Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Inspirace jako studium

By on 11. 3. 2013 in Témata with Žádný komentář
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Setkali jste se s tím určitě taky. Tvoříte, nikam to nevede, máte zataženou ruční brzdu. Chce to v tu chvíli nějaký impuls, na který můžete čekat třeba týdny, nebo s tím můžete něco udělat hned.

Ještě než se pustím do popisu souvislostí a nějakým tipům, rád bych popsal, jak inspiraci pro následující kontext správně chápat. Inspirace se dá vyložit několika způsoby.

Inspirace jako podnět. Obrázky, které jsem někde viděl se snažím napodobit tím, že do svého díla použiji určité detaily nebo spojení. Jinými slovy aplikuji to, co jsem se naučil např. u inspirační analýzy před započetím určité tvůrčí práce. Nemyslím tímto bezmyšlenkovité kopírování a vykrádání, myslím inspiraci.

Inspirace jako tvořivé nadšení. V okamžiku, kdy slyšíme například nějakou hudbu, nebo nás ovane jarní vánek, se nám najednou v hlavě otevře komnata s neprozkoumanými spojeními, o kterých jsme doposud nevěděli.

Pro úplnost – teologická inspirace. Bible byla napsána díky inspiraci. Nenapsal ji člověk, ale bůh skrze vnuknutí.

Inspiraci je možné uchopit racionálně a vytěžit z ní maximum.

Myšlení funguje paprskovitě na základě asociací. Neuvažujeme lineárně, jako bychom četli knihu (slovo po slovu, větu po větě v jedné rovině), ale myslíme na základě asociací. Ne na základě asociací slov, ale obrazů. Myšlenky na sebe navazují a plynou do všech směrů, čemuž se pro představu přibližují na papíře myšlenkové mapy.

Zkuste si vzpomenout, jak tvoříte. Tvoříme krok po kroku a v každém z nich uvažujeme, který prvek použít, jak ho umístit atd. V procesu návrhu hodnotíme, kterou další vhodnou asociaci resp. obraz v paměti využít, abychom se dostali k cíli.

Při každém kroku tvorby stojíme na rozcestí – udělat to hranaté nebo zaoblené? Použít sytě barevnou fotografii, nebo ji jemně desaturovat. Souvislosti jsou zřejmé, když si mysl představíme jako mapu puntíků, které představují vědomosti, zkušenosti resp. obrazy.

V okamžiku, kdy něco tvoříme, třeba webovou grafiku, jediné, co známe, je situace, ve které se právě nacházíme (zadání, wireframe, fotka, font, grafický manuál atp.). Jsme na startu, hledáme řešení. Cíl, do kterého se máme dostat (finální podoba homepage) neznáme. Nedokážeme si v hlavě udělat detailní obraz, který pak “jen” překreslíme do PSD. Ze svých zkušeností známe při tvorbě jen směr, kterým se vydat. Směr, ve kterém očekáváme, že najdeme výsledek.

Během svého života tuto svou odbornou mapu plnou puntíků rozšiřujeme (v obrázku níže přibyly zelené puntíky) a některé puntíky naopak mažeme jako nevhodné, jako klišé, jako věc, kterou nám někdo vymluvil, že je nefunkční, nebo na ní jednoduše zapomeneme. Tím naše mapa vědomostí pracuje.

V rozšiřování a zužování této mapy je klíč, jak se zlepšit a nestát na místě. Pokud se chci hnout z místa, je nezbytně nutné svou mapu rozšiřovat a zdokonalovat tím svou kreativitu. Čím víc toho v hlavě mám, tím více mám možností při tvorbě a díky tomu mohu vytvořit neobvyklá spojení, v čemž je zakopaná fena – kreativita. Kreativita není jen talent.

Chybou je se na něco podívat a říct si jen: “jééé to je pěknééé”.

Abychom z inspirace získali co nejvíce informací je nutné se správně koukat a pokládat si správné otázky. Pokud nechcete z toho, co vidíte, nic získat, stačí si jen říct: “jéééé to je pěkné”, kliknout třebas na like a zavřít. Nazdar.

Berte procházení inspirací jako studium, ne jen jako bezmyšlenkovité kochání se pěknými věcmi.

Klaďte si správné otázky a věnujte tomu, co se vám líbí, víc času, než jen like a nazdar. Zamyslete se nad tím, co vidíte.

  • Proč se mi to líbí?
  • Jak se jednotlivé části ovlivňují?
  • Jaktože to vypadá tak jednoduše?
  • Jak jednotlivé detaily dělají celek?
  • Jaktože ten design funguje?

Když už se vám něco líbí a zdá se vám, že to funguje, neříkejte si “líbí se mi to, ALE… (blabla kritický názor blabla)”. Je známo, že si člověk pamatuje spíše negativní věci, než ty pozitivní. Jsou pro mozek více sexy. Tato negativní cesta je cestou do pekel z toho důvodu, že vám v hlavě zůstane většinou negativní dojem, který potlačí ten pozitivní. Vaše mapa by měla růst, ne se zmenšovat.

Určitě, když se zamyslíte, vás napadnou i jiné otázky, které mohou odhalovat souvislosti, a které mohou odhalit i postupy, jak design vznikl.

A proč? To, že si budete inspirace rozkládat na souvislosti (detaily), je pak přesně opačný postup v situaci, kdy budete něco navrhovat sami.

Inspirace -> rozklad na souvislosti (detaily)

Použití souvislostí (detialů) -> design

 

Tím, že si budete pokládat otázky a ne se jen kochat, si nejen přidáváte do své paměti nové puntíky, ale i nápovědy, které vám pomohou se rozhodnout, když budete stát na rozcestí, jestli třeba někam přidat další barvu.

Kde se inspirovat? Sledujte kvalitní zdroje a sledujte jich tolik, že je ani nebudete stačit vstřebávat. Osobně trávím na Behance každý den aspoň 10 minut a nekochám se tam.

Martin Valas, blog

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru