Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Myšlenkové mapy – přemýšlení nebo hraní si?

By on 28. 1. 2013 in Nástroje with komentářů 8
Daniel Gamrot

Daniel Gamrot

Lektor a mentor osobní produktivity - Daniel Gamrot
Šéfredaktor portálu Mít vše hotovo

Pořádá firemní i veřejná školení, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu a zlepšíte time management. Naučí vás vytvořit si systém pro produktivní práci, používat myšlenkové mapy v byznysu, efektivně pracovat s mobilními technologiemi nebo vybudovat bezpapírovou kancelář díky Evernote. Nedávno získal jako první Čech titul Evernote Certified Consultant.
Daniel Gamrot

Poslední články od Daniel Gamrot (Všechny články)

Školu hrou známe asi všichni. V rámci jednoho rozhovoru jsem dostal otázku, zda to mé přemýšlení není někdy spíše hraní si. Přemýšlení hrou? A proč ne?

Zkuste to

Hodně lidí o mě ví, že „žiji v myšlenkových mapách“. Vedu lidi k tomu, aby přišli na možnosti, které mapy ukrývají, a snažím se najít společně s nimi cestu k jejich praktickému využití. Ano, mapy nenadchnou každého, ale hodně lidí je odsoudí ještě dříve, než skutečně vyzkouší nakreslit byť jen jednu mapu vlastní rukou. Může to být proto, že si nejsou jisti svými schopnostmi – takovým doporučím můj článek Myšlenkové mapy, kreslení a neumělci, který jsem publikoval nedávno (popisuje průběh mého souboje s negativními myšlenkami, které se týkaly víry ve vlastní umění). Jiní jsou naopak proti jakékoliv metodě uvažování, která si hraje s křivkami, barvami či obrázky. A ostatní mají jiné „důvody“. Ale věřte mi, že to má smysl.

Začíná to vždycky stejně

Využívám mapy primárně jako nástroj pro líhnutí nových nápadů, řešení problémů nebo rozhodování se o dalším postupu. Denně tři nebo čtyři nakreslím. Vezmu do ruky plnící pero, svůj blok či kousek papíru, uprostřed vytvořím kruh s textem, jež obsahuje hlavní téma. To znám. Vím, nad čím chci přemýšlet. Z kruhu nechám vyrůst čtyři hlavní větve, z nichž každá má tři větve druhé úrovně. Tato šablona se mi po několika měsících osvědčila úplně nejvíce. Prázdné větve nutí tvořit myšlenky – přece je nenechám prázdné a neuříznu si ostudu sám před sebou! Žádná myšlenka není tabu, musím se ale kontrolovat. Pečlivě vybírám pojmy a spojení, přemýšlím nad smyslem a přistihuji se, že už tak trochu předem analyzuji. Není to brainstorming, který ale nebyl záměrem. Mám půlku mapy hotovou, ale prozatím je její tvorba jen promrhaný čas. Nic z ní nevzniklo. Z donucení nikdy nápad nepřijde, ale copak tady budu sedět třicet minut bez výsledku?

Kreslím si a čekám

Po dalších několika minutách bez pokroku zkouším kreslit. Symboly – čtverce, krychle, kolečka nebo obličeje. Auto nebo strom. Psa nebo garáž. Cokoliv souvisejícího s již existujícími pojmy v mapě, důležité je odlehčit mozku od přemýšlení ve slovech a soustředit se na obrázky. Je to přirozené – stačí asociovat již napsané téma nebo bod s vlastními zkušenostmi. Mozek si krásně odpočine – nepřemýšlí nad nápady, představuje si to, co jsem již zažil, viděl nebo vyzkoušel. Vrací se mi vzpomínky, přemítám, jak by se mohly události odvíjet jiným směrem. Fantazíruji. Postupně vystihnu jednoduchými symboly všechny myšlenky. Cítím se svěží. Proč nenakreslit ještě nějaký významný obrázek k hlavním větvím. Čmárám, užívám si to. ANO, HRAJI SI!

Nápad

V tom to přijde. Hlava, opět plná sil, dodá nápad. Byl tam již delší dobu, ale musel si najít cestu ven. Ta byla ucpána vším tím přemýšlením, slovy, spojeními, větami, tečkami a čárkami. Bylo potřeba jí uvolnit – počkat, až bude zase prázdno. Další nápad. A další. Přerušuji všechny práce na obrázcích k hlavním větvím a kreslím další větve druhé a třetí úrovně. Hlavně se nenechat unést a nedrobit až moc, na to bude prostor v rámci nové, podrobnější mapy. Jde tady o koncept, ne o detailní analýzu. Teď ještě ne.

Jsem spokojen

Postupně doplním poslední větve. Už to je jen formalita. Odkládám pero a jdu si dát kafe. Sednu si, popíjím a zkoumám. Vidím jej před sebou, nový nápad k realizaci. K tomu symboly a obrázky. Mají nějaký význam? Měly a budou mít. V současnosti moc využitelné nejsou. Ale pomohly mi odpočinout si, uvolnit cestu novým myšlenkám, když se zdálo, že už nikdy nebude průjezdná. A až se k mapě za čas vrátím, hned mi naskočí souvislosti. A třeba i další nápady, které to celé posunou o pár čísel dopředu.

A kdy si pouze hraji?

GTD seminář (barevná myšlenková mapa)Prostá „mapa hrou“ je má oblíbená činnost ve chvíli, kdy ji tvořím jako podklad ke kurzu nebo semináři (viz můj článek Mapy v praxi: Dvě stránky místo prezentace). Kreslím, navrhuji, vybarvuji, přeskupuji a předělávám. Žádné složité přemýšlení, pouze tvorba opory pro seminář a k tomu relaxace. Hraní si s tvary, obrázky a barvami dodává velké množství energie. Odpočinu si. A pokud se k takto vytvořené mapě vrátím, nemá cenu nad benefity této „hry“ diskutovat.

Hraní si k tvorbě mých myšlenkových map neoddiskutovatelně patří. Je mi oporou a pomáhá mi – ať už přijít na nové nápady nebo čistě jen relaxovat.

Co vy? Hrajete si také? Nebo je to podle vás zbytečné plýtvání časem?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 8

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Dana Bílá napsal:

  Danieli, moje oblíbené téma. K Vašim aplikacím myšlenkových map přidávám svoje, kdy mapu používám pro učení, pro orientaci v právních předpisech, ve směrnicích apod. Místo složitého popisu a žvanění stačí zpravidla jedna až dvě mapy. Jsem technický typ, takže mi vyhovuje ta stručnost, přehlednost, vypovídací schopnost, potenciál kreativity. Vizuální komunikace zkrátka válcuje a usměrňuje „okecávání“ a dá se použít skoro všude. Díky za uchopené téma.

  • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

   Moc děkuji za příspěvek. Jak píšete – využití je spousta. Já sám mám mapy tak trošku jako nějakého bacila (ale příjemného) – kreslím je skoro pořád. Jelikož vnímám jejich velký potenciál, snažím se šířit je mezi lidi formou kurzů a právě podobných článků. A zanedlouho přijde i další forma. Jestli se to daří, uvidíme v budoucnu:)

 2. Carl114 napsal:

  Já třeba mapy používám k řešení potíží. Člověk se občas vymlouvá nebo obviňuje nesprávné věci. Když si člověk nakreslí mapu a všude popíše co, jak a proč… vyskočí na něj skutečná pravda a hlavně konkrétní problémy. Ty si pak stačí uvědomit a začít na nich dělat.

  Nic jiného mi tak nepomohlo uvědomit si kde je v určitých věcech problém. Protože, když člověk přemýšlí v hlavě… je to jen jako, ale na papíře…v mém případě na obrazovce to vyskočí jasně. Člověk vidí problém jasně pojmenovaný a napsaný a to mu nedovolí lhát.

  • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

   Clovek je sam, uvolni se, premysli… V hlave ty veci jsou, ale kdyz je clovek dostane ven, je to neco jineho. Potom to dostane do mapy – na jednu plochu. A veci se zacnou spojovat a doplnovat.

 3. Dane, k myšlenkovým mapám už léta letoucí hledám cestu, ale myslím, že takhle by to šlo! Těším se na dohodnutý 1:1 kurz, kde, tipuju, se na víru obrátím. Díky za podnět, hned dneska to takhle vyzkouším; vždycky jsem větve kreslíval postupně, tohle mi teď dává větší smysl.

 4. Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

  Super, moc děkuji za reakci a vyzkoušej – je to jen o tom si to načrtnout. Potom výzva – souboj sám se sebou. Na mě to funguje, nejen v mapách. Většina lidí, včetně mě, jsou od přírody lenoši – já pro odbourání lenosti vytvářím výzvy. Toto je sice výzva zdánlivě malá, ale funguje:)

  Metod, triků a postupů je spousta, tohle je jen jeden z příkladů. Triků mám v zásobě dost (ne všechny fungují na všechny, ale to, doufám, nikdo nečeká).

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru