Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Strach a Lenost – král a královna motivace

By on 6. 6. 2013 in Rozvoj with Počet komentářů: 1
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Každá nová výzva, každá nová příležitost bude určitě vyžadovat nějaké investice. I když máme to štěstí, že jde o dobrý nápad bez potřeby investice do zařízení, do reklamy, do lidí, bude nás jeho realizace stát nejméně nějakou energii a čas. Nejvzácnější zdroje.

Času není nikdy dost. Zde bych začal. Dobře se měří, plánuje i organizuje. Většina z nás právě do chvíle, než je osvítí nový nápad, nebo jejich šéfa osvítí nějaký nápad, funguje vlastně vysoce efektivně. Ne, že bychom si nestěžovali, že bychom toho neměli někdy dost, ale „naše rutiny“ to zvládají vlastně dobře.

Výchozí pozice

Začít se dá tak, že se zbavíme něčeho z toho, co jsme dělali doteď, abychom mohli začít s něčím novým. To bývá docela těžké, jsme na to zvyklí, možná to tak máme dokonce rádi. Třeba hledání informací, které vůbec nepotřebujeme. Tlachání o ničem a podobně…

Pak musíme zlepšit něco z toho, co děláme do teď – zlepšit = zefektivnit. To už nebývá tak náročné, ale – to kouzelné slovo, co všechny dobré nápady odsuzuje nemilosrdně k rychlé smrti – my to děláme to přece, jak nejlípe umíme. Většinou dokážeme dost přesně vyjmenovat, co by na sobě mělo zlepšit naše okolí, ale co my?!

Další možností je dát se na modlení, aby to nějak vyšlo. Prý to funguje, těm kdo doopravdy věří. Jen mě napadla kontrolní otázka: „Věříte v sebe“? Jak kdy? Někdy? Jak tedy chcete věřit něčemu většímu, někomu jinému? Ta pomocná ruka, po které tak voláte, je většinou na konci vašeho ramene.

Na konci toho všeho většinou na dobrý nápad zapomeneme. Naše hlava ten supernástroj na překonávání překážek dořeší za nás – najde vysvětlení – výmluvu, proč to nejde. Objeví se v kouzelné sféře: Já bych, kdybych… a je po všem. Dny plynou dál a dál, a kdyby nás zas něco napadlo… známe už postup, jak se z toho divnýho stavu dostat: Já bych, kdybych a je po všem. Někdy je to rychlejší než nejmodernější antistresová pilulka.

Lenost a Strach

Dvě věci jsou nám vždycky dobrým společníkem Lenost a Strach. Dary přírody, které nám hodně pomohly protlouci se tou evolucí až sem. Je vidět, že osudových chyb nadělaly určitě míň než Odvaha a Nasazení. Jestli mi nevěříte, koukněte se kolem sebe, které typy jsou ve vašem okolí rozšířenější?

Efektivita je vlastně nástroj lenosti – co nejvíc za co nejmíň. Takže každý lenoch je vlastně efektivní, pokud mu stačí to, co má. Na druhou stranu, je to nástroj, který nám umožňuje naříklad učením se vynakládat stále méně a méně energie a dosahovat stejných výsledků. To, co chceme zefektivnit, náš organizmus, pokud se mu to vyplatí zjenoduší. Já považuju svoji vrozenou lenost za svého spojence – ne za nepřítele.

Strach je vlastně nástrojem, který má za úkol to, abychom co nejdéle vydrželi být reproduktivní a přežili. Nejde už o nás, ale o ty, co z nás vzejdou. Krásně to popisuje evoluční biologie – říká tomu Replikátor. Stačí se jen o trochu víc angažovat, prosazovat sebe, nebo svoje názory a je tu. Já považuji svůj strach za rádce a rád s ním spolupracuji při překovávání překážek na cestě, pro kterou jsem se rozhodl. Vždycky mi ukazuje tu nejsnažší cestu.

Co to v praxi znamená?

1. Musím něco umět, něčemu rozumět, abych to mohl vylepšit. Dokonce, když chci něco jen zkopírovat, měl bych s tím umět slušně zacházet! A pokud je to z jiného oboru, musím rychle příjít na to, jak to funguje, jinak jsem zoufalý diletant – ne nadšený amatér (kterých si nesmírně vážím).

2. Všechy nápady, které chci realizovat, musí doopravdy stát za to. Musí mít nějaký měřitelný přínos, protože měřit jen „dobrým pocitem“ by mohlo znamenat, že výsledek uvidím pokaždé podle nálady, v jaké se nacházím a to bývá někdy i dost složité.

3. Musím to vymyslet dost jednoduché na to, aby se to dalo průběžně kontrolovat a měnit za pochodu. Ideálně abych celý svůj plán „na dohled“ mohl nosit v hlavě a nebyl závislý na připojení nebo bateriích.

4. Musí to ode mě vyžadovat jen malá, poměrně jednoduchá rozhodnutí, abych případné chyby snadno a bez obav odstranil. To, abych nezabřed do dilemat typu být, či nebýt, nebo mít či být. Abych mohl okamžitě rozhodovat v reakci na změny, které nastaly. Nejsem ředitelem Zeměkoule, aby se všechno řídilo podle mých modrých očí.

5. Musí mi to přinášet výsledky průběžně, abych nezemřel dřív, než jsem sklidil, co jsem zasil. Genialita je v tom, že to funguje od začátku, není to podmíněno množstvím neznámých. Jednoduché věci fungují, jak jinak ověřit, že nápad je dobrý a není fantas magorie.

6. Mám jednoduchý systém vlastní organizace – sebeorganizace, který mi vždycky hlásí, co je třeba udělat, koho k tomu potřebuji a jakých výsledků mám právě v téhle aktivitě dosáhnout. Ten zavírá pusu Strachu. Vím co mě čeká právě teď a tuším dost přesně co mě čeká zítra. To mu často stačí, aby nás nechal mírně experimentovat a něco se naučit.

7. Když se něco nepovede, nezabalím to hned. Naučil jsem se dělat si mentální přípravu na tři až pět kol. Pak je teprve dost zkušeností začít přehodnocovat. Když mě někdo sejme, kladu si otázku, kde je ta „moje díra v obraně“, že mě dostal. A když jsem to ustál, v duchu mu poděkuji, mohlo to být i horší.

8. Když se něco povede, užiju si to rychle, intenzivně, naplno. A protože jsou to většinou jen maličkosti, tak mi stačí chvilka klidu s cígem a dobrou kávou, žádné lukulské hody, žádné usínání na vavřínech. Vždyť je to všechno už minulost a Země se točí dál a naše zásluhy a výsledky jsou jí tak strašně fuk. Na co se vždycky snažím ne-zapomenout, poděkovat všem, kdo mi k tomu výsledku pomohli. Nejsem takový borec, co všechno dokáže sám. Kdybych byl věřící, poděkoval bych i bohu. Nejsem. Ale jsem rád, že jsem na tomhle světě, tak se snažím kolem sebe aspoň usmívat…

 

Jaroslav Homolka

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Petr Pánek napsal:

    Moc hezky napsané. Má to myšlenku, nadhled i styl.
    :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru