Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Přísady mé spokojenosti

By on 25. 3. 2013 in Vztahy with komentářů 23
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Internet překypuje zaručenými tipy na hubnutí, na to, jak vydělat svůj první milion, jak psát e-maily, najít partnerku, stejně tak, jak se vypořádat s leností a být produktivní. Ne že by takové texty nebyly k užitku, mohou nás konfrontovat s realitou (a s našimi zvyklostmi), přesto mě čím dál tím více nudí. Jako by jim scházel člověk. Něčí konkrétní zkušenost.

Měl jsem nutkání zde nějaký takový text publikovat. Znáte to. Najdete jej v cizokrajné oblasti, přeložíte a trochu jej přeformulujete. Už už mě svědily prsty při zadávání kouzelné formulky „productivity tips“ do hledáčku Googlu, když jsem nápad zmačkal a zahodil do koše. To, co nyní vypíši nebudou tipy a vlastně ani doporučení. Bude to takový neučesaný stručný soupispřísad, které se podílejí na tom, že i přes bobtnající počet projektů a vytíženost žiji, a to (teď klepu na dřevo) ve zdraví a spokojenosti.

 

Chlad. Čím vyšší teplota v místnosti, tím méně se dokáži soustředit. Tím méně se mi chce cokoliv dělat.

Voda. Z kohoutku. Ve velkém množství. Denně minimálně tři litry. Čím produktivnější jsem, tím jí vypiji víc. Žádné balené tekutiny v umělohmotných flaškách. A opravdu jen vzácně slazený nápoj. Preferuji kohoutkovou vodu. Z ní mám energii.

Pořádek. Připostrčila mě k němu má drahá manželka, ale zvykl jsem si na něj. Potřebuji jej. Kolem sebe musím mít uklizeno. Minimum věcí na stole. Jinak je má hlava uzamčena.

Klidné ráno. Raději vstanu dříve, když svět ještě spí. Namelu dobrou kávu, přečtu pár stran z knihy. Potřebuji takové ráno, jinak jsem v průběhu dne náchylný k únavě, nervozitě.

Opora. Věřím, že kdybych Ji před lety nepoznal a poté si ji nevzal za ženu, scházela by mi ta hnací síla a chuť. Všechno, co dělám, mě víc baví a má pro mě větší smysl.

Sdílení. Mám kolem sebe pár lidí, s nimiž mohu upřímně podělit o své pocity. Nejde o to, překlopit své starosti na jiné, ale o sdílení, třeba i s minimem slov. A pochopitelně i sdílení radosti!

Plánování. Nebo sebeorganizace. Jak chcete. Listuji si svým kalendářem a zápisky s pohledem i na 3-5 měsíců dopředu, pokládám velké kameny, vím, že dělám maximum pro hájení svého prostoru a času. A pro to, abych šel po cestě, která mi dává smysl.

Odpovědnost. Učím se ji přijímat. Svobodný chce být každý, ale svoboda bez odpovědnosti nemůže fungovat.

Vzduch. Mám rád často otevřené okno. Rád během práce vyjdu ven. Těším se, až budu v druhém pololetí tohoto roku bydlet na kopci, u lesa, mimo továrny…

Důvěra. K ostatním lidem. Ke kolegům a k přátelům. Hlídám si, abych já sám nedával příležitosti, aby jejich důvěra ve mě klesala.

Deník. Nebo spíše občasný pocitovník. Začal jsem jej psát rukou. Pomáhá mi. Mám v sobě pak víc uklizeno.

Sebeúcta. Ne falešné sebevědomí. Ale úcta k tomu, že tu můžu být. A tedy i k času, který mi byl přidělen. Jeho rozsah neznám, proto plánuji, proto si víc hlídám, komu jej budu věnovat.

Hezké věci. Neobklopuji se velkým množstvím, ale na druhou stranu jsou často dražší. Ať už jde o tablet, nebo varnou konvici. Chci, aby fungovaly, ale aby mě taky těšily.

GTD. Hlavu už nemám jako skladiště. Všechny projekty a jejich jednotlivé kroky jsou v systému, který je přehledný a funguje.

PestrostMám několik rolí, v každé různé projekty. Nefixuji se na jedno zaměstnání a taky se nenudím.

Humor. Není nad to se každý den zasmát. Ale stačí aspoň úsměv!

Ostření. Ty časy, kdy jsem bral čtení knih jako méněcenné v porovnání s prací, jsou naštěstí tytam. Došlo mi, že pokud nebudu pečovat o svoji kondici, bude produktivita neefektivní. Krátkodobá. Ten čas si naostření pily vybojovávám mnohdy s obtížemi, ale čím dál mi to jde lépe.

Čára. Pokud nepočítám dny, v nichž učím, čtvrtá hodina odpolední má při sobě tlustou čáru. Po ní se zkrátka nepracuje.

Pes. Máme doma úžasnou fenku. Hodnou, citlivou. I díky loňskému zranění, kdy jeden krátký okamžik způsobil, že stála na prahu naprostého ochrnutí, si uvědomuji, jak je život vzácný.

Radost. Dělám to, co mě těší. Ale vím, že cesta nebývá dlážděna jen a pouze radostí. Uměle si do takovýchdlaždic nevnucuji radost, pouze si uvědomím, že bez nich bych se k cílům nedostal.

Víra. V dobro. V to, že je silnější než zlo. V to, že když činíme dobro, vrací se. Nám třeba ne ve stejném množství, ale putuje a dostane jej někdo jiný.

Jídlo. Zajímám se o to, co jím. O kvalitu. O chuť. Chci, aby mě jídlo bavilo a dělalo mi dobře. A devět měsíců nejím maso.

Vděčnost. Někdy si ji musím připomínat, ve světě jako by na ni nebyl prostor, má být ve zvyku tichá. Pomáhá mi, když ale za každý den poděkuji. Mnohdy mi vůbec nedochází, kolik dobrého kolem mne vlastně je.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 23

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Petr Jiránek napsal:

  Čtu Vás často, čtu vás rád, ale pro mne je toto jeden z nejinspirativnějších článků. Je až mrazivé, jak je to vlastně všechno jednoduché, když se to sepíše :). Díky za něj.

 2. Petr Klein napsal:

  Po přečtení tohoto článku si snad každý musí sednout, vzít list papíru a napsat si na něj pár odrážek. Pak zjistí, že bude mít lepší den. Děkuji za porci pozitivní energie.

 3. Jan Juhos napsal:

  Lukáši, moc se mi Tvůj „pocitový rejstřík“ líbí. A hned mne to inspiruje. Děkuji Tvou dávku nápadů a přeji Ti príma den.

 4. Milan Maršíček napsal:

  Inspirující! Děkuji!

 5. Petra Lazárková napsal:

  Díky Lukáši, moc hezky napsáno. Mám ráda ty tvé texty, protože z nich čiší jasnost a přenáší na mě zvláštní klid a vyrovnanost. Oceňuji taky tvou pokoru, i když ji nejmenuješ, myslím, že v tom všem hraje velmi důležitou roli.

 6. Kuře napsal:

  Člověk kolem sebe i v sobě stále hledá a pak to Vy, Lukáši, tak krásně pojmenujete a popíšete. Když ne sluníčko a jarní počasí, tak ste to byl Vy, kdo mi otočil ranní otrávenou náladu o 180 stupňú! A musím říci, že podle mě tímto článkem dnes darujete radost všem kdo na něj narazí..:)

 7. Krásné a inspirativní! Pro mě určitě. Tomuto se snažím přiblížit… a největší mezery mám v GTD :)

 8. Petra napsal:

  Moc děkuji, právě tohle jsem si dnes potřebovala přečíst.

 9. Eva napsal:

  Toto je vážne pekný článok. Naozaj je to také jednoduché a platí „v jednoduchosti je krása“ a predsa naháňame megalomanské veci, teda podaktorí :D taká poznámočka, neviem o akom prvom milióne bola reč, ale ak ide o Pavla Ríhu, nemyslím si že u neho a ďalších v jeho okolí chýba človek. Práve naopak, konečne v projektoch ako tej jeho, či podaktorých iných, vidím dušu a človeka a fakt, že predať informácie a ukázať iným cestu ku krajšiemu životu je cenná vec v dnešnej dobe…ale ďakujem za inšpiratívny článok a vysvetlenie ako je to s tým dobrom, konečne mi doplo :) občas je dôležité uvedomiť si tie malé maličkosti tvoriace našu realitu a nezabúdať, že sú síce také jednoduché ale najdôležitejšie, pretože vďaka nim sme kto sme a sme šťastní.

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   @Eva – Nene, Pavla Říhu jsem neměl vůbec na mysli. Jde o texty, na které lze při odběru webů o efektivitě, produktivitě narazit velmi často. Prostě samé doporučení a zaručené tipy, ale nedokáži rozpoznat, jestli ten autor je i prožil, používá…

 10. Michal Sikora napsal:

  Naprosto krásné, jednoduché, úžasné :) Děkuji mockrát za krásný článek…

 11. Roman Hosek napsal:

  Skvely clanek a zamysleni, diky za nej!

 12. GTDovec napsal:

  Ani nemám odvahu ve skvělém textu hledat, co by eventuálně chybělo :-) Palec až do nebe!

 13. VERA napsal:

  …to jsem si dnes potřebovala přečíst.
  Děkuji Vera

 14. Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

  Moc děkuji za vaše příznivé ohlasy!

 15. Tomáš Pánek napsal:

  Velice přímé, jednoduché, přesto velmi intenzivní! Skvělé. Děkuji TP

 16. Janka napsal:

  Moc díky – je to inspirující. „polidštil“ jste se mi – velmi otevřené. Jdu se napít vody :).

 17. Adam Marčan napsal:

  Lukáši super, moc to se mnou celé rezonuje a těším se až se jednou konečně potkáme na živo ;)

 18. Markéta Podivínová napsal:

  Lukáši děkuji :o) Krásný článek. Klidné ráno určitě zavedu do svého startu dne :o)

 19. Michal napsal:

  Inspirativní seznam, který říká, že výsledky ani štěstí nejsou v životě zadarmo a ani se neskrývají v žádné pilulce. Žít podle takových zásad dá opravdu práci. Jakmile však člověk jednou ochutná plody takové práce, pochopí, že to stojí za to. Velmi vystihujícím je také úvodní obrázek, který pro mne znázorňuje dav lidí, kteří chtějí v životě vždy sáhnou raději po nějaké pilulce, než aby se snažili pouhnout sami se sebou.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru