět jednoznačně, co chci, pocit vnitřního oprávnění (nebo ospravedlnění – pro menší kusy), znalost „kritické cesty“ a smyslu, proč tak vystupovat. Sebedůvěra – důvěra ve své schopnosti. To dělá Velké psy Velkými.

Submise, podlézání, vyhýbání se potencionálním konfliktům a rozepřím dělá z druhé strany sice sebevědomé, ale vnitřně nastavené Malé psy. A to bych já zařadil pod pojem Arogantní chování – slabé vnitřní odhodlání, nedostačná sebedůvěra ve schopnost vyřešit problém, nejistota v tom, co má být uděláno, nerozhodnost, pocit ohrožení…

První krok změny chování k vám musí být provázen růstem vaší sebedůvěry ve vaše schopnosti. To se nejprve projeví v tom, jak sebe a svět vnímáte, kde vidíte svoji pozici. Navenek se to odrazí v pohledu vašich očí, kde je najednou znát vyšší odhodlání… a věřte druhá strana bude reagovat…

Jaroslav Homolka

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Dan V. napsal:

    Skvělý článek, který se nesoustředí pouze na stranu toho kdo „ubližuje“, ale na obě a převážně na stranu toho, kdo uvedené jednání tak vnímá – nad čím a jak přemýšlíme a co vyzařujeme, to si do života také přitahujeme. Poděkování autorovi, kterého jsem měl možnost osobně poznat na velké GTD konferenci v Praze. Díky!

  2. Evelyn Rejcová napsal:

    Výborně! Zrovna dnes potřebuji tuto vzpruhu! Velmi mi to pomůže.
    Děkuji vřele.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru