Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Můj mozek a můj seberozvoj

By on 25. 4. 2013 in Kondice with komentáře 3
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Trochu se zajímám o neurovědy. Ale jen tak, abych zjistila, jak můžu zvýšit schopnost využít daleko líp tu nekonečně dokonalou mašinu v hlavě, jelikož umíme využívat asi jen 5 % jejího potenciálu. Upozorňuji, že nejsem odborník, ale laik. Ale přesto mě pár informací o mozku hodně pomohlo a posunulo.

 

Takže pár informací pro seberozvoj:

Informace 1:

Mozek je schopen se neuroplasticky přizpůsobit!

Mozek se chová jako sval – zpětně podle toho, na co myslíme, co děláme a co a jak se učíme. Tedy podle toho: čemu a kam směřujeme svou pozornost! To je poměrně jasná informace. A jako všechny informace, má obrovský potenciál, pokud jí “podojíš” a vytěžíš v normálním životě.

Co to znamená?

Nic víc a nic míň, než že bys měl začít dávat pozor, kam zaměřuješ pozornost svého mozku, protože on se podle toho zpětně formuje. Asi jako bych rozsvítila reflektor ve tmě. Je tam všechno, ale ty vnímáš jen ten “světlý kruh na stěně”. Takže když myslíš opakovaně na negativní věci, je tvůj mozek tímto směrem zaměřen. Posiluješ nejen negativní synapse, ale také si spouštíš negativní biochemii v těle. Takové ty “zlé hormony a neurotransmitery” – ubude ti dopamínek a serotonínek a přibude kortizol, adrenalin – a já nevím co všechno. Takže vlastně posílíš schopnost negativně myslet a trvalým opakováním můžeš i snížit schopnost mozku produkovat např. serotoinin. Například deprese je spojená s úbytkem serotoninu, který se v depresi medikuje v psychofarmakách. Myslím, že to je následek dlouhodobého destruktivního chování a myšlení… Stejně tak to je, když myslíš na pozitivní věci. Jsi v pohodě a tvůj mozek taky – je zaměřený “na plus”. Posiluje se schopnost pozitivního myšlení a také spouští odpovídající kladnou biochemii v těle. Ale to už jdu daleko.

Polož si otázky:

 • Na co myslím?
 • O čem mluvím?
 • Co čtu?
 • Co poslouchám – hudba, lidi, TV…?
 • Jaké myšlenky mám před usnutím?

 

Informace 2:

Mozek věří představám!

Respektive, mozek neumí rozlišit mezi vizuální představou se souvisejícími emocemi a skutečnou realitou. Takže existují “on-line” a “off-line” emoce. Ty, které zažijeme přímo při nějakém zážitku, a ty, které se spouštějí, když na něj myslíme nebo o něm mluvíme. A pozor, zase se spouští adekvátní biochemické pochody v těle. Proto fungují emoční a vizuální představy vizí, meditace, přesvědčení… A proto funguje zpochybňování se, frustrace, odevzdání..

Polož si otázky:

 • Na co myslíš?
 • Sníš? O čem?
 • Kde je ti nejlépe? Představ si to místo v obrazech, v barvách…
 • Představ si, že…
 • Na co myslíš před usnutím? Představ si to jako vyřešené…

Informace 3:

Vytvořit nové neurospojení je pro mozek lehké, změnit návyk je složitější!

Návyk vznikne snadno a rychle bez ohledu, zda se jedná o prospěšný nebo destruktivní zvyk. Stačí tu danou věc udělat víckrát. Opakovanou činnost mozek rychle přesune z prefrontální kortexu (toho “myslícího” mozku) někam jinam, do “hlubších závitů”, aby se tím nemusel zatěžovat. To má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že to je efektivní a uvolňuje to kapacitu na nové pochody. Nevýhodou je, že do návyku zapíše i negativní procesy. Mozek nerozlišuje “dobré” a “špatné”. Prostě tam rozchodí známou cestičku, hlubší neurospojení. A chceš-li to nahradit novým modelem chování, musíš to “nové” prostě udělat opakovaně a rozchodit novou cestičku. Hodně krát. Třicetkrát bez pauzy, aby ti to přestalo být nepříjemné. Půl roku, aby to bylo trvalé. Pozor, mluvím jen o návycích, nemluvím o o psychologických závislostech.

Polož si otázky:

 • Co chceš změnit?
 • Proč? Co ti to přinese?
 • Jak to vypadá “poté”?
 • Co proto můžeš udělat dnes, zítra, každý den…?

Závěr pro práci na sobě?

Co z toho plyne pro seberozvoj?

 • Vzdělání a seberozvoj nekončí opuštěním budovy s nápisem “ŠKOLA”…
 • Vzdělávání a seberozvoj je vše, na co myslíš, o čem mluvíš, co děláš… Tedy: co čteš, na co díváš, o čem mluvíš s přáteli, jaké máš přátele, co vyhledáváš na internetu, na co myslíš…
 • Chceš-li změnit návyk, nesmíš myslet na to, co chceš “opustit”, ale mysli na to nové, co chceš získat. Na co myslíš, když řeknu: “nestresuj se!”, “nekuř!” “nechoď do tý louže”…??? Je to důležité hlavně pro výchovu malých dětí. Mozek sice slyší “ne”, ale jde o to, kam byla vržena jeho pozornost…
 • Vědomě kontroluj své myšlenky – slova je jen odráží…
 • Makej – každý ztracený den, je “ztracený den”!
 • Věnuj se soustavně nějaké činnosti a za deset let budeš nadprůměrný (to je prokázané: v mozku se ti vytvoří nadprůměrné množství spojení). Stačí si vybrat a systematicky na tom pracovat. Talent to dělá jen hravější, lehčí, možná k rychlejší…
 • Hlídej své myšlenky asi tak, jako bys fokusoval foťák. Přesně tak funguje mozek. Na co se “dívá tvůj mozek”? Líbí se ti ten záběr?

Tak jo, stačilo… Ještě poznámka. Jsem přesvědčená, že práce na sobě je jediné smysluplné naplnění života. Dává to životu hlubší smysl a porozumění. Nebo je pak druhá varianta: papat a kakat a čekat na smrt, ke které se blížíme spravedlivě všichni stejnou rychlostí, a to 60 sekund za minutu…

A jak víš, že tu ještě zítra nebo za minutu budeš?

Jana Chudlíková, se svolením převzato z blogu

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Cruz napsal:

  Moc hezky napsané, takové „nakopávací“..=)

 2. Lukas napsal:

  Vyborny clanok, velmi dobre nakopol a namotivoval :) Vdaka

 3. Martin napsal:

  V poslední době se na sobě taky snažím zapracovat a zjišťuju, že jediné, co můžeme doopravdy ovlivnit jsou naše myšlenky.. a tím zároveň ovlivňujeme celý náš život, vidím to na sobě a je to úžasné. Takže abych to shrnul: Na počátku stojí myšlenka a Naše okolí a život je jen odrazem našeho vnitřního světa. Díky za parádní článek :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru