Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak přečíst knihu a hodně si zapamatovat? Metoda OPIR

By on 24. 6. 2013 in Kondice with komentáře 4
Jaroslav Luhan

Jaroslav Luhan

GTD jsem začal používat v roce 2008, těsně před tím, než vyšla knížka Mít vše hotovo od Melvilu. Mým hlavním nástrojem je Microsoft Outlook+OneNote, chytrý telefon a papír A4. Jak můj systém funguje, si můžete přečíst na tomto webu v mých článcích, ale neustále se vyvíjí, takže aktuální verzi přednáším na školeních.
Jaroslav Luhan

Poslední články od Jaroslav Luhan (Všechny články)

Jednou z hodnotných věcí, kterou můžete v rámci sebevzdělávání udělat, je absolvovat kurz rychlejšího čtení. Díky tomu zvládnete přečíst více textu během kratší doby. Teoreticky byste mohli rychlost čtení zvětšit až třikrát. To má pochopitelně vliv na efektivitu a nakládání s časem.

Rychločtení jako všelék?

Na dobrém kurzu rychločtení se údajně můžete naučit přečíst až 1000 slov za minutu bez ztráty porozumění obsahu a s tím, že si zapamatujete až osmdesát procent obsahu a textu.
Naučíte se, jak proplout množst vím textu na internetu, v novinách, časopisech a v knihách. Brian Tracy v knížce Time Power tvrdí, že lidé, kteří prošli opravdu dobrým kurzem rychločtení, přečtou během dvou hodin tolik textu, co průměrný člověk za celý týden.

Osobně jsem zkoušel přečíst některé knížky o rychločtení a snažil jsem se poctivě dělat cvičení. Žádný kurz jsem zatím neabsolvoval. Jako samouk nedokážu nijak přesně změřit nárůst efektivity mého čtení a kromě několika tipů, které jsem se během studia rychločtení posbíral, čtu asi rychleji, ale určitě nejsem písmenkový vysavač.

Jak ušetřit čas při čtení?

Nejvíce času při čtení knih prý ušetříte, když je nebudete vůbec číst. Dost radikální rada, ale někdy tomu tak je. Třeba když si na doporučení vybereme knížku, která ve skutečnosti nemá žádný vztah k našemu životu, k našim zájmům nebo práci, nesouvisí s oblastí, ve které se potřebujeme zlepšit nebo informace v ní už známe z jiného zdroje. Jindy je knížka psaná složitým, nudným a nezajímavým jazykem, i když ji píše opravdový odborník (špatný jazykový překlad). Také se můžeme v informacích naprosto ztratit nebo naopak potřebujeme jen určitou malou oblast znalostí, kterou nakonec v knize ani nenajdeme (marketing). Ve všech těchto příkladech by bylo lepší knížku nečíst. Ztratili jsme čtením spoustu času a stejně si nic nepamatujeme.

Paměť a zapomínání

Hlavní roli při čtení a procesu učení hraje naše paměť a přirozený proces zapomínání. Existují techniky, jak paměť zlepšit. S nadsázkou můžu říct, že moje vlastní paměť je tak špatná, že si často na žádnou metodu nemůžu vzpomenout, natož abych ji pravidelně aplikoval. Snad proto jsem příznivcem metody GTD a od dob základní školy se řídím pravidlem: „Proč si všechno pamatovat, když vím, kde si to můžu vyhledat“.
Popis procesu zapamatování a zapomínání přesahuje rámec tohoto článku, nicméně je nutné nejít proti němu, naopak ho využít. Také se mluví o vztahu mezi naší závislosti na elektronice a schopností si pamatovat například telefonní čísla. Vnímám to jako evoluci. V dnešní době je pro mě důležitější najít potřebné informace a pak je využít v praxi.

Žádná informace sama o sobě nemá sílu. Sílu má jen velmi omezené množství  informací – informace, které máte, když je zrovna potřebujete.

Jak přečíst knihu a zapamatovat si co nejvíce?

V knížce Time Power od Briana Tracyho jsem narazil na opravdový poklad v oblasti efektivního čtení, a to na metodu OPIR. Brian Tracy je u nás znám jako autor knihy „Snězte tu žábu!„. Zmiňuje, že metodu OPIR objevil, nikoliv vynalezl. Tato metoda není nijak nadpřirozená, nevyžaduje žádné složité cvičení, ale její vědomé využívání může mít na efektivitu čtení obrovský dopad. Při jejím využití jste schopni si zapamatovat osmdesát procent obsahu knihy a připomenout si jej během pár minut i několik let po přečtení.

Kroky metody OPIR

Metoda OPIR se hodí především ke čtení odborné literatury nebo všeobecně literatury, ze které potřebujete získat určité informace a znalosti. Skládá se z těchto čtyř kroků:

 • O – Overview – přehled
 • P – Preview  – náhled
 • I – Inview – vhled
 • R –  Review – shrnutí a opakování

Overview neboli přehled

Když vezmete knihu poprvé do ruky, nezačínejte ji číst od první stránky k poslední, ale místo toho začněte vytvořením přehledu (overview). Přečtěte titulní a zadní stránku. Přečtěte si informace na přebalu knihy. Často obsahují informace o autorovi, hodnocení, reference nebo zajímavé shrnutí.  Přečtěte si úplně celý obsah, seznam částí a kapitol. Prolistujte knihu a podívejte se na způsob členění knihy. Všimněte si grafického zpracování, obrázků, grafů, zvýraznění. Pozorujte, jaké dojmy ve vás kniha vyvolá. Přečtěte si úvod a podívejte se na reference (použitou a doporučenou literaturu). Proběhněte rejstřík, případně slovník pojmů, pokud ho kniha obsahuje. Vytvoření přehledu nezabere více než pět až deset minut. Pokud je první dojem dobrý a stále trvá váš záměr si knihu přečíst, přejděte k druhému kroku.

Preview neboli náhled

Sedněte si a znovu knihu důkladně prolistujte. Přečtěte nadpisy kapitol a částí a nahodile se začtěte do některých, především úvodních odstavců kapitol, abyste ochutnali použitý jazyk a styl psaní. Pokud vás kniha nebude bavit, budete se nudit a nebudete si stejně nic pamatovat. Ztráta času číst takovou knihu.  Pokládejte si otázky, zda kniha obsahuje informace, které od ní čekáte, nebo které vás zajímají. Pokud kniha obsahuje na konci kapitoly otázky nebo shrnutí, pozorně si je přečtěte, získáte tak lepší přehled o tom, co se vlastně v knize dozvíte.
Možná knihu nemusíte přečíst celou. Čtěte takzvaně účelově. Vyhledávejte praktické informace, nápady a návody, které můžete ve svém životě nebo při studiu využít. Pokud čtete odbornou literaturu nebo studijní skripta, která obsahují studijní otázky, přečtěte si je jako první a přemýšlejte, jaké by mohly být odpovědi. Při čtení kapitoly pak odpovědi v textu hledejte. Uvidíte, jak se vaše koncentrace a schopnost pamatovat si obsah výrazně vzroste.

Inview neboli vhled

Pokud jste tématem knihy stále zaujati, sedněte si a přečtěte si knihu stránku po stránce, od začátku do konce. Některé knihy jsou napsány tak, že je musíte přečíst od začátku do konce, abyste pochopili návaznosti. Některé však takové nejsou a může vás zajímat jen jedno téma. Pokud díky přehledu a náhledu již znáte svůj účel a cíl čtení, přečtěte si jen kapitoly, které potřebujete. K ostatním se můžete vrátit, až to budete potřebovat.
Čtěte spíš rychleji. V této části využijete dovednosti tradičních kurzů rychločtení. Čtení vyžaduje koncentraci na význam slov na stránce. Může pomoci ukazovat prstem na čtené místo na stránce. Naše mysl se snadno nechá vyrušit a začne se zabývat něčím jiným. Prst pod textem pomáhá mysli udržet pozornost. Čtení bez pozornosti je ztrátou času.

Uvedu několik tipů, jak si lépe zapamatovat čtené informace. Pokud je kniha obsahuje, přečtěte nejdřív otázky a shrnutí a pak na ně v textu během čtení hledejte odpovědi. Po přečtení každé kapitoly nebo uceleného bloku si představte, že zítra budete o tématu někomu vyprávět (ať už ve třídě, nebo nejlepšímu kamarádovi v hospodě). Vnitřním převyprávěním si znovu všechny informace vybavíte, ale zároveň použitím vlastních slov a myšlenek se jejich obsah lépe zapojí do vašich mentálních struktur. Prostě si je lépe zafixujete.
Čtěte s tužkou nebo zvýrazňovačem v ruce. Samozřejmě jen pouze pokud je kniha vaše. Většina elektronických čteček umožňuje zvýraznění a psaní poznámek přímo v e-boocích. Podtrhávejte si na stránce klíčové myšlenky a na okraji stránky si dělejte značky a poznámky. Pokud do knihy přesto psát nechcete, používejte lepící záložky. Dají se koupit různobarevné, průhledné a lze na ně psát. Nemusíte je lepit pouze na okraj stránek, ale můžete je použít i jako zvýrazňovač. Nepovažujte mě za knižního barbara, když do knih čmárám. K půjčeným knihám nebo beletrii se chovám velmi slušně, ale mé vlastní odborné knihy mi slouží jako zdroje informací, takže jsou ohmatané, počmárané a trčí z nich spousta záložek a barevných papírků.

WP_20130616_008

Review neboli shrnutí a opakování

Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. Mysl obvykle potřebuje být nové informaci vystavena třikrát až šestkrát, než se informace zaznamená do dlouhodobé paměti. Proto také některé knihy důležité myšlenky několikrát opakují a prohlubují.

Po přečtení celé knihy přichází fáze shrnutí – review. Znovu si knihu projděte od začátku do konce, stránku po stránce, čtěte si zvýrazněné části a své poznámky. Poznámky si pak můžete přečíst nahlas a nahrát na diktafon nebo moderně do telefonu či počítače. Nebo si poznámky opište do textového souboru. Například čtečka Kindle označený text a poznámky automaticky do souboru ukládá. Jako shrnutí si k některým knihám vytvářím myšlenkovou mapu v programu FreeMind. Všechny následné aktivity během čtení a po čtení mají vliv na lepší zapamatování důležitých myšlenek.
K vytvořenému shrnutí se za nějaký čas vraťte. Za týden, měsíc, půl roku a rok. Shrnutí poznámek z knihy, která měla tři sta stran, si projdete během deseti minut a budete překvapeni, jak se vám celý obsah knihy vybaví.

GTD ve FreeMind

Závěrem

Přístup k odborné literatuře touto čtyřfázovou metodou OPIR sníží potřebný čas ke čtení knih až na polovinu při současně vysoké míře zapamatování a pozdějšího snadného vybavení informací.  Využití této metody doporučuju doplnit o vytvoření seznamů dalších kroků a seznamu nápadů, které v budoucnu můžete využít. Informace, které totiž nevyužijete vy, nebo někdo jiný v praxi jsou v podstatě bezcenné.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Jan K. napsal:

  Díky za skvělý článek :) Aplikaci FreeMind jsem neznal, určitě vyzkouším, něco takového potřebuji :)

  Hezký den,

  H.

 2. kiwi napsal:

  Jen pro upřesnění:
  popsaná metoda je založena na systému PhotoReading pána se jménem Paul R. Scheele.
  info se dá najít třeba tady: http://www.learningstrategies.com/Scheele.asp a je zde BTW zmiňován i B. Tracy.
  Celý systém a kurzy atd je zde: http://www.photoreading.com

 3. Carl114 napsal:

  Když to vezmu podle svého… pokud vás něco opravdu baví a čtete o tom, zkuste i něco napsat. Jestli se o něco zajímáte a čtete… nestačí to. Pokud si to člověk ovšem napíše (ať už k sobě nebo třeba na web), bude si pamatovat více…

  Je to jednoduché, nenáročné a zvládne to každý :). Mě se to na weblogu osvědčilo. Hodně témat, které jsem popsal jsem dělal také proto, abych si je lépe zapamatoval. A funguje to.

 4. pamet napsal:

  Ahoj, našel jsem stránky věnované učení. Je tam spousta užitečných rad http://www.pametauceni.cz

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru