Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Myšlenkové mapy a poznámky ze schůzek

By on 23. 5. 2013 in Nástroje with komentářů 9
Daniel Gamrot

Daniel Gamrot

Lektor a mentor osobní produktivity - Daniel Gamrot
Šéfredaktor portálu Mít vše hotovo

Pořádá firemní i veřejná školení, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu a zlepšíte time management. Naučí vás vytvořit si systém pro produktivní práci, používat myšlenkové mapy v byznysu, efektivně pracovat s mobilními technologiemi nebo vybudovat bezpapírovou kancelář díky Evernote. Nedávno získal jako první Čech titul Evernote Certified Consultant.
Daniel Gamrot

Poslední články od Daniel Gamrot (Všechny články)

Než jsem poznal myšlenkové mapy, často jsem se na jednáních a schůzkách potýkal s tím, že jsem měl problém se zápisy a poznámkami v kombinaci s udržením pozornosti a schopností adekvátně se zapojit do aktuální diskuze. Mluvení šlo rychle a já potřeboval klid, který jsem neměl, jelikož mi jej kompletně sebral čas, jež jsem věnoval tvorbě a čtení mých rozsáhlých poznámek. A to jsem nechtěl – mám záměrem bylo něco jiného, než datlovat do notebooku slovo od slova a být tak “pouze” jedním ze zapisovatelů.

Po čase jsem vše zkrátil na útržky a hesla náhodně rozepsaná po papíře nebo v odrážkách – v tu chvíli jsem byl schopný pružně reagovat, nicméně zápisky dávaly smysl jen krátce po schůzce. Bylo pro bě těžké udržet myšlenku do druhého dne. Změnil to příchod myšlenkových map do mého každodenního života (k němuž patří i zápisky ze schůzek v podobě myšlenkových map).

Jak na to?

Není to žádná věda, ale i tak jsem několik měsíců ladil, kombinoval a zjednodušoval postup a šablonu, která je mi nyní oporou při vytváření osobních zápisků při jednáních a schůzkách. Ve výsledku se jedná o několik málo tipů, které mohou, minimálně jako inspirace, posloužit i vám.

Příprava základní struktury schůzky

Pro maximální možnost zapojení se si obstarejte program schůzky, na kterou se chcete připravit (je těžké se připravit, když nevíte na co). Nakreslete doprostřed papíru centrální obrázek, jež charakterizuje téma schůzky, nebo jen vepište slovy téma (případně datum, místo apod. podle vašeho uvážení).

Z centrálního obrázku veďte hlavní větve symbolizující jednotlivá témata, která by měla být na schůzce projednávána, a přesně proto také ponesou název, symbol obrázek, který se k danému tématu vztahuje. Nyní máte kostru jednání, kterou doporučuji obohatit o vlastní myšlenky vztahující se k jednotlivým větvím (tématům).

Myšlenková mapa v akci

Konkrétní práce s mapou přímo na schůzce pak závisí na mnoha vlivech okolí. Základem však je zápis silných myšlenek, které nás (třeba) za čtrnáct dní vrátí zpět k jednotlivým situacím, které se na schůzce udály, a pomohou nám vybavit si co možná nejvíce okolností. V daných situacích pomáhají jednoduché symboly a obrázky, zvýrazňování pomocí barev a typu písma. Já v mapách pracuji se čtyřmi pěti základními typy poznámek:

 • Program – velmi výrazné prvky, hlavní větve; jde o původní a předem známý program schůzky
 • Myšlenky – bez zvýrazňování; jde o vlastní myšlenky, které mi naskakují k tématům před nebo v průběhu schůzky
 • Úkol – z daného bodu vytvořím prvek ve tvaru hvězdy; jsou to veškeré úkoly, které pro mě ze schůzky plynou
 • Informace a rozhodnutí – vytvářím prvek ve tvaru oválu; jedná se o informace, které byly na schůzce předány a diskutovány
 • Téma mimo program schůzky – vytvořím prvek ve tvaru “obláčku”, jež nenavazuje na žádnou z větví; jedná se v o nové hlavní téma, které volně “pluje” mimo hlavní mapu

Doplňující informace

Bokem si k mapě dopisuji účastníky, místo, čas, projekt a další důležité informace, které se ke schůzce vztahují. Klidně zvolte opět strukturu myšlenkové mapy, já mám v tomto případě raději již zaběhnuté seznamy v “odrážkové podobě”.

Vyzkoušejte a hledejte možnosti

Doporučuji alespoň párkrát vyzkoušet poznámky ze schůzek v podobě myšlenkové mapy. Chce to jistě trošku cviku a praxe, ale věřím, že se i ve vašem případě výsledek brzy dostaví. Pokud se bojíte, že ztratíte důležité myšlenky, vezměte si s sebou diktafon nebo mobilní telefon, který umožňuje zaznamenávat zvukovou stopu.

Poznámky v podobě myšlenkové mapy vám mohou, tak jako mi, přinést prostor pro větší zapojení se do konverzace a řešení témat díky zrychlenému zápisu, jednodušší pohled na témata schůzky a její aktuální průběh (vizualizace prostřednictvím mapy umožňujerychlejší analýzu poznámek a tudíž jednodušší hledání souvislostí), ušetří inkoust (píšete-li perem) a případně jejich tvorba neruší okolí tolik, jako rozsáhlé lineární poznámky (“klepete-li” je do notebooku).

Nezapomeňte dát vědět, jak vám zápisky v myšlenkové mapě fungují. Pokud je již používáte, pomozte ostatním a napište, jak s nimi pracujete a co vám přináší.

Daniel Gamrot

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Martin napsal:

  Ja som myšlienkové mapy používal hlavne pri príprave na magisterské štátnice (teraz som tretí rok doktorand). Väčšinou vymenovania a kategorizácie boli pre mňa na zapamätanie to najťažšie. „Obkecanie“ jednotlivých bodov už bolo pomerne v pohode. Používal som teda pomerne tradičnú metódu využívania myšlienkových máp pri štúdiu, kedy som si tému „spoznámkoval“ do jednej maximálne dvoch máp, naučil a po nejakom čase uchovania (minúty, hodiny, max dni) skúšal prepísať mapu z hlavy. Fungovalo to celkom dobre. Pri ťahaní tém na štátniciach som si prípravu v lavici robil takisto v podobe myšlienkovej mapy a pri odpovedi som si touto mapou pomáhal. Keď som svoje prípravy po odpovedi odovzdával, skúšajúci samozrejme hovorili, že takéto prípravy ešte nikdy nevideli. Takže skúsenosť dobrá :D (hodnotenie 4xA)

 2. Daniel Gamrot napsal:

  Učení a právě příprava v podobě mapy je jednou ze skvělých možností, jak podpořit úsporu času a energie. Jsem rád, že se přidávají další a další lidé, kteří se mohou opřít o vlastní zkušenost a potvrdit to. Moc děkuji.

 3. Marrakech napsal:

  Sice něco jiného než myšlenkové mapy, ale tento nástroj je na schůzky taky použitelný.
  https://www.minutes.io/new/Meeting

 4. Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

  Moc děkuji za tip, nástroj vypadá pěkně.

 5. Marek napsal:

  Ten system zapisu schuzky z linovanho nastroje jsme pouzivali a z vlastni zkusenosti muzu ricte, ze super a pri propojeni na gdocs to bylo vyborne.

 6. Možností je řada a každý si oblíbí něco jiného.
  Osobně dávám přednost dnešním elektronickým možnostem se záznamem zvuku i obrazu. Nyní zkouším Evernote a musím konstatovat, že jeho možnosti jsou dokonalé. Dokonce Vám vystaví i navštívenku a převzaté vizitky si můžete ukládat do vizitkáře na Nettu..
  Má to samozřejmě háček, jsem už v důchodu.. a tak snad mám právo Vás odradit od každého zbytečného papíru.

  • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

   Určitě souhlasím, právě proto jsem založil projekt LifeNotes, který se kolem Evernote a jeho možností točí a poslední článek byl věnovaný třeba Vámi zmiňovaným vizitkám.

   Každopádně, ačkoliv jsem ještě „zajíc“, funguji s papírem jako nástrojem pro rychlé poznámky, přemýšlení a tvorbu nápadů denně a ten mi žádný z nástrojů nenahradí. Do Evernote jde potom výsledek – harmonogram, náplň, článek,… A třeba právě v rámci schůzky, mám-li poznámky pro sebe, funguji také s papírem. Pro mě je to rychlejší, jednoznačnější a i vybavování si informací funguje lépe (zároveň díky mapě mohu upřít pozornost na probírané téma a poznamenat si skutečně jen ty klíčové prvky).

 7. Pavel napsal:

  Super, myšlienkové mapy používam už roky, ale na schôdzach som ich ešte nevyužil. Možno sa raz dostanem aj k tomu. Používam ich každý rok pri zhodnotení môjho podnikania a na vizualizácia si svojich nových cieľov a plánov na ďalší rok. Od marketingu, cez financie až po budovanie značky…

  • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

   Určitě vyzkoušejte, pro mě jsou poznámky ze schůzek a konzultací v mapách denním chlebem a fungují výtečně. Příklady, které uvádíte, jsou v mapách stejně tak realizovatelné a jejich využití v tomto směru velmi silné. Pokračujte, ať se daří!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru