Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Spojte GTD s myšlenkovými mapami

By on 30. 5. 2013 in Sebeorganizace with komentářů 7
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Jelikož jsem ke GTD a myšlenkovým mapám nepřišel jako mnoho z vás z důvodu pracovní vytíženosti, stresu a nezvládání pracovního tempa, ale spíše z důvodů organizace osobního rozvoje, získal jsem na tuto kombinaci trochu jiný, doufám, že zajímavý pohled, o nějž se nyní podělím. Pro mnoho z vás GTD v rámci osobního života možná znamená jen: v pondělí vytřít prach, koupit dárek dětem na Vánoce a nezapomenout na kytku na výročí. Takový přístup ke GTD však velice ochuzuje možnosti a potenciál tohoto úžasného nástroje.

Cílem většiny lidí je v životě dosáhnout štěstí, to ale může být celkem problém, pokud si alespoň částečně neujasníme, co pro nás štěstí  znamená. Štěstí (životní spokojenost) bych všeobecně rozdělil na 3 základní sféry – a to:

 1. Mít uspokojeny základní lidské potřeby
 2. Mít vytyčené životní cíle a sny, vědět proč tady jsme a co chceme dosáhnout a jak toho dosáhnout.
 3. Vyřešit své dlouhodobé strasti a problémy, které nám znepříjemňuji život

Ve svém osobním rozvoji všechny tyto sféry sleduji a pokud možno plánuji a snažím se je plnit. K tomu mi výborně slouží myšlenkové mapy.

První mapou sledují své potřeby, ty jsem rozdělil do základních větví na práci, peníze, zdraví, vztahy a seberealizaci. Pro mě mají tyto základní kategorie potřeb největší vliv na náladu a spokojenost, a pokud můžu všechny tyto větve hodnotit kladně, můžu říct, ze se mám dobře. Mapu vedu od centra do těchto pěti zakladních větví, které dále rozvádím pod otázkou jak mužů tuhle oblast vylepšit? Odpovědi jsou většinou názvy projektu, které následně rozvádím v GTD.

Druhá mapa se týká životních cílů a snů. Pro mě je důležité dělat to, co mě naplňuje, to, v čem vidím smysl svého života, nebo to, čeho chci dosáhnout. Mapa vede opačně: od centra vedou hlavní větve nazvané koncovými cíli a dále se rozvětvují do možných cest k jejich dosáhnutí až k mé současné pozici. Když nevím, kudy kráčím, nikam se nedostanu… 

Třetí mapa je mapa starosti a problémů. Od centra vedou základní větve nazvané daným problémem a z nich rozvětvení všech možných řešení. Do teto mapy se snažím vkládat všechny dlouhodobá trápení, něco, co mi dlouhodobě na sobě samém vadí, u čeho cítím, že mi snižuje spokojenost ze života, co neustále přitahuje mou pozornost a čeho bych se rád zbavil.

 

Z těchto map generuji svoje projekty a úkoly a aktualizují je při weekly review. Každý týden mapy znovu projedu a aktualizuji je, vyhodnocuji pokrok a generuji nové „úkoly“ na další týden. Jistě budete namítat, že tyto tři mapy se budou svým obsahem často překrývat, to ale vůbec nevadí. Cílem je pohled na můj život z třech odlišných směrů, při každé mapě se soustředím na jiný pohled, díky čemuž mě napadnou jiné věci, než u jediné univerzální mapy. Díky kouzlu myšlenkových map a jejich separace soustředění na jednotlivé větve mě napadají i velice zajímavé myšlenky, které znatelně vylepšují můj život. Proto si dovolím tvrdit, že i kdyby vás celková myšlenka nijak nezaujala, vyplatí se alespoň jednou svůj život přehodit úvahy nad svým Já do těchto map. Málokdo se dívá na svůj život jako na celek, a pokud máte s myšlenkovými mapami nějaké zkušenosti, určitě víte, že když myšlenky a pocity „hodíte“ na papír, je díky přehlednosti map většina problémů jednodušší.

GTD se často vyčítá, že generuje množství neužitečných úkolů, které nás zahlcuji a přitom nevnášejí do našich životů adekvátní užitek. Může to být tím, že své inboxy plníme čímkoli, co nás napadne na základě náhodných myšlenkových impulzů. Napřed nás něco napadne a až následně hledáme možný užitek daného úkolů. Oproti tomu úkoly a projekty generované přes tyto myšlenkové mapy vychází rovnou ze své podstaty: z toho, co je pro nás nejužitečnější a co nám může citelně změnit život k lepšímu. Tento systém/postup alespoň dle mé zkušenosti generuje o mnoho zajímavější a hodnotnější projekty oproti tomu, co mi přistane nahodile v inboxu. Mapy mému osobnímu životu dodávají krásnou celistvost, jednoduchost a přehlednost.

 

Budu moc rad za komentáře a vaše zkušenosti, děkuji.

Michal Sikora

 

 

Sponzorem tohoto serveru je tento týden webová aplikace Rozečti.se,
– online výuka efektivního a rychlého čtení.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Pavel napsal:

  Skvělé téma…dělám na něčem podobné a musím říci, že takový i byť zjednodušený rozbor může pomoci hodně pročistit složku projektů (prostě je dělat nebudu).

  Zkoušel jsem se vypořádat dříve s problémem, že se mi v jednotlivých náhledech na život (hodnoty, cíle, role, potřeby a zdroje) opakovaly projekty, které stály za to (bylo to nepřehledné a blbě se to udržovalo ve více pohledech)…nakonec jsem zjednodušil pohledy na cíle, hodnoty a role v životě a před dvěma týdny se mi podařilo v xmindu přejít na mapu rolí, kde cíle tak nějak plavou mezi rolemi, rovněž tak hodnoty a od rolí vedou šipky k cílům…(doplněno pěknými cartoon obrázky – vytištěno na A3 a složené nosím všude s sebou)

  …pro někoho může tento pohled uvolňující, mě vystresoval a pomohl mně udělat rozhodnutí opustit současnou práci a věnovat se vytoužené jiné. Podnětem bylo časové nacenění jednotlivých rolí (včetně role spáče alespoň 7 h denně) a zjištění, že by den musel mít 32 hodin, abych měl vše hotovo. GTD používám v nezjednodušené formě (přes několik pokusů o zjednodušení) a posouvá mě dopředu, ale tenhle problém by mi nevyřešilo.

  Díky…těším se na další komentáře…

  BTW nemáte nějakou pěknou sadu ikonek, které by se dali natáhnout do XMindu?

 2. GTDovec napsal:

  Zajímavé. Větvení myšlenkových map, které nikdy větve nepropojuje, pochopitelně nese určitá omezení v komplexnosti uchopení našeho života atd. Ve Vašem řešení jsou naznačeny průniky, navzdory definování jakoby uzavřených okruhů a témat.To má něco do sebe. Jako ten, co není pronásledován břímětem denních úkolů, oceňuji takový pohled ještě víc.

 3. michalS napsal:

  @Pavel moc zajímavé můžeš rozepsat co přesně obsahuje tvůj pohled na život pres hodnoty role a zdroje ?

 4. Pavel napsal:

  @ michalS

  Role jsou rozličné a jejich kombinace je jedinečná pro každého (namátkou, rodič, partner, zaměstnanec, společník firmy, sportovec, kamarád atd.) – mám jich 30 z čehož mi 4 role zaberou většinu času, nepočítám-li spáče (každý den 7 hodin – snažím se držet životosprávu).

  Dobré je u rolí si hlídat přibližně, kolik jim chci věnovat/nebo věnujeme a kolik by si každá zasloužila…lépe stanovit měsíčně.

  Role plynou z cílů, kterých chci dosáhnout a z hodnot, kterými se řídím (těžko mohu přijmou roli podržtažky, když chci, aby brali ostatní brali můj názor vážně a věděli, že nějaký svůj mám – tolik k hodnotám…jejich definici mám spíše intuitivní a popis je pro mě složitý). Cíle jsou jasné, patří i mezi ně zvyšování (např. peníze) a přeskupování (např. čas) zdrojů tak, abych byl spokojený. Zdroje nechápu jako něco neměnného (jedinou konstantou je pro mě 24 h/den) s čímž bych měl počítat jako s dogmatem (když mám málo, naplánuji více a musím počítat, že někde jinde mohu např. finančně ztratit a jinde získat – je to na rozmyšlení).

  Mou radou je začít vypsáním rolí (u mě to fungovalo, u jiného nemusí) a snažit se je analyzovat (je to práce tak na měsíc) z hlediska, které cíle mají podporovat…hodnoty tak nějak vyplynou (člověk cítí např. k rodině, co je správně a co ne…hodnotou je pro mě i dodržovat denní hrubé harmonogramy, abych mohl být včas doma se synkem…člověk zjistí, že je s ním málo, když si vezme týden volna a nejede mimo, ale je doma a tráví s ním čas, který tráví obvykle žena…vztah synka ke mě se naprosto prohloubil a v tu chvíli víte, zbavit se současného zaměstnavatele, kde jsem obvykle více než 10 hodin denně, ač dobře platil, je nutnost a vyplývá to z výše nedefinovatelné hodnoty)…

  …asi bych se měl nad tímto zamyslet více a dát to na papír, ale v nejbližší době to neplánuji…

  …jsem nadšen, že podobné pokusy se dějí v mém okolí docela běžně a článkem autora jsem nadšen né proto, co v něm je, ale že si tu otázku pokládá více lidí a stojí za to si s tím strávit trochu času…myšlenkové mapy jsou jednou z cest…

 5. michalS napsal:

  @Pavel – děkuji , je to velice inspirující pohled, nad rolemi jsem nikdy neuvažoval, zase novy pohled díky němuž může mindmap generovat zajímavé ukoly

 6. Jirka napsal:

  Paráda. O myšlenkových mapách jsem do dneška jen slyšel, ale asi se do toho zabořím a zkusím je. Do teď jsem se jen řídil svými plány v hlavě, ale myslím, že papír tomu dodá věrohodnost :-). Díky za článek Michale!

 7. michalS napsal:

  @jirka Děkuji to potěší :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru