Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Dát šanci Evernote a jeho zápisníku Moleskine?

By on 11. 2. 2013 in Nástroje with komentářů 6
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

V závěru loňského srpna zaplesalo nejedno srdce uživatele služby Evernote. Tým kolem sloníka si podal ruku s kultovní značkou Moleskine a z domluvy vznikl speciální zápisník, jehož cíl spočívá v propojování dvou zdánlivě znesvářených světů – digitálních poznámek a těch, které tvoříme vlastní rukou pomocí tužky a papíru.

Evernote již velmi záhy po svém zrodu začalo s ideou paperless, což na jedné straně osvobozuje od zamořením formuláři a může tzv. šetřit lesy, na straně druhé nás vzdaluje od ručně psaných poznámek. Jenže nejen ze sociálních sítí, ale také na všech svých školeních se opakovaně setkávám s tendencí pracovat s papírem a tužkou, nebo se k nim vracet. Na nevýhody, které jsou s tímto způsobem zaznamenávání spojené, však snad každý milovník denodenně naráží. Ať už jde o zálohu, sdílení, rychlé dohledávání… Na neutuchající/vzrůstající potřebu psát rukou na papír Evernote zareagovalo a uvedené mínusy papírových zápisníků by měl právě speciální sloní Moleskine řešit.

Proč říct slonímu Moleskine ANO

Speciální edice zápisníků mají vždy mnohem zajímavější obal – přední strana desek obsahuje embasované symboly různých činností z denního života a v samém středu se nachází logo Evernote. Světle zelená gumička a látková záložka nejenže odkazuje na barvu Evernote, ale je v kombinaci s černými deskami a světlým papírem neskonale slušivá.

Co do počtu stran, neliší se EM (= Evernote Moleskine) od běžných zápisníků. Setkal jsem se ale s tvrzením, že limitované edice mají kvalitnější papír, což osobně nedokáži příliš důkazně vyargumentovat – pouze pocitem, že na dotek se mi zdá, že je to pravda. (Může jít ale o placebo efekt.) Papír jako by byl o něco hladší a pevnější, což mě těší, neboť raději píši plnicím perem nebo pery značky Pilot, které lze druhým koncem také vygumovat, a je důležité, aby se nepropíjelo.

V zadní kapse z vnitřní strany desek má EM čtyři lístky se sadou nálepek. Pestrobarevných, rozdělených do sedmi kategorií – každá s nějakým symbolem, například letadla, domku, křížku… Právě tyto nálepky mají být jednou z hlavních devíz EM. V samotném základu jsou k těmto nálepkám přiděleny štítky (tagy) v Evernote, můžete je však změnit – nebo třeba k domku přidělit ne štítek, ale zápisník (notebook). V praxi to pak funguje jednoduše: napíšete poznámku, na stránku přilepíte libovolný počet těchto nálepek a po vyfotografování skrze aplikaci Evernote se snímek oštítkuje a přenese na základě vašeho nastavení, aniž byste museli v Evernote cokoliv dělat.

V aplikaci Evernote je funkce udělat fotografii, ale také speciální tlačítko pro fotografování textu. Aby byl výsledek co nejlepší, doporučují výrobci dát EM na tmavý podklad, mít dostatek světla (a zapnout blesk na telefonu) a případně také využít zelenou záložku, která udělá okraj od další stránky, čímž ji fotoaparát prostě již nesejme. S touto funkcí se mi text snímá ze zápisníku lépe než s běžným modem focení, poznáte to na tom, že můžete mít telefon od zápisníku v rozumné vzdálenosti. Pakliže tato funkce není zapnuta, musíte držet telefon výše, aby se do snímku vešla celá stránka. Po vytografování zápisku lze fotku zkontrolovat a klepnutím na jedno tlačítko potvrdit, aby se objevila v Evernote. Celý proces je tak velmi snadný a rychlý.

Přednost Evernote pak spočívá i v tom, že umí v takových snímcích hledat zadané výrazy či písmena. Pochopitelně za předpokladu, že píšete tiskacími písmeny a to dost úhledně. (Jedno z doporučení se také pojí s barvou inkoustu, ideální je černá.) Zápisník EM chytře zvolil linkování/čtverečkování papíru, je přerušované, méně nápadné, takže ve fotografii nepřekáží a pravděpodobně i napomáhá službě jako takové, aby dokázala v obrázku snadněji vyhledávat.

Proč své nadšení raději zmírnit

Nálepek je celkem 252, což bohatě vystačí na zápisník, i když byste občas nalepili více než jednu značku. Daná kategorie má však 32 nálepek, takže pokud byste třeba symbol domku chtěli využít častěji, máte smůlu. Toto mi ostatně obecně vadí i v dalších edicích Moleskinů, třeba jejich diářů. Najednou uvažuji v opaku s myšlením hojnosti a mám obavu, že si nálepky brzy vyčerpám, a tak je vlastně skoro nepoužiji.

Je otázkou, co je vlastně rychlejší. Zda vytáhnout ze zadní kapsy list s nálepkami, jednu vybrat a vlepit ji na stránku do EM, nebo zda pak v Evernote k poznámce štítek či zápisník přiřadit. Nálepky v notýsku vypadají hezky, ale neřekl bych, že budou o tolik efektivnějším řešením. Bylo by skvělé, kdyby na tom Evernote zapracovalo a my mohli nadefinovat různé značky, které když vepíšeme ručně, podle nich by poznámku oštítkovalo a přiřadilo. Právě takhle jsem původně myslel, že bude EM fungovat.

Pochválil jsem funkce při fotografování pomocí aplikace Evernote a následnou možnost prohledávání textu i v ručně psaných poznámkách. Je to pohodlné a funkční. Jenže to vzbuzuje otazník – nemohu na totéž využít jinou aplikaci, jít po jiné cestě? Kupříkladu čas od času využiji aplikaci Scanner Pro (iPhone/iPad), obdobných je celá řada, díky kterým docílím vlastně téhož. S tím rozdílem, že když vyfotím něco pomocí Evernote, nelze snímek v aplikaci (ani té desktopové) oříznout, na to si musím povolat k výpomoci třeba Skitch, aplikaci, kterou Evernote skoupil. Jenže to ve výsledku pak trvá mnohem déle. Znamená to, že abych docílil opravdu efektivního využití aplikace Evernote, musím se snažit sejmout obsah stránky co nejvíc ideálně, protože budoucí editace mi sebere příliš mnoho času.

Nechci slevu zadarmo

Výčet kladných vlastností a jejich následné zrelativizování nasvědčuje tomu, že EM není taková bomba, jak bychom možná čekali. Stále však ještě nepadla řeč o ceně. Podíváme-li se na obchod penShop.cz, je částka za EM o velikosti S 559 Kč, přičemž tradiční – stejně velký – zápisník Moleskine u nich koupíte za 269 Kč, čili o 290 Kč levněji. Tento rozdíl vám může vytáhnout vaše vrásky v obličeji, ale rychle doplňuji následující:

Při koupi tohoto EM zápisníku dostanete kód, díky němuž můžete užívat Evernote Premium účet tři měsíce zdarma. (Ehm, tedy “zdarma”.) Pokud byste si chtěli kupovat prémiový účet po měsících, kdy jeden stojí 5EUR (cca 126 Kč), vyšel by vás vylepšený čtvrtletní účet na 378 Kč. V takovém případě se EM zápisník vyplatí. Tedy, v případě, že chcete Moleskine zápisník a že chcete mít Premium účet.
Jenže… pokud byste si předplatili premiový účet na celý rok najednou (40 EUR, tedy 1009 Kč), nevyjde vás jeden měsíc na 126 Kč, ale jen na 84 Kč. Čtvrtletí vyjde tedy na 252 Kč. Pokud nyní odmyslím pohyby v kurzu české měny, za jeden EM si připlatíte 38 Kč. Není to mnoho a dalo by se říct, že za design, (možná) kvalitnější papír a ty nálepky se to vyplatí.

Toto vše ale platí jen pokud byste opravdu prémium účet využívat chtěli. Pokud ne, budete s největší pravděpodobností volit běžný Moleskine.

Kam s ním?

Placený účet u Evernote jsem doposud neměl, velmi dlouho jsem se bez něj obešel a nemyslím, že by k funkčnímu využití této služby byl tak potřebný. Nebudu však skrývat skutečnost, že po nabytí Premium účtu se cítím o něco klidněji díky mnohonásobně většímu prostoru pro přenos dat. Začal jsem službu více používat, můžu prohledávat i napříč soubory PDF nebo třeba sdílet jednotlivé poznámky a mít poznámky dostupné na mobilních zařízeních i offline, což je skvělé. Premium účet mě baví a s opravdu velkou pravděpodobností u něj už zůstanu. A bude už jen otázkou, zda si 4x do roka koupím EM , nebo zkrátka jednou za rok pošlu na účet Evernote tisícovku a psát budu do jiných zápisníků či sešitů.

Ano, EM je hezký a ty nálepky slušivé a fungují. Jen to prohledávání v Evernote mi moc nefunguje, protože zkrátka nepíši tak hezky, ale třeba mě to k tomu donutí. Abych však s klidným svědomím dokázal říct: Ano, to se E+M podařilo!, musela by služba pracovat i s námi nakreslenými značkami, nejen nálepkami.

 

Speciální Evernote Moleskine k recenzi poskytl penShop.cz, odkaz přímo na produkt zde

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Saha napsal:

  Zkoušel jsem to na iPadu mini se čtverečkovaným zápisníkem velikosti S a při focení je snímek oříznutý, kousek chybí – tak půl centimetru. Takže je to nepoužitelné. Od této kombinace jsme si hodně sliboval, ale třeba CamScanner plní tuto úlohu mnohem lépe. Moje detailnější zkušenosti s iPadem mini případně zde: http://www.sklisen.cz/sahaweb/index.php?Page=2&Detail=090.txt

 2. Daniel Gamrot napsal:

  Je hrozná škoda, že integraci neposunuli ještě o kus dál – přesně jak píšeš, možnost využít vlastní symboly a podle nich třídit do notebooks nebo připojovat tags by znamenala obrovský skok. Pak je ale otázka, jestli bychom na to potřebovali speciální edici Moleskine.

  @Saha Vzhledem k tomu oříznutí jsem také přestal pro skenování Evernote používat, s iPhone i iPadem mám stejný výsledek – vždy něco chybí.

 3. Jarda napsal:

  Napadla mě taková věc, jak štítkovat i na běžném papíře. Je potřeba ale premium účet, který umožňuje vyhledávání textu i v obrázcích.
  Pak přeci není problém si vytvořit nějaký systém vlastních zkratek. Možné je i využití znaků. Tyto zkratky je pak možno vložit kamkoliv do stránky a třeba je i hezky orámovat, ať to vypadá :) V EN je pak možné si uložit vyhledávání na tyto zkratky. Hledací podmínka by pak hledala poznámku, kde přílohou je obrázek a daná zkratka. Pak ani není třeba žádných samolepek …

 4. Saha napsal:

  Včera jsem to focení zkoušel znovu a tentokrát s mnohem lepšími výsledky – asi to ovlivňuje kombinace tmavé pozadí a dostatek světla. Upgrade na iOS 6.1 by na to vliv asi mít neměl…

 5. Pavel Vokoun Pavel napsal:

  @Jarda – doplním, že tato funkce – vyhledávání textu na obrázku – neboli ORC – je přístupná i pro základní účet. Jen nemáte na Evernote serverech v cloudu takovou priority pro indexaci.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru