Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Prokrastinace je vy-víte-co

By on 20. 5. 2013 in Témata with komentářů 7
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Snad neexistuje cizí slovo, které by bylo pro studenty všech kategorií (a dost možná všech zemí) více známé. Vyslovit jej znamená, že si ono chorobné odkládání připouštíte, a proto se na jazyku povětšinou převaluje pouze jen jako vy-víte-co. Někdo se k němu hrdě hlásí, jiný zapírá, zbytek tiše doufá, že přijde kouzelník a daruje mu hůlku, pomocí níž a párti zaklínadel prokrastinaci vyžene z domu.

Možná že takový kouzelník právě dorazil. Petr Ludwig se pojmu, který se ani zvukově nikterak nesnaží působit sympaticky, věnuje dlouhodobě na specializovaných školeních a přednáškách. Aby se však jeho tipy na potlačení prokrastinace dostaly do všech tuzemských luhů a hájů, bylo potřeba jeho aktivity rozšířit i o psaní knihy. Ta před několika málo dny opustila tiskárnu a jmenuje se Konec prokrastinace.

Konec prokrastinace-Posun

Hůlka s dobrým návodem

Ačkoliv jsem projektu fandil, do jisté míry se ve mně ještě při samotném čtení úvodních kapitolek mírně vrtěl skřítek Skeptik. Ostatně, Skeptik se mi vrtí vždy, když v knihkupectvích zakopávám očima o haldy booků slibujících vaši proměnu v lepšího manažera, člověka či dítě, nabízející zaručených 100+1 radu na zlepšení koncentrace a potlačení lenosti, kuchařky štěstí i růstu. I přebal a web Konce prokrastinace leccos slibuje, má však tu výhodu, že skutečně představuje hůlku, pomocí které se můžete naučit vykouzlit obranný val proti odkládání a neefektivnosti.

Stále však jde o hůlku a návod k ní, tedy postup, nástroj, s nímž je možné opravdu odvrátit chorobné přesouvání úkolů, ale – což si mnozí čtenáři třeba nebudou chtít připustit – bez vašeho vlastního přispění se změní leda tak využití vaší police na knihy, nikoliv vy sami.

Konec prokrastinace-Kniha

Proč zvolit pomocníka

Popasovat se s potížemi, které mohou nést právě označení vy-víte-čeho, lze pochopitelně i bez rad a návodů. Pokud jste však doposud s odkládáním nezatočili, berte to jako signál, že pomocníkovi aspoň zkuste chvíli naslouchat. Petr Ludwig navíc umí velmi dobře psát, jeho styl se nepotřebuje kochat vlastními slovy, věty a i kapitolky vás o mnoho času neoberou, protože se jde zkrátka k jádru pudla (vůbec netuším, kde se to rčení s pudlem vzalo, ale nebudu v průběhu psaní článku prokrastinovat a zkoumat jej…). A protože mi rukama prošla hezká řádka knih, jež můžu vágně oštítkovat jako osobní rozvoj, mile mě překvapil celý koncept a struktura Ludwigovy práce. Měl jsem dojem, jako by to nebyla kniha, ale skutečný živý pomocník, který k vám promlouvá, jde s vámi postupně po krůčcích na cestě tak, abyste chápali, co se kolem vás odehrává a vnímali, že vše má logickou návaznost.

Konec prokrastinace-Smyüka

Prokrastinace není nemoc

A nebývá mnohdy spojena ani s leností. A ani s odpočinkem. Má kořeny v tom, že si mnohdy plně neuvědomujeme, kým jsme a kam chceme jít. Zde hledejte všechny příčiny. Pokud budete mít v rukou Ludwigovu knihu, tak vás k hledání a pojmenování přímo vybídne (a také podstrčí pár vhodných otázek a formulářků). Nebudu do detailů rozepisovat dílčí tábory k výstupu na Everest, od toho zde budou další čtenářské zkušenosti. Zdůrazním právě onen aspekt Ludwigova přístupu, který vychází z uvědomování si vlastní silných i slabých stránek, ale také z konfrontace vize a konkrétních cílů, které ve výsledku (při dosažení) natropí více škody nežli užitku.

V knize se netluče prázdná sláma. Tipy na to, že si máte vypnout Facebook, abyste se mohli v klidu učit, se hodí do šestákové literatury. Ludwig ale čerpá přednostně z odborných výzkumů a ze studia fungování mozku, což se v poslední době osvědčuje i mně samotnému, protože odpovědi a skutečné rady lze najít právě v poznání tohoto orgánu. Deviza knihy pak spočívá ve srozumitelnosti a pořadí, v jakém všechny ty mozkové postřehy autor předává. Bere je jako jakési korálky zavěšené na provázek, který pro nás na základě mnohaleté lektorské zkušenosti připravil.

A protože první pro první představení projektu, který se – doufám – bude nyní šířit mezi všechny, co s vy-víte-čím zápolí, tohle stačí, rozloučím se s jedním z citátů Konce prokrastinace:

Spejbl: „Hur­vajs, musíš si umět poručit.“ 

Hurvínek: „Což o to, taťuldo, já si poručím, jenže já se neposlechnu.“

 

Podrobnější informace najdete na www.konec-prokrastinace.cz

 

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Jana napsal:

  Dobrý den, díky za super recenzi, jen mám drobnou poznámku – nefunguje odkaz úplně na konci http://www.konec-prokrastinace.cz Web funguje a i se tak jmenuje, tak nevím, proč to háže chybu:(

 2. Mirek napsal:

  Tak to je mazec včera jsem psal komentář ale redakci se nehodil tak se smazal. Přitom byl slušný a opravu reálný ne tohle co je tady. Bezva. Mažte dál. Jestli je nebo není knížka k něčemu každý zjistí sám i když až po zakoupení ale o to jde že? Už chápu proč jsem se nechal zblbnout a kupoval zatím vše i když kvalita jde poslední dobou víc a víc dolů. Vážím si vašeho vydání knih Davida Allena a děkuji za ně ale ostatní jsou jen věci které se nabalují na tohle. Takže děkuji za to že cenzurujete co se vám nehodí, konečně jsem pochopil proč je jen chvála a proč jsem pořád kupoval. Díky za ušetřené peníze i čas.

 3. pedro napsal:

  Vážme si svoje materinské jazyky trošku viac.
  Ja mám Angličtinu rád ale nie doma v Slovenčine a v Češtine!
  Navrhujem vždy, keď príde nutkanie použiť anglické slovo v našich pekných jazykoch, položne si otázku, či nemáme po ruke vhodný slovanský náprotivok.

 4. Marie napsal:

  Hezký den,
  doporučila bych spíše bezplatnou, o to víc platnou, cestu k neprokrastinování, a to:
  http://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=6
  Zde si možná skutečně přiznáme, že prokrastinací trpíme. A také nám možná dojde, že bychom o tom měli nejen mluvit a utrácet za osvícené knížky, ale že s tím hlavně musíme něco dělat. Přesvědčilo mne už to, že celý mechanismus prokrastinace a to jak se jí zbavovat je popsán na výše uvedených stránkách, a to vcelku erudovaně a zcela zdarma. Opravdu musíme vždy platit, aby to mělo efekt…? Uvažujme o tom. Prokrastinace sranda není možná už proto, že stránky provozuje klinika adiktologie 1.LF UK v Praze. A tato klinika se mimo jiné věnuje odvykání dalším závislostem jako je alkoholismus či závislostí na internetu apod. …

 5. Ado napsal:

  Neviem sa dostat k tomu aby som si knihu precital … :-(

 6. Denisa Eichlerová napsal:

  Vyjádřete svůj názor a vyplňte dotazník týkající se knihy Konec prokrastinace

  Odkaz na dotazník:

  http://goo.gl/forms/Kth09HL2Fj

  Mockrát děkuji za Vaši ochotu a čas při vyplnění :-)
  Denisa

 7. Kateřina napsal:

  http://www.pmlab.vyzkum-psychologie.cz/test.php?t=35

  Prosím o vyplnění dotazníku prokrastinace

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru