Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak vyzrát na potíže se spánkem?

By on 13. 5. 2013 in Kondice with komentářů 5
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Tento článek se věnuje jedné zajímavé psychologické studii, kterou podstoupilo v letech 1998 a 2004 více jak 2000 lidí a pomůže vám k lepšímu a rychlejšímu usínání. Zní to atraktivně, co říkáte?

Nespavost občas trápí každého, bohužel…

Problémy se spaním mohou nastat při stresu, přibývajícím věkem či například při tom, když jste uvnitř rozpolcení a nevíte co dál. Dnešní studie, kterou zde budu prezentovat, by vás mohla naučit k rychlému usínání a vyřešit tak problémy se spánkem. Prvně si vysvětlíme jak na to, poté vám vysvětlím, proč to funguje, a nakonec přihodím svůj názor na studii.

Budu také rád, když se k tématu vyjádříte. Všichni totiž víme, že dobrý spánek je důležitý. Pokud ho totiž nemáte dostatek, jste málo výkonní, často zapomínáte a vaše pozornost je tu tam. Doufám, že vám článek v usínání pomůže a špatný spánek vás už trápit nikdy v životě nebude…

Co tedy dělat a jak docílit rychlého usínání?

Ve studii vyšlo najevo, že jako nejúspěšnější metoda se jeví tato, kterou za moment uvedu. K mé důvěryhodnosti, aby to neznělo jako magazínový žvást, čerpám ze studie šesti lidí z Laval University v Kanadě. Studie byla vydána v roce 2006 a podstoupilo ji 2246 pacientů (v letech 1998 a 2004). Výsledkem této práce je pár jednoduchých kroků, které vám dopomohou lépe usnout.

 1. Prvním jednoduchým bodem je to, že máte jít spát jen tehdy, pokud se vám opravdu chce. Nelehejte si tedy na postel jen tak a nesnažte se usnout, když víte, že se vám ve skutečnosti nechce.
 2. Nechoďte do postele pokud nemáte v úmyslu spát. Postel (pokud vás trápí nespavost) není to pravé místo k hraní si s mobilem, sledování televize či mazlení se psem. Sex je jedinou výjimkou.
 3. Jestli se vám okamžitě nedaří usnout, vstaňte a jdete se projít. Pokud jste lenoch, stačí odchod do jiné místnosti, kde není postel. Zní to zvláštně, ale uvědomte si, že cílem je rychlé usínání a toho nedocílíte, pokud budete v posteli do tří do rána koukat do stropu a divit se, že neusínáte.
 4. Jestli neustále nemůžete usnout – opakujte krok 3 tak dlouho, jak bude třeba. Klidně celou noc. A ano, je to ve studii myšleno vážně…
 5. Budík si nastavujte vždy na stejnou hodinu, bez ohledu na to, kdy potřebujete vstávat. Nejde o to, v kolik hodin je třeba fungovat a jet do práce, ale o to, aby mělo tělo nastavený co nejstálejší rytmus.
 6. Jako poslední jen taková maličkost – nechoďte si zdřímnou na gauč během dne. Ničí vám to již zmiňovaný rytmus, který chceme tělu nastavit. Pro někoho to bude možná těžké, ale za ten pokus to stojí.

Zní vám to všechno rozumně? Mně celkem ano, ovšem tohle je kategorie s názvem Psychologie, více nás tedy spíše zajímá to, proč a jak to funguje. A to si probereme hned v dalším odstavci. Takže pokračujte směle ve čtení…

Proč tahle metoda podle psychologů funguje?

Pokud máte nějakého domácího mazlíčka, asi už chápete. Zkusím vám to vysvětlit. Když jsem bydlel v domě, měl jsem na zahradě kočku. Stačilo na ní zavolat a ona přiběhla, protože věděla, že jí nesu nějaký pamlsek. Nakonec se naučila přiběhnout i při samotném zavolání a nemusel jsem jí přitom dávat nic. Šlo tedy o to udělat v prostředí nějaký zvuk, aby si uvědomila, že dostane jídlo – že ten podmět bude mít nějakou (pro ni přínosnou) reakci.

Totéž se snaží vytvořit tento krátký seznam. Místo zavolání tu je ulehnutí do postele a reakcí by mělo být rychlé usínání. Proto je důležité dodržovat pravidlo číslo 2 a nedělat v posteli plno dalších aktivit. Při ulehnutí se totiž v mozku opět vyvolávají a proto je tak těžké usnout v posteli, pokud v ní sledujete televizi, hrajete si s mobilem, čtete si a možná i jíte. Ty činnosti totiž oslabují vztah mezi postelí a samotným spánkem. Myslete na to…

A co si o tom všem myslím já? Funguje to?

Všechny tyhle poznatky jsou minimálně zajímavé a já jim věřím. Přeci jenom tahle univerzita patří mezi deset nejlepších kanadských univerzit se skutečně dlouhou historií (byla založena roku 1663). Já sice problémy se spánkem moc nemám a když ano – nejvíc mi pomůže popovídat si s někým blízkým.

Na téhle studii se mi asi nejvíce líbí to pravidlo o dodržování stálého intervalu buzení. Každému je snad jasné, že vstávat pokaždé jinak je hrůza a někdy jen to stačí a může se projevit nespavost. Tělo je prostě rozhozené. Doufám, že vám článek vznesl do života něco nového a pomůže vám zamést s nespavostí. A jestli máte nějaké své tipy, zkuste se o ně podělit.

Tomáš Erlich, blog

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Díky za super článek. Myslím že teď se mi bude dobře usínat. Jenom menší dotaz, bude to fungovat s „chytrým“ budíkem Sleep Cycle pro iPhone a iPad který mě ráno budí ?? (Sleep Cycle: http://jablicka.com/sleep-cycle-probouzejte-se-plni-energie/) díky :D

 2. Tomáš Strnad napsal:

  Dost dobrý článek.

 3. Michal Metný napsal:

  Pěkný článek. Já mám sice opačný problém, furt bych jen spal, ale to bude asi tou postelí :) http://www.maxi-postele.cz/Postele/Postele-180×200/Postel-Bolsana-180-x-200-cm Kromě toho většinu těch doporučení dodržuji, takže můžu říci, že nějaký účinek určitě mají.

 4. Shiro napsal:

  Právě ležím v posteli, čtu tento článek a nemůžu usnout…

 5. Karel napsal:

  Já musím mít pro spánek naprostý klid, žádný šum a nejlépe si před tím ještě zaběhat. :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru